Rozstępy - czy same ćwiczenia wystarczą?

Rozstępy to bardzo częsty, a zarazem nieestetyczny defekt występujący na skórze. Może pojawić się już w młodym wieku – powstanie rozstępów towarzyszy bowiem okresowi wzrostu i dojrzewania, ciąży i karmienia piersią, nagłym wahaniom wagi. Rozstępy są formą blizn powstałych na skutek uszkodzenia włókien kolagenowych, zatem ich usuwanie wymaga systematycznej, zaawansowanej pielęgnacji skóry. Jak zlikwidować rozstępy? Domowe sposoby walki z rozstępami wystarczą? O najskuteczniejszych sposobach likwidacji rozstępów porozmawiamy z ekspertem – kosmetologiem i dietetykiem kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa Pauliną Nowak.

ślub wesele sylwetka rozstępy pielęgnacja ciała inspiracje porady eksperta Neonia kraków

- Rozstępy to problem natury estetycznej dotykający głównie kobiet, ale dotyczący też panów. Pierwszym, najbardziej oczywistym sposobem walki z rozstępami jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Czy to ma sens?

W codziennej walce z rozstępami, jak i w ramach działań profilaktycznych, dobrze sprawdzają się kremy na rozstępy. To wygodna, zawsze dostępna metoda walki z tymi zmianami skórnymi. Najlepsze efekty daje stosowanie dermokosmetyków, o skoncentrowanej formule i działaniu znacznie skuteczniejszym od zwykłych, drogeryjnych preparatów. Jakie składniki powinien zawierać dobry krem na rozstępy? Naturalny kolagen, nawilżający i uelastyczniający skórę, stanowi rusztowanie dla nowo zsyntetyzowanego kolagenu, produkowanego przez odkładające się w nim fibroblasty. Fitoestrogeny, występujące w dużych ilościach w algach, pobudzają syntezę kolagenu, hamują także aktywność proteinaz degradujących włókna kolagenowe. Związki krzemu zwalczają czerwone rozstępy, unieszkodliwiają wolne rodniki i sprzyjają regeneracji włókien kolagenowych. Witaminy A, C i E to antyoksydanty walczące z procesami starzenia skóry i nadające jej miękkość i elastyczność. Wyciąg z wąkrotki azjatyckiej (Centella asiatica) zawiera saponiny, alkaloidy i witaminy oraz fitoestrogeny kompleksowo dbające o elastyczność skóry. Skwalen, jako naturalny składnik płaszcza lipidowego skóry zmiękcza ją i pobudza syntezę kolagenu. Podobne działanie na pobudzenie produkcji kolagenu ma olejek z pestek grapefruita. Niezastąpione w walce z rozstępami są także olejki, m. in. migdałowy, awokado czy jojoba. 

- Samo stosowanie kremu na rozstępy pomoże nam pozbyć się na dobre problemu?

Oczywiście, że nie. Stosowanie kremów na rozstępy, wykonywanie masaży i peelingów czy regularna aktywność fizyczna ma jedynie znaczenie pomocnicze. Taka codzienna pielęgnacja odżywia skórę, poprawia mikrokrążenie, sprzyja lepszemu dotlenieniu skóry. Możemy w ten sposób wpłynąć pozytywnie na elastyczność skóry, co przekłada się na profilaktykę powstania kolejnych rozstępów. Jednak nie przyczyni się do zlikwidowania już powstałych zmian skórnych. Walka z rozstępami – zwłaszcza tymi utrwalonymi – sprowadza się do pobudzenia procesów naprawczych skóry i jej remodelingu. Tylko stymulacja syntezy włókien kolagenowych zapewnia skuteczną redukcję rozstępów. Walkę z tymi niechcianymi zmianami skórnymi najlepiej jest rozpocząć wówczas, gdy rozstępy są jeszcze świeże, czyli różowo – czerwone. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezsilni wobec utrwalonych rozstępów o biało – perłowej barwie. A tą skuteczną metoda walki z rozstępami są profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym i medycyny estetycznej. www.neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-rozstepow/

- Czy zabiegi te mają inwazyjny charakter i są bolesne? A może to przyjemne i bezpieczne procedury?

Kosmetologia oraz medycyna estetyczna dysponują obecnie bardzo skutecznymi i bezpiecznymi zabiegami likwidującymi rozstępy. Jednym z takich polecanych zabiegów jest karboksyterapia - zabieg polegający na podskórnym wprowadzaniu dwutlenku węgla. Dzięki iniekcji gazu dochodzi do pobudzenia mikrokrążenia krwi, a także tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Sprzyja to lepszemu dotlenieniu i odżywieniu komórek skóry. Ponadto kontrolowane iniekcje podskórne generują powstanie miejscowego stanu zapalnego, a jego konsekwencją jest stymulowanie powstawania nowych włókien kolagenowych. Kolejną godną polecenia propozycją jest mezoterapia mikroigłowa. Zastosowanie dermorollera wyposażonego w setki niewielkich igiełek umożliwia pokonanie bariery naskórka i efektywne przenikanie substancji aktywnych. Dzięki temu stosowanie preparatów ujędrniających okazuje się znacznie skuteczniejsze. A nakłuwanie skóry przyczynia się do pobudzenia aktywności fibroblastów, co skutkuje remodelingiem skóry. No i nie zapominajmy o laserowym usuwaniu rozstępów – zastosowanie lasera ablacyjnego iPixel www.neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-usuwanie-blizn-i-rozstepow/ umożliwia skuteczne usuwanie nawet utrwalonych rozstępów. Laser emituje wiązkę prowadzącą do gwałtownego odparowania wody z tkanek, co sprzyja powstaniu mikrouszkodzeń i indukuje procesy regeneracyjne. Skóra podlega intensywnemu złuszczaniu oraz resurfacingowi, co prowadzi do zredukowania rozstępów. 

- Czy wystarczy jeden zabieg? A może cała seria?

Redukcja rozstępów oraz wygładzenie powierzchni skóry zauważalne są już po pierwszym zabiegu, ale dla optymalnego efektu zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów. Oczywiście taką profesjonalną walkę z rozstępami warto uzupełnić wspomnianą na początku rozmowy domową pielęgnacją – masażami, ćwiczeniami, naprzemiennymi zimnymi i ciepłymi natryskami oraz stosowaniem kosmetyków ujędrniających. Równie ważna jest dieta bogata w białko, kwasy omega 3, witaminy A, D i E oraz antyoksydanty, a także nawadnianie organizmu.

Tekst i zdjęcie: Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Neonia,
www.neonia.com.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj