Trądzik młodzieńczy - jak radzić sobie z zapalnymi zmianami na skórze?

Skóra z widocznymi niedoskonałościami to poważny problem wielu młodych ludzi, dla których wygląd często jest jednym z najważniejszych aspektów. Każdy chce się podobać i cieszyć się powodzeniem, a trądzik może skutecznie odebrać pewność siebie. Jak skutecznie radzić sobie ze zmianami zapalnymi na skórze, aby była gładka i wypielęgnowana?

trądzik jak sie pozbyc, pielegnacja skory

Choroby skóry – trądzik

Trądzik młodzieńczy to nic innego jak choroba skóry. Do tego jedna z najbardziej uporczywych. Zmiany zapalne dotykają 80% młodych ludzi do 25 oku życia. Czynnikami wywołującymi trądzik młodzieńczy są zmiany hormonalne oraz genetyczna skłonność skóry do nadmiernego wydzielania sebum i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Zatkane gruczoły łojowe to doskonałe środowisko dla bakterii, które wywołują zmiany zapalne. Jeśli zapalenie jest poważne, mogą tworzyć się nawet blizny.

Podstawowy błąd: wyciskanie pryszczy

Wyciskanie pryszczy to najgorsze, co może zrobić osoba borykająca się z trądzikiem. Szczególnie, gdy mowa o grudkach z białym czubkiem, czyli ropą. Po pierwsze prowadzi to do mikro-urazów, a po drugie – roznosi stan zapalny, w rezultacie którego pryszcze stają się jeszcze większe i bardziej widoczne. W najgorszym wypadku można też wcisnąć ropę z powrotem do środka, skąd trafi do krwiobiegu. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany ropne na górnej wardze – tych pod żadnym pozorem nie można wyciskać, ponieważ to być nie tylko groźne  dla zdrowia, ale i życia, prowadząc do powikłań międzyczaszkowych. Niebezpieczeństwo drzemie również w nałogowej czynności wyciskania pryszczy. Często dochodzi dodatkowo do rozdrapywania skóry, która w ramach obrony uaktywnia jeszcze większą produkcję łoju, który stanowi naturalną warstwę ochronną. Ponadto w wyniku drapania pojawiają się kolejne stany zapalne, wybroczyny i strupki, tworzy się zatem błędne koło.

Preparaty na trądzik

W preparatach na trądzik powinny się znaleźć składniki takie jak alfa-hydroksykwasy (kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy, winowy, jabłkowy), beta-hydroksykwasy (kwas salicylowy) i polihydroksykwasy. Zmniejszają one stany zapalne oraz dokładnie oczyszczają ujścia gruczołów łojowych. Konieczna jest oczywiście wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie, wykorzystując najprawdopodobniej antybiotyki, retinoid, kwas azelainowy oraz nadtlenek benzoilu. Polecane są też witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2 i C. Ponadto warto włączyć do codziennej pielęgnacji sprawdzone preparaty na trądzik, takie jak punktowy preparat na trądzik La Roche-Posay Effaclar A.I.

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

La Roche-Posay Effaclar A.I to punktowy preparat na trądzik przeznaczony dla skóry tłustej, który już po 48 godzinach powoduje wchłonięcie niedoskonałości. Działa bezpośrednio na zmiany trądzikowe, zmniejszając ich widoczność. Poprawia kondycję skóry, z dnia na dzień przywracając zdrowy wygląd. Zaawansowana formuła o punktowym działaniu opiera się na precyzyjnie dobranych składnikach, by zapobiec reakcjom zapalnym i wspomagać proces regeneracji. Effaclar A.I to preparat na zmiany skórne bez parabenów. Lekka kremowa konsystencja zapewnia łatwą aplikację.

Tekst: LacRoche-Posay
www.laroche-posay.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj