Problem łysienia i sposób na przywrócenie bujnej czupryny

Nadmierne wypadanie włosów może być przyczyną łysienia, czyli problemu dotykającego kiedyś przede wszystkim mężczyzn, a obecnie również coraz większą liczbę kobiet. Negatywny wpływ ma tutaj także permanentny stres, a należy pamiętać, że już sama utrata włosów jest bardzo stresująca, co więc przyczynia się do nasilenia ich wypadania. Leki i najróżniejsze preparaty nie zawsze okazują się być skuteczne, dlatego też warto rozejrzeć się za alternatywnymi metodami odzyskiwania dawnej czupryny. Jedną z nich jest przeszczep włosów, czyli metoda znana już od dawna, jednak obecnie gwarantująca znacznie lepsze efekty. Co może przyczynić się do wypadania włosów i czy warto zdecydować się na ich transplantację?

łysienie plackowate łysienie androgeniczne łysienie przed ślubem weselem porady medyczne

Co przyczynia się do łysienia?

Najczęstszym winowajcą nadmiernej utraty włosów są męskie hormony, a mianowicie testosteron. Łysienie może bowiem powodować aktywna jego forma, na którą odporne są jedynie włosy znajdujące się na potylicy. W związku z tym łysienie typu męskiego można poznać po tym, że choremu nie wypadają jedynie włosy z tyłu głowy. Dzięki temu możliwe jest pobranie materiału do przeszczepu i zagęszczenie czupryny. W przypadku kobiet problem ten wygląda inaczej i rzadziej one borykają się z łysieniem. Przyczyną mogą być tutaj także męskie hormony (łysienie androgenowe), jak również niedobór żeńskiego hormonu, czyli estrogenu. U płci pięknej charakterystyczne jest przerzedzanie się włosów w okolicach czoła i na środku głowy. Oczywiście hormony nie zawsze są przyczyna łysienia. Zjawisko to może pojawić się na skutek chronicznego stresu, nieprawidłowo zbilansowanej diety, niewłaściwej pielęgnacji włosów czy też na skutek innej choroby. W związku z tym po zaobserwowaniu u siebie wzmożonego wypadania włosów, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który na podstawie wywiadu lekarskiego i stosowanych badań będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę i dobrać indywidualną terapię.

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Transplantacja włosów wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta. Wraz z lekarzem ustala się nową linię włosów poprzez narysowanie jej na skórze. Materiał do przeszczepu pobiera się zazwyczaj z potylicy, a miejsce to należy wcześniej ogolić. Pobrane paski owłosionej skóry mają szerokość od połowy do jednego centymetra. Kolejnym krokiem jest podzielenie ich na mniejsze implanty, w których znajdują się maksymalnie trzy mieszki włosowe. Przed włożeniem implantu do kanaliku, miejsca te nasącza się roztworem na bazie soli fizjologicznej. Zabieg trwa zwykle od godziny do ponad trzech godzin, a pacjenta znieczula się tylko miejscowo, więc może on po jego zakończeniu wrócić do domu. Jako, że po przeszczepieniu włosów towarzyszy obrzęk i ból głowy, to wręcza mu się także leki przeciwbólowe, antybiotyk na skórę głowy i ochładzające plastry żelowe.

Do przeszczepu włosów stosuje się metodę STRIP, która polega na wycinaniu fragmentów włosów i przenoszeniu mieszków włosowych w miejsca łysienia, co trwa kilka godzin. Z kolei metoda FUE polega na nacięciu łysych miejsc i przeszczepieniu mieszków włosowych z innego fragmentu na ciele. W tym przypadku pacjenci mogą liczyć na znacznie mniejsze blizny.

Przeciwwskazania i skutki uboczne zabiegu transplantacji włosów

Jeśli zabieg transplantacji włosów został przeprowadzony przez dobrą klinikę, to ryzyko niepowodzenia jest minimalne. Wszystko rozstrzyga się na przełomie tygodnia. Wówczas pacjentowi towarzyszy obrzęk i zsinienie oraz ból pozabiegowy. Obserwuje się także wypadanie włosów na początku, ale mieszki włosowe zaczynają produkować je ponownie po trzech miesiącach. Zdarzają się przypadki powrotu łysienia, w związku z czym konieczne staje się przeprowadzenie kolejnego zabiegu po roku czy dwóch latach. Co ciekawe, często nowe włosy są grubsze, co daje efekt bujniejszej fryzury. Jeśli chodzi zaś o blizny, to są one niewielkie i bezproblemowo można zakamuflować je pod włosami. Znikają one już po paru tygodniach.

Chociaż zabieg transplantacji włosów jest mało inwazyjny, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Do przyczyn dyskwalifikujących do zabiegu zalicza się cukrzycę, nowotwory, choroby układu krążenia, stany zapalne skóry na głowie, łysienie plackowate i zaburzenia hormonalne.


Więcej informacji o zabiegu znajdziesz tu: www.osteomed.krakow.pl/przeszczep-wlosow-krakow

Tekst i zdjęcie: Osteomed

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

Skomentuj