Jak uniknąć przykrych niespodzianek?

Wyobraź sobie, że jesteś na ważnym spotkaniu biznesowym. Musisz wygłosić referat i przedstawić prezentację przed zarządem. Od tego wystąpienia zależy Twoja cała dalsza kariera. Wiesz, że jesteś doskonale przygotowany pod względem merytorycznym, jednak nie potrafisz sobie poradzić ze stresem, który niestety daje przykre objawy w postaci ogromnych plam pod pachami. Niby błaha sprawa, ale przez nią jesteś rozkojarzony i nie możesz skupić się na tym, co najważniejsze. Dowiedz się zatem, jak zadbać o to, aby zawsze mieć suchą skórę pod pachami i unikać przykrych niespodzianek.

sposobny na pocenie się

Dlaczego się pocimy?

Niekiedy zdarza się, że nadmierna potliwość jest wynikiem różnego rodzaju chorób. Może zdarzyć się, że za tę przykrą dolegliwość odpowiada cukrzyca, zaburzona równowaga hormonalna, zaburzenia neurologiczne, gruźlica, nieprawidłowa praca nerek lub tarczycy, a nawet nowotwory (między innymi białaczka, chłoniak, ziarnica). Jednak u zdecydowanej większości osób nadmierna potliwości nie jest związana z żadną jednostką chorobową. Występując podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub w trakcie upalnych dni, jest prawidłowym mechanizmem, mającym na celu regulowanie temperatury ciała. Wiele mówi się także o tym, że problem z nadmierną potliwością ma podłoże genetyczne. Ze względu na to, że największa liczba gruczołów potowych znajduje się pod pachami, na dłoniach oraz stopach, to te miejsca najbardziej narażone są na intensywne pocenie.

Nadmierna potliwość a nieprawidłowa dieta

Często nadmierna potliwość nie wynika z żadnej choroby, a jest ona wynikiem nieprawidłowego sposobu odżywiania się. Należy w takim przypadku unikać przede wszystkim zbyt ostrych produktów. Wykluczmy zatem z jadłospisu: cebulę, czosnek, pora oraz ostre przyprawy (chili). Ograniczmy również spożywanie kawy, czarnej herbaty i alkoholu. Pijmy za to dużo naparów z mięty, pokrzywy, szałwii i wierzby białej. Do potraw dodawajmy świeże zioła (bazylię, miętę, pietruszkę i koper).

Jak możemy sobie pomóc?

Jeżeli zrezygnowanie z zakazanych produktów i zastąpienie ich innymi nie pomoże, warto sięgnąć po kosmetyki, zapobiegające nadmiernej potliwości. Na szczęście istnieje szeroka gama środków, które przyjdą z pomocą każdemu, kto marzy o suchej skórze pod pachami. Dobrym rozwiązaniem są antyperspiranty firmy Sanex. Do wyboru mamy kosmetyki o różnego rodzaju właściwościach. Sanex Dermo Extra Control, dzięki specjalnej formule z mikrocząsteczkami talku zapobiega poceniu się i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu aż do 48 godzin. Co więcej, nie zaburza równowagi pH skóry i pozostawia ją świeżą, suchą i zabezpieczoną. Sanex Dermo Sensitive to z kolei rozwiązani dla osób, posiadających wrażliwą skórę, wymagającą specjalnej ochrony. Dzięki formule, zawierającej lactoserum, składnik bogaty w proteiny mleka, mamy pewność, że zapewniamy skórze łagodną pielęgnację i ochronę. Co więcej, wszystkie produkty firmy Sanex są przebadane i zatwierdzone przez dermatologów, a zatem mamy gwarancję bezpiecznego ich stosowania.

Tekst i zdjęcia: Sanex
www.colgate.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj