Higiena jamy ustnej od A do Z, czyli o czym nie wolno zapominać

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna dla zdrowych i mocnych zębów. Coraz częściej doceniamy komfort posiadania białych i prostych zębów, a ci, którym nie było to dane, korzystają z nowoczesnych zabiegów wybielających i prostują zęby. Obecnie wygląd zębów jest uważany za odzwierciedlenie statusu społecznego oraz sytuacji ekonomicznej. Ponadto krzywe zęby i przebarwione szkliwo nieodłącznie kojarzone są z zaniedbaniem.

ślub wesele higiena jamy ustnej płyn do higieny jamy ustnej płyn do płukania ust zęby pielęgnacja jamy ustnej czyszczenie zębów szczotkowanie zębów szczoteczka do zębów nić dentystyczna pasta do zębów higiena zębów Ziaja

Zachowanie higieny jamy ustnej pozwala nam zapobiec chorobom przyzębia oraz powstawaniu próchnicy. Regularne szczotkowanie znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy pierwotnej oraz wtórnej, a także stanów zapalnych przyzębia. Warto zaznaczyć, że zęby po leczeniu również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ utrzymywanie higieny jamy ustnej na wysokim poziomie ma istotny wpływ zarówno na stan wypełnień, jak i samych zębów. Dlatego też tak ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz czyszczenie nagromadzonych na zębach nalotów w gabinecie.

Prawidłowa higiena jamy ustnej opiera się na szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Można spotkać się ze stwierdzeniem, że szczotkowanie rano powinno być wykonane dla urody, w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust. Natomiast wieczorne szczotkowanie odbywa się dla zdrowia, po całym dniu spożywania napojów i posiłków, kiedy na zębach nagromadziły się osady i bakterie, dlatego zaleca się szczotkowanie nie tylko szkliwa, ale także języka. Wieczorem należy również użyć nitki dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Trzeba pamiętać o jego odpowiednim doborze – na rynku dostępne są płyny dla osób posiadających wrażliwe zęby, ale także o działaniu zmniejszającym ryzyko powstania próchnicy, czy zapobiegające zapaleniu dziąseł.

ślub wesele higiena jamy ustnej płyn do higieny jamy ustnej płyn do płukania ust zęby pielęgnacja jamy ustnej czyszczenie zębów szczotkowanie zębów szczoteczka do zębów nić dentystyczna pasta do zębów higiena zębów Ziaja

Podstawowe informacje na temat higieny jamy ustnej

Wiele osób bagatelizuje stan swoich zębów i dziąseł, a do stomatologa udają się dopiero wtedy, gdy zaczynają odczuwać ból. Na szczęście tendencja ta z każdym rokiem maleje, a my coraz większą uwagę przywiązujemy do stanu naszych zębów. Mimo to niewiele osób wie, że nie tylko ból zęba wymaga wizyty u stomatologa. Jeżeli dziąsła bolą i krwawią w czasie jedzenia, szczotkowania lub nitkowania, albo nieświeży oddech nas nie opuszcza bez względu na to jak bardzo dbamy o higienę jamy ustnej, należy udać się do dentysty, ponieważ może to świadczyć o problemach ze zdrowiem.

W gabinecie stomatologicznym higienistka lub dentysta opowiedzą o odpowiednich technikach szczotkowania zębów, a także wskażą miejsca, na które pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę.

Zachowanie higieny jamy ustnej jest bardzo ważne dla zdrowia zębów i dziąseł. Ich dobry stan umożliwia prawidłowe mówienie i jedzenie, ale także dodaje pewności siebie oraz wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.

Codzienne szczotkowanie połączone z nitkowaniem oraz używaniem płynu do higieny jamy ustnej zapobiega powstawaniu problemów z zębami.

Jak zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy oraz chorób dziąseł?

  • warto przestrzegać pełnowartościowej diety,
  • należy ograniczyć spożywanie niezdrowych przekąsek zawierających cukier,
  • konieczne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie,
  • trzeba pamiętać o codziennym nitkowaniu zębów,
  • do higieny jamy ustnej należy wybierać produkty zawierające fluor.

Pasty do zębów, płyny do higieny jamy ustnej oraz żele do zębów dla dzieci marki Ziaja znajdziesz tutaj.

ślub wesele higiena jamy ustnej płyn do higieny jamy ustnej płyn do płukania ust zęby pielęgnacja jamy ustnej czyszczenie zębów szczotkowanie zębów szczoteczka do zębów nić dentystyczna pasta do zębów higiena zębów Ziaja

Akcesoria do higieny jamy ustnej

Podczas wyboru szczoteczki do zębów trzeba pamiętać, by miała ona miękkie włosie. Specjaliści zalecają używanie szczoteczek soft lub medium, ponieważ zbyt twarde włosie rani dziąsła i wywołuje krwawienie, ponadto mogą one uszkadzać szkliwo. Po co w takim razie na rynku dostępne są twarde szczoteczki? Przeznaczone są do mycia protez i aparatów ortodontycznych, nie zębów.

Szczoteczka do zębów powinna mieć giętką główkę. Jej rączka musi dobrze leżeć w dłoni. Należy ją wymieniać co trzy miesiące. A także po każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Obecnie na rynku dostępne są zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne, ale także soniczne, które charakteryzuje nowoczesna technologia.

Dlaczego szczoteczki soniczne uważane są za efektywniejsze niż tradycyjne szczoteczki elektryczne? Przede wszystkim chodzi o ilość ruchów. W ciągu minuty szczoteczka elektryczna wykonuje około 58 000 obrotów, w czasie, gdy szczoteczka soniczna nawet 62 000 ruchów na minutę. Wykonuje ona ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które usuwają przebarwienia i zabrudzenia, nie uszkadzając przy tym szkliwa ani dziąseł. Jednak nie w tym tkwi fenomen szczoteczek sonicznych. Pracują one z częstotliwością minimum 260 Hz, wytwarzają fale dźwiękowe, które odpowiadają za drgania we włóknach. Docierają na odległość do 4 mm od włókien i wprawiają w ruch cząsteczki śliny oraz pastę do zębów.

Sprawia to, że wytworzone zostają mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnię zębów, skutecznie usuwając płytkę nazębną i nagromadzone bakterie. Jest to o tyle skuteczne rozwiązanie, że mikrobąbelki docierają również do przestrzeni miedzyzębowych oraz ułatwiają dokładne wyczyszczenie zębów od strony języka i warg.

Dlaczego warto zdecydować się na szczoteczkę soniczną lub elektryczną? Ponieważ wciąż wiele osób ma problem z prawidłowym szczotkowaniem zębów. Wynika to ze złych nawyków, pochodzących jeszcze z dzieciństwa. Stomatolodzy bardzo często zaznaczają, że wielu dorosłych ludzi w dalszym ciągu myje zęby tak jak dzieci - całą powierzchnią szczoteczki i ruchami okrężnymi lub poziomymi.

Prawidłowa technika szczotkowania wygląda jednak zupełnie inaczej. Szczoteczka powinna zostać ułożona pod kątem 45 stopni. W przypadku wersji manualnej konieczne jest wykonywanie ruchów wymiatających od dziąsła do korony zęba. Szczoteczki elektryczne i soniczne nie wymagają dodatkowych ruchów.

Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiedniej pasty do zębów. Powinna ona być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jeżeli nie występują konkretne problemy z zębami warto wybrać pastę o kompleksowym działaniu.

Do prawidłowej higieny jamy ustnej niezbędna jest też nitka dentystyczna, którą wyczyszczone zostaną przestrzenie międzyzębowe. Należy pamiętać również o czyszczeniu języka. Do tego celu może zostać wykorzystana szczoteczka do zębów. Chociaż niektórzy nie uważają tego za dobre rozwiązanie i zalecają zakup specjalnej skrobaczki. Na koniec warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który zabije bakterie i odświeży oddech.

ślub wesele higiena jamy ustnej płyn do higieny jamy ustnej płyn do płukania ust zęby pielęgnacja jamy ustnej czyszczenie zębów szczotkowanie zębów szczoteczka do zębów nić dentystyczna pasta do zębów higiena zębów Ziaja

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki do zębów?

Szczoteczki do zębów możemy podzielić ze względu na budowę części pracującej, sposób posługiwania się nimi oraz twardość włosia.

W przypadku kształtu części pracującej wyróżniamy szczoteczki jedno- i wielopęczkowe. Osoby dorosłe korzystają zazwyczaj ze szczoteczek wielopęczkowych, ponieważ posiadają one trzy lub cztery rzędy włosia na szerokość oraz między dziesięć a 12 rzędów na długość główki.

Oczywiście na rynku dostępne są również inne rodzaje szczoteczek do zębów. Każda z nich ma inne zadanie. Na przykład szczoteczki jednopęczkowe służą do szczotkowania przestrzeni międzyzębowych, a także zębów z założonymi stałymi aparatami ortodontycznymi. Ponadto szczoteczki mogą różnić się między sobą długością włosia oraz dodatkowymi elementami, takimi jak pionowe gumki.

Szczoteczki można również podzielić pod względem twardości włosa. Wyróżnić można: twarde, średnie, miękkie oraz super miękkie. Szczoteczki twarde i super miękkie są przeznaczone do zadań specjalnych. Twarde są używane do protez i aparatów ortodontycznych, super miękkie – do implantów.

Ostatni podział to sposób posługiwania się szczoteczką, dlatego możemy tu wyróżnić manualne, elektryczne i soniczne. W tym przypadku wybór w dużej mierze zależy od naszych funduszy i preferencji, ponieważ nawet szczoteczka manualna może pomóc w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, o ile szczotkowanie odbywa się w prawidłowy sposób.

Dlaczego mycie języka jest ważne w higienie jamy ustnej?

Na powierzchni języka gromadzą się bakterie, które odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych dziąseł, próchnicy oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Dlatego w czasie wykonywania wieczornej higieny jamy ustnej niezbędne jest również zadbanie o czystość języka. Niektóre szczoteczki manualne, dostępne na rynku, zostały wyposażone w specjalną powierzchnię do czyszczenia języka, która znajduje się na główce szczoteczki na odwrotnej stronie do włosia.

Język może zostać wyczyszczony za pomocą specjalnych akcesoriów, takich jak skrobaczka czy zamiatacz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by oczyścić go za pomocą włosia. Trzeba jednak pamiętać, by wcześniej wypłukać dokładnie szczoteczkę i użyć niewielkiej ilości pasty do zębów.

ślub wesele higiena jamy ustnej płyn do higieny jamy ustnej płyn do płukania ust zęby pielęgnacja jamy ustnej czyszczenie zębów szczotkowanie zębów szczoteczka do zębów nić dentystyczna pasta do zębów hiegiena zębów Ziaja

Dobór odpowiedniego płynu do higieny jamy ustnej

Kompleksowa higiena jamy ustnej powinna uwzględniać regularne używanie płynu do płukania ust. Charakteryzuje się on właściwościami antyseptycznymi, dzięki czemu pod jego wpływem giną bakterie. Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zapobiega powstawaniu stanów zapalnych oraz płytki nazębnej, ponadto gwarantuje zachowanie świeżego oddechu na dłużej.

Wybór płynu do płukania jamy ustnej jest bardzo ważny. Przede wszystkim powinien być dostosowany do potrzeb. Istotny jest również sposób jego użycia, niektóre wymagają rozcieńczania lub zastosowania konkretnej ilości.

Osoby szczególnie wrażliwe na działanie płynu do płukania jamy ustnej mogą go zastąpić płukankami ziołowymi lub solankami.

ślub wesele higiena jamy ustnej zęby pielęgnacja jamy ustnej czyszczenie zębów szczotkowanie zębów szczoteczka do zębów nić dentystyczna pasta do zębów hiegiena zębów Ziaja

Higiena jamy ustnej a odżywianie

Na higienę jamy ustnej wpływa nie tylko czyszczenie zębów, ale także odpowiednie odżywianie, zdrowy styl życia oraz suplementacja. Niektóre produkty spożywcze bardzo niekorzystnie wpływają na nasze zęby.

Jeżeli zależy nam na białych zębach, konieczne jest zrezygnowanie z czarnej herbaty, kawy, czerwonego wina i oczywiście palenia papierosów. Szczególną uwagę należy zwrócić również na owoce, przede wszystkim te o intensywnych barwach, takie jak jagody. Po ich spożyciu warto umyć zęby, by nie nabawić się przebarwień. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno tego robić szybciej niż po około pół godzinie od skończenia jedzenia, ponieważ zawarte w owocach kwasy mogą wpłynąć niekorzystnie na zęby.

Nie wszystkie owoce działają barwiąco. Truskawki wspomagają wybielanie zębów, dlatego nie ma potrzeby ograniczania ich ilości w codziennej diecie.

Szkodliwy dla zębów jest cukier i wszelkiego rodzaju słodycze. Szczególnie te, które przyklejają się do zębów lub przedostają do przestrzeni międzyzębowych. Nadmiar cukru w diecie przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Nie tylko posiłki mogą negatywnie wpłynąć na kondycję zębów. Zaciskanie zębów czy zgrzytanie nimi może doprowadzać do ścierania się szkliwa. Ze względu na fakt, że jest to niekontrolowany odruch, który ma miejsce w czasie snu, stomatolodzy zalecają używanie specjalnych nakładek na zęby.

Podsumowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala nam zachować piękne, białe i zdrowe zęby. Należy jednak pamiętać, by wykonywać ją regularnie z wykorzystaniem nie tylko szczoteczki do zębów, ale także nitki dentystycznej oraz płynu do płukania ust dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

 

Artykuł zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj