Depilacja - porównanie najpopularniejszych metod usuwania włosków

Niemalże każdy w jakiś sposób od czasu do czasu usuwa ze swojego ciała owłosienie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni regularnie poddają się takim zabiegom. Najczęściej przyczyną jest estetyka, ale dla wielu osób jest to również kwestia np. higieny.

depilacja laserowa laser usuwanie owłosienia 

Obecnie korzystać możemy z kilku metod usuwania owłosienia. Do najpopularniejszych należy golenie, tradycyjna depilacja oraz depilacja laserowa. Na którą się zdecydować? Oto porównanie wymienionych sposobów! W przypadku każdego rozwiązania pod uwagę wzięto te same cechy: dolegliwości bólowe związane z zabiegiem, koszt, skuteczność oraz ewentualne efekty uboczne.

Jednorazowe maszynki

Stosowanie jednorazowych maszynek to najpopularniejsza metoda pozbywania się włosków. Jednocześnie uchodzi za najłatwiejszą i najtańszą z dostępnych na rynku. Czy na pewno tak jest?

Dyskomfort podczas zabiegu

Zwolennicy usuwania włosków przy pomocy jednorazowych maszynek często podnoszą kwestię braku bólu. Faktycznie, podczas zabiegu najczęściej nie doświadczamy go, ponieważ nie usuwamy cebulki włosa, a jedynie golimy część mieszka włosowego, która wyrasta ponad naskórek. Jednocześnie w przypadku osób o bardzo wrażliwej i suchej skórze może pojawić się pieczenie, związane z podrażnianiem naskórka przez ostrza golarki.

Koszt

Koszt pojedynczej maszynki oraz pianki lub żelu do golenia nie jest wysoki. Z tego powodu jest to jedna z najpopularniejszych metod. Musimy jednak pamiętać, że maszynki oraz niezbędne kosmetyki kupować musimy dość często.

Skuteczność

W zależności od indywidualnych skłonności, stosunkowo gładka skóra utrzymuje się do kilku dni. U niektórych osób może to być jednak jedynie doba.

Efekty uboczne

Goleniu przy pomocy maszynek jednorazowych mogą towarzyszyć podrażnienia naskórka, bezpośrednio po goleniu lepiej nie aplikować kosmetyków i nie narażać się na działanie promieni słonecznych. Do poważniejszych efektów ubocznych należą takie dolegliwości, jak wrastające włoski oraz zapalenie mieszków włosowych.

Depilacja przy pomocy elektrycznego depilatora lub wosku

Kolejną propozycją jest depilacja przy pomocy elektrycznego depilatora, pasty cukrowej lub wosku. W tym wypadku włoski są wyrywane wraz z cebulkami.

Dyskomfort podczas zabiegu

Dla wielu osób największym minusem depilacji jest ból. To, jak silnie go odczuwamy, zależy od indywidualnej wrażliwości na ból, ale też obszaru, który depilujemy. Najczęściej depilacji towarzyszy znaczny dyskomfort.

Koszt

W przypadku depilacji cena zależy od tego, w jaki sposób chcemy wyrywać włoski. Depilator elektryczny to koszt powyżej 100 złotych. Do tego najczęściej trzeba zakupić balsam łagodzący. W przypadku plastrów do domowego użytku (przeznaczonych na jeden zabieg), wydać musimy około 40 zł. Zabieg depilacji u kosmetyczki zależy od tego, z jak dużego obszaru ciała pozbywamy się owłosienia. Przykładowo, koszt depilacji nóg to najczęściej ponad 100 złotych.

Skuteczność

Depilacja jest skuteczniejsza niż golenie. W tym wypadku skóra pozostaje gładka przez około dwa - trzy tygodnie.

Efekty uboczne

W wyniku depilacji może dojść do podrażnienia skóry. Podobnie, jak w przypadku golenia, najpoważniejszymi skutkami ubocznymi jest wrastanie włosków oraz zapalenie mieszków włosowych.

Zarówno wrastanie włosków, jak i zapalenie mieszków włosowych, związane jest z goleniem oraz depilacją. Wrastające włoski pojawiają się wtedy, gdy zamiast przebić się przez naskórek, pozostają pod nim i wrastają w skórę. Takie włoski wyglądają nieestetycznie i mogą być przyczyną dyskomfortu. Zapalenie mieszków włosowych to infekcja, która najczęściej powodowana jest dostaniem się bakterii podczas depilacji lub golenia w okolice mieszka włosowego. Stan ten charakteryzuje się pojawieniem się wyprysków ropnych na skórze oraz zaczerwienieniem. Stanom zapalnym może towarzyszyć ból oraz uwrażliwienie na dotyk. - powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku

Depilacja laserowa

Najnowocześniejszą metodą usuwania owłosienia jest depilacja laserowa. Podczas serii zabiegów wiązka światła uszkadza mieszki, powodując obumarcie włosków. Jednocześnie nie są one zdolne do regeneracji. W przypadku nowoczesnych metod, jak np. w wypadku lasera Vectus, wystarczy seria 4 – 6 zabiegów.

Dyskomfort podczas zabiegu

W przypadku nowoczesnego sprzętu dolegliwości bólowe są znikome – to mniejszy dyskomfort niż depilacja tradycyjnym depilatorem. Ponadto jest to kwestia jedynie kilku wizyt, a nie regularnie poważającej się depilacji.
Osobom szczególnie wrażliwym na ból polecam depilację laserem Vectus. Głowica wyposażona została w system chłodzący, który skutecznie niweluje dyskomfort podczas zabiegu. - powiedziała Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica w Gdańsku

Koszt

Koszt depilacji laserowej uzależniony jest od obszaru zabiegowego. W tym wypadku cena jest najwyższa, jednakże musimy pamiętać, że to jednorazowy wydatek. Podliczając, ile w skali lat, wydać trzeba na depilację woskiem, maszynki jednorazowe, pianki do golenia i balsamy łagodzące, koszt depilacji laserowej może okazać się relatywnie atrakcyjny.

Skuteczność

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda. W wyniku zabiegów trwale pozbywamy się owłosienia. Po roku od ostatniej sesji może pojawić się do 5% włosków. Są to włosy, które podczas depilacji nie znajdowały się w fazie wzrostu. Usunąć je można podczas jednej, dodatkowej wizyty.

Efekty uboczne

Depilacja laserowa jest bardzo bezpieczna. Korzystać z niej mogą nawet osoby o skórze bardzo wrażliwej, skłonnej do podrażnień, z trądzikiem różowatym oraz rozszerzonymi naczynkami. Ponadto depilacja laserowa stanowi remedium na takie problemy, jak wrastające włoski, czy zapalenie mieszków włosowych.

Podsumowanie

Wybór metody usuwania włosków uzależniony jest od osobistych preferencji. Jednakże pod względem skuteczności oraz braku efektów ubocznych najlepiej wypada depilacja laserowa. Propozycja ta radzi sobie dobrze także pod względem ewentualnego dyskomfortu podczas zabiegu. Choć koszt jednego zabiegu najniższy jest przy maszynce jednorazowej, to sumując wydatki długofalowo, depilacja laserowa ponownie wypada dość atrakcyjnie. To najefektywniejszy sposób na usunięcie włosków!

Na depilację laserową możesz umówić się w gabinetach profesjonalnej kosmetologii w Gdańsku:
Clinica Cosmetologica
ul. Skłodowskiej-Curie 3
80-210 Gdańsk
tel. +48 791 604 604Tekst, zdjęcia,film: Clinica Cosmetologica

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj