Zbilansowana dieta - czyli jaka?

Wszyscy pozornie wiedzą, że dieta powinna być zbilansowana. Niestety, gdyby zapytać o to przypadkowe osoby, mało kto byłby wstanie wyjaśnić, na czym to zbilansowanie właściwie polega. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się zbilansowana dieta i jak ją utrzymać.

dieta ślub wesele fit fitness zdrowie i uroda zgrabna sylwetka dieta pudełkowa instrukcje informacje

Zbilansowana dieta - definicja

Dieta zbilansowana jest też nazywana dietą optymalną i zrównoważoną. Charakteryzuje się jadłospisem, który dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Innymi słowy zaspokaja potrzeby żywieniowe człowieka.

Stosowanie zbilansowanej diety jest gwarancją utrzymania ciała w dobrej kondycji i zdrowiu.

Dlaczego utrzymanie zbilansowanej diety jest trudne?

Zbilansowana dieta tylko brzmi prosto. W rzeczywistości mało kto wie, jakich składników wymaga jego ciało każdego dnia, już nie mówiąc o odpowiedniej ich ilości. Na dodatek, nawet jeśli ktoś już zna te wartości, problematyczne jest skomponowanie diety tak, aby była zrównoważona.

Ciągłe wyliczanie wszystkich składników, ważenie ich i dobieranie w taki sposób, aby wszystko razem jeszcze smakowało… Wielu ludzi nie ma na to ani czasu, ani chęci. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość żywi się w imię zasady “jakoś to będzie”, nie zwracając uwagi na dostarczane składniki.

Czy to błąd? Niestety tak. Brak kontroli nad dietą może prowadzić do kilku schorzeń. Niedobór witamin i minerałów wiąże się np. z anemią czy chorobami autoimmunologicznymi.

Jak utrzymać zbilansowaną dietę?

Rozwiązania są właściwie dwa. Możesz spróbować  skomponować zbilansowaną dietę na własną rękę, posługując się wskazówkami w następnym punkcie, lub oddać swoje żywienie w ręce specjalistów.

Kim są specjaliści? Chodzi np. o dietetyka. My polecamy natomiast rozwiązanie, które zwalnia też z gotowania. Mowa o cateringu dietetycznym. Dzięki temu twoja dieta będzie zrównoważona w prawdziwym tego słowa znaczeniu, a ty nie spędzisz nawet chwili przy kuchence. Pamiętaj jednak, aby nawiązać współpracę z dobrą firmą. Obecnie popularnością wśród zadowolonych klientów cieszy się zwłaszcza SuviBox.

Co i w jakich ilościach powinna dostarczyć zbilansowana dieta?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia 50-60 proc. spożywanej energii powinno pochodzić z węglowodanów. Na uwadze należy mieć jednak cukry proste - tych trzeba raczej unikać, bo zalecane ich spożycie wynosi  zaledwie 10 proc.

Jeśli chodzi o tłuszcze, jest to sprawa dość indywidualna. Spożycie ich zależy m.in. od aktywności fizycznej i wieku. Zazwyczaj w zrównoważonej diecie zaleca się czerpanie 20-30 proc. energii z  tłuszczów.

Białek nie musimy  spożywać w dużych ilościach. 10-15 proc. pełnowartościowego białka w zupełności wystarczy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj