Leczenie trądziku u dorosłych

Do najczęstszych przyczyn trądziku u dorosłych zalicza się zaburzenia hormonalne, niewłaściwą dietę i pielęgnację skóry czy przewlekły stres. Charakterystycznym jego objawem jest pojawienie się na brodzie, dekolcie, w okolicach żuchwy oraz ust nieestetycznych krostek.

 skinoren trądzik leczenie trądziku

Dlaczego osoby dorosłe cierpią na trądzik?

Lekarze coraz częściej diagnozują trądzik u osób dorosłych, po trzydziestym roku życia oraz starszych. Przebieg choroby nie jest przeważnie tak dynamiczny jak u nastolatków; rzadziej zdarzają się także ostre jego postaci. Mniejsze jest tutaj także ryzyko pojawienia się blizn.

Jak już zostało wspomniane, trądzik u dorosłych często wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Tak zwany trądzik hormonalny nierzadko rozwija się u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Ryzyko rozwoju zmian o typie trądziku wiąże się także w przypadku schorzeń nadnerczy. Trądzik u osób dorosłych stanowi wynik nadmiaru sebum oraz mas rogowych. Zapycha on ujścia przewodów gruczołów łojowych i mieszków włosowych tworząc charakterystyczny czop, pod którym gromadzi się coraz więcej wydzieliny łojowej stanowiącej pożywkę dla beztlenowych bakterii bytujących w skórze.

Leczenie trądziku zaskórnikowego u dorosłych

W leczeniu tego typu trądziku u dorosłych w pierwszej kolejności stosuje się retinoidy aplikowane miejscowo. Są to pochodne witaminy A dostępne w formie kremów, żelów, emulsji oraz roztworów. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się adapalen, tretynoidę oraz tazatoren. Preparaty kwasu retoinowego redukują rogowacenie komórek naskórka i ułatwiają ich ewakuację, co powstrzymuje tworzenie się czopa. Retinody należy aplikować raz dziennie, najlepiej wieczorem, co najmniej 15 minut po umyciu twarzy preparatem odpowiednim do rodzaju skóry. W przypadku pojawienia się nadmiernego wysuszenia skóry, zastosować można również emulsję nawilżającą. Jako że retinoidy zwiększają wrażliwość skóry, w czasie terapii zaleca się stosowanie kremów z możliwie jak najwyższym filtrem. Dla osób nie tolerujących pochodnych witaminy A, wartym rozważenia jest zastosowanie preparatów siarki lub kwasu salicylowego.

Leczenie trądziku grudkowo – krostkowego u dorosłych

Najważniejszym problemem w przypadku tego rodzaju trądziku u dorosłych jest rozwijający się stan zapalny wymagający możliwie jak najszybszego zahamowania, co jest możliwe dzięki antybiotykom. W zależności od natężenia zmian, podawać można je doustnie lub miejscowo. Pierwsze efekty leczenie widoczne są po około 3 tygodniach, lecz należy je kontynuować przez co najmniej pół roku, stopniowo zmniejszając dawkę. Nasilenie zmian trądzikowych po uprzedniej poprawie świadczy o rozwinięciu odporności na dany antybiotyk lub nadkażeniu przez inny rodzaj bakterii. Wówczas niezbędna jest jego zmiana na preparat zwalczający tak zwane bakterie Gram ujemne lub na ustny retinoid.

Walka z trądzikiem guzkowo – torbielowatym u osób dorosłych

To najcięższa postać trądziku, która niekiedy obejmuje objawy ogólne, jak gorączka czy zapalenie stawów. Jest najtrudniejsza w wyleczeniu, jako że ma tendencję do nawracania i wymaga stosowania preparatów o bardzo szerokim spektrum działań niepożądanych. W walce z trądzikiem guzkowo – torbielowatym stosuje się preparaty kwasu retinowego przyjmowane doustnie. Mają one działanie zarówno przeciwłojotokowe, jak i zwiększające usuwanie mas rogowych. Najbardziej znanym jej przedstawicielem jest Izotretynoina.

Dodatkowo, niezbędne jest tutaj comiesięczne wykonywanie badań laboratoryjnych: morfologii krwi, markerów czynności wątroby i nerek oraz poziomu cholesterolu i trójglicerydów.

Wiele przydatnych informacji na temat trądziku u dorosłych dostępnych jest na stronie: www.skinoren.pl/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Tekst i zdjęcia: Skinoren

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj