Kto jest najbardziej narażony na występowanie trądziku?

Trądzik i zaskórniki to uporczywy problem skórny. Wiele osób wychodzi jednak z błędnego założenia, według którego trądzik dotyczy jedynie nastolatków. Tymczasem jest to choroba skóry o przewlekłym charakterze, z którą w obecnych czasach coraz częściej borykają się także osoby dorosłe, a w szczególności kobiety po 25. roku życia. Od jakich czynników zależy pojawienie się trądziku i kto jest na niego najbardziej narażony?

skóra trądzik leczenie trądziku vichy pielęgnacja skóry twarzy zdrowie uroda inspiracje porady

Trądzik – jakie są jego przyczyny?

Trądzik dotyczy przede wszystkim osób przechodzących okres dojrzewania. Według przeprowadzanych badań nawet 80% nastolatków od 12. do 19. roku życia doświadcza objawów trądziku. W przypadku osób dorosłych dotyczy przede wszystkim kobiet po 25. roku życia. Mówimy wtedy o trądziku wieku dorosłego. Jego przebieg jest zwykle ostrzejszy i trudniejszy do wyleczenia niż w przypadku trądziku młodzieńczego.

Nie istnieje jedna przyczyna występowania trądziku i jego objawów, z których najczęstszym są zaskórniki. Można zaliczyć do nich przede wszystkim uwarunkowania genetyczne danej osoby oraz:

  • nadmierną produkcję sebum (łoju);
  • nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych;
  • namnażanie się bakterii Cutibacterium acnes (znanych także jako Propionibacterium acnes);
  • zaburzenia hormonalne;
  • chroniczny stres;
  • nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry twarzy;
  • niewłaściwa dieta (przede wszystkim zbyt duża ilość produktów bogatych w cukry, a także nabiał);
  • zmiany klimatyczne i środowiskowe.

 

Kogo dotyczy trądzik?

Kto w największym stopniu może być narażony na trądzik? Podstawą do pojawienia się tej choroby jest posiadanie mieszanej lub tłustej cery, głównie ze względu na to, że w ich przypadku dochodzi do wzmożonej produkcji sebum, które blokując ujścia gruczołów łojowych, stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. Tak jak już zostało wspomniane, decydujący wpływ na pojawienie się trądziku mają geny. Wielokrotnie przeprowadzane badania podkreślają, że prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku u dziecka wzrasta nawet do 50%, jeśli jego rodzice w młodości także zmagali się z tą chorobą. Na trądzik narażone są również dorosłe kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, dotyczącymi przede wszystkim wahań poziomu estrogenów.

 

Objawy trądziku – jak sobie z nimi radzić?

Najczęstszym i równocześnie pierwszym objawem trądziku są zaskórniki. W ich przypadku wyróżniamy dwa rodzaje: zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte, potocznie nazywane wągrami. Zaskórniki zamknięte mają postać bardzo drobnych kropek, wyczuwalnych jako nierówności skóry. Zaskórniki otwarte posiadają ciemne zabarwienie, co jest efektem utleniania się keratyny oraz nagromadzenia melaniny.

 

Jak najlepiej poradzić sobie z objawami trądziku? Podstawą jest odpowiednie oczyszczanie skóry. Pozwoli ono nie tylko pozbyć się resztek makijażu czy zanieczyszczeń, ale równocześnie wydzieliny łojowo-rogowej, która blokuje ujścia mieszków włosowych. Przy wyborze kosmetyków oczyszczających warto wziąć pod uwagę, że cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa i zbyt agresywne oczyszczanie może prowadzić do nadprodukcji sebum. Warto zatem sięgać po produkty pozbawione alkoholu oraz mydła. 

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj