Utrwal ten wyjątkowy dzień… bez okularów!

Wasz wyjątkowy dzień zbliża się wielkimi krokami. Szukasz najlepszego fotografa, perfekcyjnej sukni, planujesz najpiękniejszy makijaż i fryzurę. Oglądasz się w lustrze, już prawie wszystko dopięte na ostatni guzik, ale te okulary… Czy można to zmienić?

ślub wesele porady medyczne lekarskie leczenie przed ślubem przed weselem laserowa korekcja wady wzroku ślub bez okularów Oftalmika

Planując ślub, warto odpowiednio wcześniej rozważyć poddanie się laserowej korekcji wady wzroku. Dzięki temu nowoczesnemu, szybkiemu i bezpiecznemu zabiegowi można uwolnić się raz na zawsze od okularów czy soczewek kontaktowych i pięknie wyglądać na ślubnych zdjęciach.

Laserowa korekcja wady wzroku to zabieg, który ma na celu zmianę refrakcji (siły łamiącej) oka. Dzięki wymodelowaniu rogówki i nadaniu jej specjalnego kształtu za pomocą lasera zmienia się miejsce skupiania promieni światła na siatkówce i w ten sposób usuwa wadę wzroku. Zabiegowi mogą się poddać osoby z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem.

Zanim zdecydujesz się na zabieg

Jak wyjaśnia dr hab. med. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy, zabieg laserowej korekcji wzroku przeznaczony jest dla osób w wieku 21‒45 lat, czasem nieco starszych, u których wada wzroku jest ustabilizowana, czyli nie zmieniła się przez rok od planowanego zabiegu.

W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA operujemy pacjentów z krótkowzrocznością od -0,5 Dsph do -10,0 Dsph , nadwzrocznością od +0,75 Dsph do +6,0 Dsph i astygmatyzmem do 6,0 Dcyl. W większości przypadków wadę da się całkowicie wyleczyć na stałe, gdy jednak wada wzroku jest duża, w trakcie laserowej korekcji udaje się ją znacznie zmniejszyć – dodaje dr hab. med. Bartłomiej Kałużny.

ślub wesele porady medyczne lekarskie leczenie przed ślubem przed weselem laserowa korekcja wady wzroku ślub bez okularów Oftalmika

Jak wygląda operacja? 

Dr hab. med. Bartłomiej Kałużny: ‒ Zabieg trwa bardzo krótko i w zależności od techniki operacyjnej nie przekracza 5‒8 minut, a procedura od wejścia do wyjścia z sali operacyjnej to zaledwie kilkanaście minut. Podczas operacji pacjent leży na specjalnym łóżku, nad którym umieszczony jest laser Amaris 750S. Do operowanego oka wpuszczane są krople znieczulające. Żeby zapobiec mruganiu powiek, na oko zakładana jest specjalna rozwórka. Podczas zabiegu pacjent powinien skupić wzrok na migającym światełku lasera, który wyposażony jest w unikalny system śledzenia gałki ocznej w sześciu płaszczyznach. Sprawia to, że urządzenie jest niezwykle bezpieczne i precyzyjne. Po godzinie od zakończenia zabiegu pacjent może opuścić klinikę, a już kilka godzin później zauważalne będzie dobre widzenie.
Zależnie od wybranej przez lekarza techniki operacyjnej, proces gojenia może potrwać do maksymalnie kilku tygodni. Należy pamiętać, że przez tydzień lub dwa od zabiegu ważna jest prawidłowa higiena oczu oraz aplikowanie przepisanych przez lekarza kropli. Trzeba też unikać kontaktu brudnych dłoni z okiem oraz nie przemęczać wzroku nocnym czytaniem i pracą przy komputerze.

Która metoda korekcji wzroku jest najlepsza?

Dr B. Kałużny: ‒ Nie ma najlepszej metody laserowej korekcji wady wzroku… To lekarz specjalista ostatecznie decyduje, która metoda jest najlepsza dla danego pacjenta, po przeprowadzeniu wywiadu i szeregu specjalistycznych badań okulistycznych w trakcie wizyty kwalifikacyjnej.

ślub wesele porady medyczne lekarskie leczenie przed ślubem przed weselem laserowa korekcja wady wzroku ślub bez okularów Oftalmika

Wiele par, planując ślub, myśli o powiększeniu rodziny w niedalekiej przyszłości. Czy lepiej jest poddać się operacji przed ciążą czy po niej?

Dr B. Kałużny: ‒ Zabiegu laserowej korekcji wzroku nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Lepiej odczekać około roku od zakończenia karmienia piersią, by ustabilizował się poziom hormonów. Trzeba też w tym czasie zbadać tarczycę, bo choroby tarczycy, będące również przeciwwskazaniem do wykonania operacji, mają tendencję do nasilania się po porodzie.

Poddanie się laserowej korekcji wzroku przed ciążą nie ma wpływu na to, czy będzie potrzebne przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Nie można jednak planować ciąży na czas rekonwalescencji po zabiegu.

ślub wesele porady medyczne lekarskie leczenie przed ślubem przed weselem laserowa korekcja wady wzroku ślub bez okularów Oftalmika

W ostatnich latach obserwujemy, że coraz więcej kobiet ma problemy z tarczycą. Czy choroby tarczycy wykluczają laserową korekcję wzroku?

Dr B. Kałużny: ‒ Choroby tarczycy bywają, ale nie muszą być przeciwwskazaniem do poddania się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie ‒ wiele zależy od typu i stadium choroby, czasu jej trwania, efektów leczenia, trudności w ustabilizowaniu poziomu hormonów. Przeprowadzenie operacji nie jest możliwe wtedy, gdy pacjent cierpi na ciężką, trudną w leczeniu postać zespołu suchego oka. U pacjentów z upośledzonym mechanizmem gojenia ran zwiększa się ryzyko infekcji, nie jest to jednak coś, co definitywnie dyskwalifikuje możliwość przeprowadzenia laserowej korekcji.
Wszyscy cierpiący z powodu problemów z tarczycą muszą bezwzględnie pamiętać o poinformowaniu lekarza okulisty o chorobie.


W Klinice OFTALMIKA można skorzystać od 1 lipca do 30 września z promocji na laserową korekcję wady wzroku metodą TransPRK lub FemtoLASIK i zaoszczędzić 50% na zabieg wykonywany na drugim oku. Warto umówić się na wizytę kwalifikacyjną i uwolnić się od okularów raz na zawsze!


Klinika Okulistyczna OFTALMIKA
ul. Modrzewiowa 15, Bydgoszcz
tel. 52 370 20 02
www.oftalmika.pl

Więcej informacji o zabiegu laserowej korekcji wady wzroku można przeczytać tu.

Tekst i zdjęcia: Klinika Okulistyczna OFTALMIKA, 
www.oftalmika.plOceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj