Jest nas dwoje, ale czy naprawdę potrzebujemy dwóch umywalek? Funkcjonalne rozwiązania do łazienki

Badania mówią, że w łazience spędzamy między 400 a 700 godzin rocznie. To bardzo duża część naszego życia, zatem warto zadbać o to, by ten czas był spędzony w przyjaznym dla naszego oka otoczeniu, a przede wszystkim przestrzeni funkcjonalnej, pomagającej nam w codziennym pośpiechu.

Łazienka, to pomieszczenie do którego zazwyczaj kierujemy swoje kroki zaraz po przebudzenia, jak również jest to ostatnie pomieszczenie, które odwiedzamy tuż przed pójściem spać. Jak zadbać by spędzany w nim czas był przyjemny?

Funkcjonalna łazienka, to taka z której korzystanie nie przynosi nam dodatkowych problemów, nie zmusza nas do wykonywania zbędnych czynności i nie powoduje frustracji związanej z powtarzalnością działań podejmowanych każdego dnia. Aby czuć się w swojej łazience dobrze unikajmy chaosu. Jeśli jest to możliwe zaprojektujmy łazienkę tak, by do wnętrza szafek schować jak najwięcej przedmiotów. Pamiętajmy – łazienka to pomieszczenie pełne pary wodnej i wilgoci. Im więcej przyborów kosmetycznych pozostawimy na widoku, im bardziej będą one narażone na wpływ tych czynników, tym więcej pracy czeka nas podczas sprzątania łazienki.

funkcjonalna łazienka, projekt łazienkiŁazienka dla dwojga

Często nasi klienci pytają – czy warto projektować w łazience dwie umywalki? Odpowiedź na to pytanie zależy, jak zawsze – od wielu czynników, a zwłaszcza od użytkownika łazienki. Jeśli Ty i Twój partner wstajecie o tej samej godzinie i pierwsze kroki kierujecie do łazienki, dwie umywalki mogą być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli żadne z was nie ma za sobą doświadczenia wspólnego mieszkania i nie jesteście pewni czy dopasujecie się wzajemnie do swoich porannych grafików. Pytanie także, czy chcesz od samego rana patrzeć jak Twoja druga połówka pluje pastą do zębów do umywalki lub ukrywa swoje niedoskonałości pod makijażem? Zatem jeśli macie potrzebę nawet podczas porannej toalety przebywać razem i dzielić także te chwile razem, śmiało możecie zaprojektować dwa stanowiska z umywalkami. Pamiętajcie jednak, aby lustro także było „podwójne” – na tyle duże, abyście mogli przeglądać się w nim jednocześnie bez przepychania łokciami. Jeśli wasza łazienka jest zbyt mała, aby pomieścić dwie umywalki rozważcie inne pomysły, które wam podpowiemy.

Dobrym rozwiązaniem może być nie tyle montowanie dwóch umywalek do jednej łazienki, ale w ogóle wydzielenie w mieszkaniu czy domu dodatkowego pomieszczenia wc, które przede wszystkim będzie pełniło funkcję rozładowywania kolejki do korzystania z wc, ale także da możliwość jednoczesnego korzystania z dwóch umywalek w tym samym czasie i w odrębnych pomieszczeniach. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest projektowanie drugiej małej (tzw. podręcznej łazienki) w której znajduje się kabina prysznicowa, wc i niewielka umywalka. Przy takim rozwiązaniu pomieszczenie to jest dedykowane zazwyczaj jednej z osób zamieszkujących dane lokum. Występuje wtedy swojego rodzaju podział – każda osoba ma swoją łazienkę, z czego ta „męska” zazwyczaj jest po prostu mniejsza. Takie zaplanowanie przestrzeni w waszym mieszkaniu ułatwi codzienne przygotowywanie się do porannego wyjścia z domu jednej z osób, gdy druga, będzie swobodnie w tym samym czasie mogła korzystać z drugiej „mini-łazienki”. Role również mogą zostać odwrócone – to dla pani możecie wydzielić mniejszą toaletę z dużym lustrem, w której spokojnie będzie mogła zrobić makijaż i ułożyć fryzurę, kiedy w tym samym czasie pan będzie brał poranny prysznic w dużej łazience.

W łazience jako w niewielkim pomieszczeniu zazwyczaj spotykamy się z wyjątkowo dużym problemem – mało miejsca do przechowywania kosmetyków, artykułów chemicznych, ręczników i zapasu papieru toaletowego. Co można z tym zrobić?

Przechowywanie.

Projektując stelaż podtynkowy do wc możemy np. zrównać go z szafkami, tworząc do samego sufitu zabudowę meblową. Wykonanie takiego mebla w ciekawym kolorze np. okleinie drewnianej z charakterystycznym rysunkiem drewna lub w intensywnym wybarwieniu lakieru, pozwoli nadać łazience niespotykanego wdzięku.

funkcjonalna łazienka, projekt łazienki
W podobny sposób możemy ukryć w łazience pralkę, planując jej miejsce w szafie, zabudowanej pod sam sufit. Pralkę stawiamy wówczas na samym dole szafy, powyżej zaplanować możemy kosze cargo na bieliznę, a powyżej półki na środki czystości czy zapas czystych ręczników.

funkcjonalna łazienka, projekt łazienkiPrzechowywanie w łazience

Jeśli rzut łazienki nie jest kwadratem, ani prostokątem, ma jakieś zakamarki lub np. szacht kominowy na środku ściany, wykorzystajcie powstałe wgłębienia i narożniki właśnie na zabudowę meblową. Jeśli planujecie montaż stelaża podtynkowego, a uskok w ścianie nie jest zbyt duży, zainstalujcie we wnęce stelaż podtynkowy. W ten sposób wyrównacie ścianę nie tracąc cennego miejsca i ładnie wkomponujecie toaletę we wnętrze.

Warto wykorzystać każdy zakątek małej łazienki tak, aby pełnił miejsce schowka. Elementem, który będzie pomocny przy tworzeniu kolejnego ukrytego miejsca do przechowywania, może być również blat, w którym osadzona jest umywalka stojąca lub wpuszczana. Zaplanujcie pod blatem szafkę z szufladami lub półkami. Oczywiście półki będą musiały być wykrojone w szczególny sposób lub szuflady stracą na swojej pojemności, gdyż pod umywalką zamontowany jest syfon, jednak w przypadku małej łazienki każda przestrzeń do przechowywania naszych rzeczy jest na wagę złota.

Wanna czy prysznic?

A może jedno i drugie? Nie zawsze mamy na tyle miejsca w łazience, aby wstawić do niej i jedno i drugie. Zasłonka prysznicowa… Jest to jakieś rozwiązanie, ale z czasem przynoszące więcej strat niż korzyści.

Zasłonka jest takim elementem wanno-prysznica, który bardzo się brudzi. Nie tylko przez obecny w wodzie kamień i osady z mydła, ale także przez to, że biorąc prysznic zmywamy z siebie różne substancje chemiczne, kurz i brud. Zasłonka prysznicowa jest zatem takim elementem, który będzie po prostu ten brud zbierać. Ktoś powie, że zasłonka zwiększa nasze bezpieczeństwo w łazience, gdyż nie poślizgniemy się na mokrej pochlapanej wodą posadzce. Owszem, ale czy nie bardziej estetycznym, a równie dobrym rozwiązaniem będzie położenie na podłodze miękkiego, chłonącego wodę dywanika, który zapobiegnie poślizgnięciu? Pamiętajcie także o tym, że standardowe wanny mają 70-75 cm szerokości. Zabudowując jest zasłonką/parawanem sprawicie, że także taki wymiar będzie ograniczał wasze barki i ramiona podczas brania prysznica. Rozglądnijcie się za wanną o szerokości 80-85 cm. W niej zasłonka nie będzie już potrzebna, gdyż taka szerokość wanny zapobiegać będzie wychlapywaniu się wody na zewnątrz, i poprawi komfort użytkowania prysznica zamontowanego na ścianie. Zapewne pomyślicie – taka szeroka wanna zabierze przecież mnóstwo miejsca. Owszem, jeśli będzie to wanna prostokątna, ale wybrać możecie tę asymetryczną, zwężaną ku przeciwległej ścianie, co zmniejszy pojemność i powierzchnię wanny. Możecie wybrać także wannę, której ściana od strony panelu prysznicowego wyprofilowana będzie pionowo – pozwoli to stopami podejść jak najbliżej ściany z prysznicem i także poprawi komfort korzystania z tej funkcji waszej łazienki.

funkcjonalna łazienka, projekt łazienkiAsymetryczna wanna z prysznicem

Ponieważ każdy z nas jest inny, przy projektowaniu łazienki nie ma uniwersalnych zasad, które sprawdziłyby się w każdym mieszkaniu. Ważne, aby na samym początku projektowania odpowiedzieć sobie na pytanie jakie są nasze potrzeby i przyzwyczajenia, a później krok po kroku projektować każdy element dopasowując go, do naszych potrzeb. Łazienka to z założenia pomieszczenie niewielkie, dlatego przemyślcie dokładnie każdy zagospodarowywany centymetr miejsca, albo oddajcie projekt w dobre ręce.

O funkcjonalnych rozwiązaniach do Waszych łazienek z Ireną Zajdel, Prezesem Firmy VALENT Wnętrza & Remonty & Wykończenia rozmawiała Marta Bławiczak-Sikora.
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Skomentuj