Korektor do twarzy, pod oczy, na niedoskonałości - czym się różnią?

Różnych korektorów używa się do zamaskowania cieni, niedoskonałości czy przebarwień. Co więcej, mogą mieć one różne kolory, konsystencję, właściwości, a w sklepach ich wybór jest ogromny. Sprawdź, jak wybrać najlepszy korektor dla siebie.

ślub wesele wyjście praca wieczór makijaż ślubny makijaż dzienny makijaż wieczorowy niedoskonałości korektor porady Cashmere

Korektor do twarzy i korektor pod oczy

Do idealnego wyrównania cery potrzebujesz tak naprawdę dwóch korektorów w dwóch innych odcieniach. Pierwszy, pod oczy, powinien być o pół tonu jaśniejszy od podkładu. Drugi, do maskowania niedoskonałości, musi być dokładnie w tym samym odcieniu co fluid, ewentualnie w jak najbardziej do niego zbliżonym.

Musisz też dobrze dopasować tonację obu kosmetyków. Jeśli masz ciepłą karnację, wybierz korektor do twarzy z żółtymi pigmentami, przy jasnej – w chłodniejszym, neutralnym odcieniu. Pamiętaj też o tym, że latem i zimą kolor twojej skóry lekko się zmienia. Dlatego powinnaś sezonowo zmieniać swój korektor i podkład.

Pod oczy – używaj korektora rozświetlającego. Duże zasinienia wymagają pomocy bardziej kryjącego produktu. Pomoże ci zamaskować cienie, a dzięki odbijającym światło pigmentom optycznie spłyca też kurze łapki. Właśnie dlatego możesz go też stosować na bruzdy wokół ust czy przy nosie, bo wizualnie je wygładzi.

Jeśli masz suchą, cienką skórę, na której pojawia się coraz więcej drobnych zmarszczek, warto, aby korektor pod oczy miał też dodatek substancji nawilżających, np. kwas hialuronowy. Wtedy osiągniesz bardziej naturalny efekt.

Możesz wybrać zarówno korektor w płynie, kremie, kompakcie, jak i w sztyfcie:

  • Najlżejszą konsystencję mają jednak korektory rozświetlające w pędzelku, np. korektor do twarzy Cashmere.
  • Na niedoskonałości – najlepiej sprawdzi się korektor kryjący. Perfekcyjnie maskuje krostki, przebarwienia, popękane naczynka.
  • Do krycia samych krostek możesz użyć korektora z dodatkiem substancji przeciwzapalnych, na przykład z cynkiem. Nie stosuj go jednak na naczynka czy inne partie twarzy, bo może je przesuszyć.
  • Najbardziej precyzyjny na drobne niedoskonałości będzie korektor do twarzy w kredce lub pędzelku.
  • Na większe partie, na przykład rumieńce czy duże znamiona, użyj kosmetyku w sztyfcie.

ślub wesele wyjście praca wieczór makijaż ślubny makijaż dzienny makijaż wieczorowy niedoskonałości korektor porady Cashmere

Korektory do zadań specjalnych

Oprócz klasycznych korektorów możesz wybrać też kolorowe. Dużo silniej maskują niedoskonałości, ale wymagają pewnej wprawy w stosowaniu.

  • Zielony korektor pozwala skutecznie ukryć zaczerwienienia skóry i popękane naczynka.
  • Ten w żółtym odcieniu najlepiej maskuje cienie pod oczami, ponieważ doskonale neutralizuje fioletowe pigmenty.
  • Zasinienia oraz przebarwienia pozapalne, zwłaszcza brązowe, skutecznie ukrywa za to fioletowy korektor.

Uwaga! Taki typ kosmetyku możesz stosować samodzielnie na skórę albo mieszać z klasycznym korektorem kryjącym. To dobry patent, zwłaszcza gdy zaczynasz dopiero swoją przygodę z kolorowymi korektorami i boisz się plam na skórze.

Jak stosować korektor – na podkład czy pod niego?

Wszystko zależy od jego rodzaju. Kolorowe korektory należy nakładać pod podkład. Przy ich aplikacji pamiętaj o dokładnym roztarciu granic, by nie prześwitywały spod makijażu. Aby zmniejszyć to ryzyko do minimum, możesz najpierw nałożyć kolorowy korektor, a potem przykryć go zwykłym w kolorze skóry.

Korektor kryjący na krostki czy przebarwienia również lepiej nałożyć pod podkład. Uzyskasz wtedy bardziej naturalny efekt i dużo lżejszy makijaż. Jeśli uznasz potem, że niedoskonałości nie są idealnie zamaskowane, zawsze można go dołożyć.

Korektor do twarzy nakładaj palcami, jeśli chcesz bardzo precyzyjnie ukryć niewielkie przebarwienia oraz krostki lub gąbką, aby przykryć większe partie twarzy lub zmiany takie jak rumieńce na policzkach. Pod oczy nie nakładaj w ogóle podkładu, bo to zbyt ciężki kosmetyk na tę delikatną okolicę.

Może nadawać jej zmęczony wygląd. Zasinienia i zmarszczki idealnie ukryjesz przy pomocy samego korektora rozświetlającego. Do jego aplikacji użyj pędzla lub gąbki. Na koniec nie zapomnij o porządnym przypudrowaniu korektora, aby wytrzymał na skórze cały dzień lub wieczór.

ślub wesele wyjście praca wieczór makijaż ślubny makijaż dzienny makijaż wieczorowy niedoskonałości korektor porady Cashmere

Jak utrwalić korektor pod oczami?

Jeśli nanosisz produkt na niedoskonałości, zazwyczaj wystarczy przykrycie go zwykłym pudrem do twarzy. W przypadku korektora pod oczami trzeba być jednak niezwykle ostrożnym. Strefa ta jest szczególnie kłopotliwa ze względu na jej delikatność.

Widoczne zasinienia wymagają użycia pudru dość kryjącego, gdy korektor nie wystarcza. Trzeba pamiętać, by aplikować cienkie warstwy, kontrolując proces i nie stworzyć „efektu ciastka”, gdy makijaż wygląda ciężko.

Najlepiej sprawdzają się do tego pudry sypkie, bardzo drobno zmielone, ponieważ łatwo z nimi pracować na skórze i zazwyczaj wyglądają bardzo dobrze pod oczami. Można też wykonywać nimi baking. Jeżeli masz wyjątkowo suchą i wymagającą skórę w tym obszarze, wypróbuj pudry rozświetlające.

 

Artykuł zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj