Laserowa korekcja wzroku i soczewki fakijne na nową drogę życia

W dniu ślubu chcemy czuć się i wyglądać jak najlepiej, a przysięgę małżeńską składać bez okularów na nosie. Dziś nie musimy już dobierać oprawek okularów tak, by nie przeszkadzały w starannie zakomponowanej ślubnej stylizacji. Osoby z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem po zabiegu laserowej korekcji wzroku nie potrzebują już więcej ani okularów, ani nawet soczewek kontaktowych. Wszczepienie nowoczesnych soczewek fakijnych natomiast jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie zakwalifikowali się do zabiegu laserowej korekcji, a mają dużą wadę wzroku. O czym trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o operacji wzroku, opowiada prof. dr n. med. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy.

zdrowie i uroda ślub i wesele korekta wzroku korekcja wzroku laserowa korekta wzroku Femtolasik soczewki fakijne porady zdrowotne okulista optyk Oftalmika

By kroczyć nową drogą życia już bez okularów i soczewek kontaktowych, w gorączce przygotowań przedślubnych warto rozważyć decyzję o korekcji wady wzroku. Co prawda zdarzają się sytuacje, że operacja odbywa się następnego dnia po badaniu kwalifikacyjnym, nie spieszmy się jednak – zabieg korekcji wykonuje się raz na całe życie. W niektórych przypadkach, na przykład częściowo ukrytej nadwzroczności, przygotowanie pacjenta do zabiegu może zająć nawet kilka miesięcy.
Czas przygotowania do zabiegu i metoda korekcji wady wzroku zależy od jej rodzaju i wielkości oraz od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Nowoczesna okulistyka dysponuje szeroką paletą bezpiecznych technik, dzięki którym bardzo szybko można pozbyć się wady wzroku. Jednak o tym w jaki sposób, kiedy i czy w ogóle będziemy mogli tego dokonać, rozstrzyga lekarz po badaniach kwalifikacyjnych – tłumaczy prof. Bartłomiej Kałużny.

Przygotowania do badań kwalifikacyjnych

Przygotowania mogą się wiązać z drobnymi niedogodnościami, ale warto się przemęczyć. Planując zabieg laserowej korekcji wzroku, na 2‒4 tygodnie przed badaniem kwalifikacyjnym należy przestać nosić soczewki kontaktowe. W przypadku miękkich soczewek okres ten będzie nieco krótszy niż w przypadku soczewek twardych. Kobiety stosujące doustną antykoncepcję nie mogą jej odstawiać kilka miesięcy przed i bezpośrednio po zabiegu. W dniu badania nie można używać kolorowych kosmetyków do twarzy, np. tuszu do rzęs, pudru itp.

zdrowie i uroda ślub i wesele korekta wzroku korekcja wzroku laserowa korekta wzroku Femtolasik soczewki fakijne porady zdrowotne okulista optyk Oftalmika

Jak można najlepiej skorygować wadę wzroku?

Jak wyjaśnia prof. Bartłomiej Kałużny, po przeanalizowaniu wszystkich badań i sytuacji pacjenta, lekarz zarekomenduje najbardziej właściwą metodę skorygowania wzroku. – Jedną z możliwości jest zabieg laserowej korekcji wzroku, np. metodą FemtoLASIK. Wykonuje się go po ukończeniu 21. roku życia, gdy oko już nie rośnie, a wada jest ustabilizowana w zakresach: krótkowzroczność od -0,5 D do -10,0 D, nadwzroczność od +0,75 D do +6,0 D i astygmatyzm do 6,0 D – dodaje prof. Kałużny.

zdrowie i uroda ślub i wesele korekta wzroku korekcja wzroku laserowa korekta wzroku Femtolasik soczewki fakijne porady zdrowotne okulista optyk Oftalmika

Jak przebiega operacja laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na odpowiednim wymodelowaniu laserem ekscymerowym przedniej powierzchni rogówki pacjenta w taki sposób, by wiązka światła była prawidłowo ogniskowana na siatkówce, co jest niezbędne do uzyskania wyraźnego obrazu. Przy krótkowzroczności laser spłaszcza rogówkę, przy nadwzroczności uwypukla. Do zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe – do oka wpuszczane są bezpieczne krople znieczulające. Dzięki temu pacjent jest świadomy i może współpracować z lekarzem.

Najistotniejsza część zabiegu, z wykorzystaniem lasera, trwa poniżej minuty, w tym czasie pacjent powinien obserwować zielone światełko. Zabieg na drugim oku zajmuje kolejną minutę. Przy zastosowaniu nowoczesnych laserów cała procedura operacyjna jest bardzo bezpieczna – tłumaczy prof. Bartłomiej Kałużny. W przypadku procedury TransPRK zabieg odbywa się bez ingerencji narzędzi chirurgicznych, kontakt z okiem ma tylko delikatna wiązka światła lasera. Zabieg trwa łącznie kilkanaście minut, a już po godzinie można wyjść do domu. Po zabiegach wykonywanych techniką femtoLASIK pacjent uzyskuje dobre widzenie zazwyczaj po kilkugodzinnym okresie rekonwalescencji, po technikach powierzchownych gojenie trwa znacznie dłużej, ale ostateczny efekt jest równie dobry.

zdrowie i uroda ślub i wesele korekta wzroku korekcja wzroku laserowa korekta wzroku Femtolasik soczewki fakijne porady zdrowotne okulista optyk Oftalmika

Soczewki fakijne – implementacja raz na 50 lat

Pacjentom, którzy nie mogą z różnych względów poddać się laserowej korekcji wzroku, proponuje się wszczepienie soczewki fakijnej tylnokomorowej. To jedyna odwracalna metoda skorygowania wady wzroku, szczególnie polecana pacjentom z dużą krótkowzrocznością. Do operacji wszczepienia soczewki fakijnej mogą przystąpić osoby w wieku pomiędzy 21. a 45. rokiem życia ze stabilną wadą wzroku w zakresach: krótkowzroczność od -1 do -20 D oraz astygmatyzm do 6 D.

Jak podkreśla prof. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy, operacja implantacji soczewek fakijnych jest jedną z najnowocześniejszych, skutecznych metod korekcji wzroku. Metoda ta jest bezpieczna, bezbolesna i odwracalna, chociaż wymaga niewielkiego nacięcia oka. W trakcie zabiegu nie jest naruszana własna soczewka pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest również w znieczuleniu miejscowym. Sztuczne, elastyczne soczewki, podobne do soczewek kontaktowych, wszczepiane są do wnętrza oka pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę pacjenta. Zwinięta soczewka wprowadzana jest do wnętrza oka przez mikronacięcie w rogówce, dzięki czemu nie trzeba zakładać szwu. Poprawa wzroku następuje już następnego dnia po zabiegu. Po implantacji soczewek fakijnych nie trzeba używać ani okularów, ani szkieł kontaktowych.
Wszczepiona do oka elastyczna soczewka fakijna wytrzymuje do 50 lat. Jeśli nastąpi taka potrzeba, np. w przypadku, gdy pojawi się prezbiopia (starczowzroczność) soczewkę można usunąć i zastosować inne metody korekcji wady.

Czy to się opłaca?

Koszt laserowej korekcji wzroku zawiera się w przedziale od 2100 do 3500 złotych dla jednego oka, a wszczepienie soczewki fakijnej tylnokomorowej wiąże się z kosztem około 6500 złotych. Jednorazowo może on się wydawać wysoki, ale szybko powinien się zamortyzować. Szczególnie, gdy porówna się go z ponoszonymi przez lata kosztami zakupu oprawek i soczewek okularowych czy kontaktowych. Taki rodzaj leczenia jest idealny dla wszystkich, którzy w okularach i soczewkach kontaktowych czują się niekomfortowo. Korekcja wzroku to rozwiązanie, dzięki któremu można czuć się dobrze i pięknie wyglądać nie tylko w dniu ślubu, uprawiać bez ograniczeń sporty czy pracować w wymarzonym, wymagającym dobrego wzroku zawodzie. Większość pacjentów podkreśla, że po zabiegu zdecydowanie poprawił się ich komfort życia. Nie muszą już pamiętać o zaleceniach dotyczących noszenia okularów, nie są już także narażeni na ryzyko zapalenia spojówek i podrażnień, wynikające z noszenia soczewek kontaktowych.

zdrowie i uroda ślub i wesele korekta wzroku korekcja wzroku laserowa korekta wzroku Femtolasik soczewki fakijne porady zdrowotne okulista optyk Oftalmika

Korekcja wzroku – nie dla wszystkich

Korekcji wzroku nie można wykonywać u pacjentów z zaćmą, jaskrą, odwarstwieniem siatkówki, stożkiem rogówki, chorobami zwyrodnieniowymi oka, infekcyjnymi chorobami narządu wzroku lub innymi współistniejącymi chorobami, w tym m.in. autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca, RZS czy obniżona odporność. Również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, m.in. ze względu na zmieniony poziom hormonów mogący utrudnić gojenie, powinny odłożyć zabieg w czasie.
Soczewka fakijna nie jest też dobrym rozwiązaniem dla osób po 45. roku życia, których problemem staje się prezbiopia, czyli naturalna utrata akomodacji oka zwana starczowzrocznością. W takim wypadku często rozpatrywanym rozwiązaniem jest implantacja soczewki wieloogniskowej po usunięciu soczewki własnej.
Warto również wiedzieć, że zabiegi korekcji wzroku nie są refundowane przez NFZ. Laserowa korekcja wzroku i implantacja soczewek fakijnych tylnokomorowych zaliczane są raczej do zabiegów poprawiających komfort życia, a nie leczących chorobę i podobnie jak na całym świecie, wykonywane są odpłatnie.

Więcej informacji o zabiegu laserowej korekcji wzroku oraz soczewek fakijnych znajdziecie tu: www.oftalmika.pl

Kontakt:
Klinika Okulistyczna OFTALMIKA,
ul. Modrzewiowa 15, 85-631 Bydgoszcz,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 370 20 02
52 346 08 21

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj