Zaproszenia i nie tylko

Zaproszenia, winietki, serwetki, etykietki, albumy – wśród weselnych przygotowań ich wybór wydaje się drobiazgiem. Ale tylko pozornie, bo to właśnie one współtworzą charakter przyjęcia.

 
Zaproszenie: Bogna Trętko,
Paper Flower Art
Fotografia: Ela Barteczko
 
   

Zaproszenia

Wybór wzorów i kolorów zaproszeń ślubnych jest niemal nieograniczony. Jak wszędzie, tak i w tej dziedzinie zmienia się moda i panujące trendy. Powoli odchodzi się od jasnych kolorów, białego i écru, na rzecz niekonwencjonalnych zaproszeń w kolorach już nie tylko czerwieni, symbolu miłości, ale także odcieni brązu czy fioletu.
Treść zaproszenia i rozmieszczenie tekstu na stronie – to także pozostaje do indywidualnego wyboru. Najbardziej tradycyjne zaproszenie ma formę kartonika lub złożonej na pół kartki. Zdążyliśmy też przyzwyczaić się do zaproszeń w formie tryptyku otwieranego do góry, dołu lub na boki. Teraz na rynku pojawiły się najnowsze wzory zaproszeń zamykanych w ekskluzywnych pudełeczkach dopasowanych kolorystycznie do zaproszenia. Mają formę tryptyków lub rulonu nawiniętego na drewniane patyczki i przewiązanego wstążką. Do każdego modelu producenci zazwyczaj oferują w podobnym wzornictwie menu, podziękowanie oraz winietki stołowe. Można też pytać o księgę gości, którą firmy projektują i wykonują na życzenie klienta.

 
  Winietka: Nadzwyczajki.pl
Fotografia: Atelier Pryzmat


Wizytówki

Wizytówki, lub inaczej winietki, to bileciki z imieniem i nazwiskiem gości, które ustawiamy na stole przy każdym talerzu. Nie powinniśmy o nich zapominać: są bardzo praktyczne. Winietki pozwolą uniknąć zamieszania podczas zajmowania miejsc przy stole: dzięki nim goście usiądą zgodnie z ustalonym porządkiem. Bez ich pomocy możemy być pewni, że rodziny panny młodej i pana młodego usiądą oddzielnie. A ślub to przecież pierwsza – i często jedyna – okazja, aby rodziny mogły się poznać.

Menu
Coraz częściej na weselnym stole pojawia się menu, czyli spis potraw. Wprawdzie goście weselni nie mogą zamawiać dań według upodobań, tak jak w restauracji, ale dowiedzą się, jakie atrakcje czekają na nich na przyjęciu. A od czytania apetyt rośnie!
Wizytówki i menu zazwyczaj są drukowane na sztywnym papierze. Kolor papieru, wzór czcionek i tekstów pozostaje do wyboru. Można też zdecydować się na papier czerpany i ręczne wykonawstwo, wówczas każdy element będzie miał niepowtarzalny charakter, co z pewnością nie ujdzie uwadze gości.

Serwetki
Najbardziej szlachetne są serwetki z białego płótna z ręcznie haftowanym monogramem młodej pary. Jest to prawdziwy rarytas. Bardziej powszechne są tradycyjne serwetki bibułowe. Można na nich wydrukować inicjały, imiona narzeczonych lub dowolny tekst.

Etykietki
W ofercie znajdują się etykietki na butelki i ciasta. Etykietki na butelki dostępne są we wzorach, które przypominają oryginalne znaki markowych wódek lub w formie o całkowicie odmiennej grafice. Etykietki mogą być samoprzylepne lub w postaci zawieszek, gotowych do nałożenia na butelkę. Do polskiej tradycji należy wręczanie gościom po przyjęciu ciast weselnych. Producenci pomyśleli o tym i przygotowali etykietki, które można dołączyć do wypieków – jest to drobiazg, który z pewnością sprawi przyjemność biesiadnikom.

Wybór
Wizytówki i pozostałe akcesoria można oglądać i zamawiać w firmach poligraficznych i reklamowych. Najlepiej wybrać jednego producenta lub dostawcę, u którego zamówimy wszystkie produkty: będziemy mieli wówczas pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały. Jeśli decydujemy się na zakup za pośrednictwem Internetu, warto poprosić o przysłanie bezpłatnych próbek, aby dokładnie sprawdzić produkty. Jeśli nie chcemy sami decydować, co zamówić i w jakim wzorze, zawsze warto poprosić o pomoc osobę kompetentną.

Elegancja – spójność i umiar
Przy wyborze wzoru zaproszeń i pozostałych elementów pamiętajmy, aby całość oprawy była jednorodna: pasowała do charakteru wnętrza, w którym odbywa się uroczystość, i do formy wesela. Wszelkie dodatki muszą być tej samej jakości i w podobnym stylu. Jeśli planujemy wykwintne przyjęcie, ważne jest, by wzory były stonowane. Jeśli na przyjęciu stół zastawiony jest elegancką porcelaną, wówczas wizytówka z personaliami gości, serweta ozdobiona monogramem nowożeńców i menu leżące dyskretnie na boku stołu muszą być najwyższej jakości. Jeśli organizujemy przyjęcie, na którym będą przeważali młodzi ludzie, możemy pozwolić sobie na większą swobodę, a nawet humor.

Autor: MAGAZYN WESELE / Beata Karaś

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj