Jakie kwiaty wybrać, by w domu zawsze pięknie pachniało?

Nietrudno wymienić zalety hodowania w domu kwiatów doniczkowych. Nadają wnętrzom lekkości i przytulności, są piękne, a co za tym idzie – ich widok poprawia nastrój. Do tego ta wyjątkowa zaleta, czyli... piękny zapach. Nie wszystkie kwiaty doniczkowe zachwycają nas swoją wonią. Nie chodzi nawet o to, że brzydko pachną, ale fakt, że wcale ich nie czujemy. Dlatego doradzamy, jakie kwiaty wybierać, by cieszyły nas tym niezwykłym, świeżym aromatem, którego nie zastąpi żaden sztuczny odświeżacz! By w pełni cieszyć się pięknym zapachem kwiatów, warto pamiętać, by kupować je, gdy ich pąki są jeszcze nierozwinięte. Regularne podlewanie i umiejscowienie w dobrze nasłonecznionym miejscu sprawi, że roślina się rozwinie, a cały okres kwitnienia będzie miał miejsce w naszym domu. Wybraliśmy dla Was 5 intensywnie pachnących kwiatów. Sprawdźcie!

Gardenia jaśminowa

To krzew rosnący maksymalnie do 50 centymetrów wysokości. Zakwita w maju, a przy odpowiedniej pielęgnacji pięknie pachnące kwiaty wytrzymują aż do września. Szczególnie aromatyczną woń wydziela jedna z odmian – Veitchiana, która kwitnie w okresie grudnia i stycznia. Zapachem przypomina znany wszystkim jaśmin.

kwiaty w domu, mieszkanie dla nowozencow, jakie kwiaty wybrac

Jaśmin

A jeśli mowa o jaśminie, to jego oczywiście nie może zabraknąć w naszym zestawieniu. Nie tylko znawcy kwiatów dobrze znają piękny zapach tego kwiatu, który dziko rośnie w Australii, Azji i Afryce. A to oznacza, że gatunek ten nie dałby rady wytrwać podczas polskiej zimy. Pozostaje nam więc jego hodowla w domu. Jaśmin jest rozpoznawalny po swoich małych, drobnych i bardzo licznych kwiatach, które układają się w charakterystyczne małe bukieciki. Ich zapach jest bardzo słodki, ale przyjemny, nieprzytłaczający. Przybierają kolory takie jak żółty, biały oraz róż.

kwiaty w domu, mieszkanie dla nowozencow, jakie kwiaty wybrac

Hoya

Ten przepiękny kwiat inaczej nazywany jest królową pnączy. Wygląda bardzo efektownie i efektownie też pachnie. Pochodząca z Dalekiego Wschodu roślina zakwita w okresie od czerwca do września. W tym okresie tworzą się na niej piękne, duże kwiatostany, które charakteryzują się „gwieździstymi” kwiatami. Zapach hoi jest słodki, ale podobnie jak w przypadku jaśminu – ani trochę nie przytłaczający. Trzeba jednak pamiętać, że nie ze wszystkim gatunków hoi unosi się przyjemny aromat. Hoya carnosa, czyli ta bardzo często występująca w polskich domach, nie pachnie. Warto więc wybrać inne rodzaje, np. pubicalyx, lacunosa czy australis.

kwiaty w domu, mieszkanie dla nowozencow, jakie kwiaty wybrac

Oleander

Ta roślinka, często przybierająca formę drzewka, kwitnie od połowy maja do października. W tym okresie rozwija różowe, białe, łososiowe i trochę rzadziej żółte kwiaty o średnicy około 4 centymetrów. Tutaj, podobnie jak w przypadku hoi, nie wszystkie gatunki oleandra pachną. Jak zatem znaleźć te wydzielające piękny aromat? Kupujmy kwitnące kwiaty i sprawdźmy już w sklepie czy wydzielają woń.

kwiaty w domu, mieszkanie dla nowozencow, jakie kwiaty wybrac

Eucharis

Eucharis nazywany jest inaczej lilią amazońską. Pochodzi z Peru i odznacza się długimi, błyszczącymi liśćmi. Kwitnący Eucharis raczy nas dużymi, białymi kwiatami (podobnymi do narcyza), które łączą się w grona po 6 sztuk. Bardzo ciekawą cechą lilii amazońskiej jest to, że jej kwitnienie może pojawiać się kilka razy w roku, np. w okresie stycznia-lutego oraz sierpnia-września.

kwiaty w domu, mieszkanie dla nowozencow, jakie kwiaty wybrac

Warto jednak pamiętać, że żaden z powyższych, czy innych silnie pachnących kwiatów nie będzie nas raczył cudowną wonią, jeśli nie będziemy o niego dbać w odpowiedni sposób. Wspomniane już regularne podlewanie czy dobre nasłonecznienie to tylko początek. Nie zapominajmy też o zachowaniu wilgoci w powietrzu, co latem może nie być takie proste. Tutaj najprostszym sposobem będzie zastosowanie nawilżacza powietrza. Nie skrapiajmy płatków, bo to może przynieść odwrotny skutek. Podczas ciepłych dni warto wieczorami uchylać okna – niższa temperatura w nocy wpłynie pozytywnie na kwiaty. Nie zapominajmy także o „dokarmianiu” – nawozy, np. odżywki na bazie biohumusu, poprawią kondycję roślin, a co za tym idzie – zintensyfikują ich piękny zapach. Warto zastosować także doglebowy środek owadobójczy, który ochroni okazy przed np. przędziorkami, które skutecznie trują, doprowadzając do opadania liści.
Powodzenia!


Tekst i zdjęcia: Irena Zajdel, Valent.pl
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj