Jak przygotować zaproszenia ślubne? Tych błędów unikaj!

Wybierając zaproszenia ślubne, zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też na treść. Pamiętaj, by ująć w nich dane pary młodej, imiona i nazwiska gości, datę i miejsce ślubu, miejsce przyjęcia, numery kontaktowe. Wypisywanie zaproszeń może jednak stanowić nie lada wyzwanie. Sprawdź, jakich błędów należy unikać.

Data i godzina

Zapis daty i godziny może sprawić pewne trudności. Najczęściej można zobaczyć zapis w postaci cyfr, co nieco ułatwia sprawę. Istnieje tutaj jednak kilka zasad, których należy przestrzegać.
Zaproszenia ślubne w stylu glamour kojarzą się z blaskiem, szykiem i elegancją. Przykuwają uwagę brokatowymi, migoczącymi drobinkami, błyskiem lustra i satynową, mieniącą się opaską. Wykonane są na wysokiej jakości papierze. W sklepie artMA znajdziesz również zaproszenia na wesele eko. Cechują się prostotą, skromnością i naturalnością. Dużą popularnością cieszą się również klasyczne zaproszenia weselne. Całą ofertę sklepu artMA znajdziesz pod adresem: https://artma-zaproszenia.pl/kategoria/zaproszenia-slubne/. Wywołują pozytywne wrażenia na gościach. Co ważne, wpisują się w każdy styl przyjęcia. Sprawdź, jak poprawnie je wypisać.

Jeżeli ceremonia zaślubin odbędzie się między 1 a 9 dniem miesiąca, pamiętaj, by pominąć zero, np. 5.09.2020. Jak widzisz, nie możesz stosować jednak tej zasady w przypadku miesięcy.
Jeżeli chcesz zapisać datę cyframi rzymskimi, nie stawiaj kropek między dniem, miesiącem i rokiem, np. 5 IX 2020. A może wolisz napisać miesiąc słownie? W takim razie musisz go prawidłowo odmienić, np. 5 września 2020.
Jeśli chcesz napisać słowo “rok” lub jego skrót “r”, zawsze zachowaj odstęp, np. 5.09.2020 r. Pamiętaj też o właściwej kolejności. Najpierw napisz dzień, później miesiąc, a na koniec rok. Cyfry oddzielaj kropkami, a nie łącznikami, czy ukośnikami.

ślub wesele zaproszenia ślubne poligrafia ślubna papeteria ślubna inspiracje porady ArtMa zaproszenia

Jak odmieniać nazwiska gości?

Odmieniając nazwiska zaproszonych gości, zawsze stosuj zasady języka polskiego. Każde nazwisko się odmienia, dlatego nie zostawiaj go w niezmienionej formie. Dlatego nie pisz, “...mają zaszczyt zaprosić Anna Zakrzacka”, a “...mają zaszczyt zaprosić Annę Zakrzacką”. Jeśli masz wątpliwości, jak poprawnie zapisać konkretne nazwisko, zawsze możesz sprawdzić to w Internecie lub zapytać osobę, która go nosi.

Rodzice z wielkiej, czy małej litery?

Słowo “rodzice” w zaproszeniach na ślub i wesele, zawsze zapisuj wielką literą. Na przykład “Justyna Kaczor i Arkadiusz Dereń wraz z Rodzicami zapraszają na ślub”.

Niestosowne adnotacje na zaproszeniach ślubnych

Pamiętaj, że nawet jeśli nie chcesz zapraszać dzieci na wesele, nigdy nie pisz tego wprost. Wypisując zaproszenia na wesele, po prostu umieść w nich tylko imiona dorosłych.

Jeśli chcesz zaprosić całą rodzinę, najpierw napisz imiona rodziców, a później dziecka, na przykład: Annę, Stanisława i Rafała Mosiorów. A co jeśli para ma więcej dzieci? W takiej sytuacji możesz wypisać każde imię w odpowiedniej kolejności lub skorzystać z formuły “Agnieszkę i Grzegorza Kardasiów z dziećmi”.

ślub wesele zaproszenia ślubne poligrafia ślubna papeteria ślubna inspiracje porady ArtMa zaproszenia

Osoba towarzysząca

Jeśli napiszesz “mają zaszczyt zaprosić Arkadiusza Dereń z osobą towarzyszącą”, nie popełniasz żadnego faux pax. Po prostu zostawiasz gościowi swobodę w tym, kto będzie mu towarzyszył. Taką zasadę stosuj zwłaszcza wtedy, gdy gość nie pozostaje w stałym związku. Unikniesz wtedy niezręcznej sytuacji, jeśli dana para zerwała ze sobą.
Pamiętaj, że zgodnie z zasadami savoir-vivre, na ślub zaprasza się z osobą towarzyszącą wszystkich pełnoletnich gości. Jeśli jednak wiesz, że młodszy członek rodziny ma już drugą połówkę, możesz śmiało użyć tego zwrotu. To kwestia indywidualna. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprosić gościa, który nie ukończył jeszcze 18 lat, z osobą towarzyszącą.

 

Artykuł zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj