Poligrafia okolicznościowa, czyli o druku cyfrowym nieco inaczej

Dzisiejsze możliwości niskonakładowego druku cyfrowego nadają nowy kształt poligrafii okolicznościowej.

Mimo szerokiego wachlarza gotowych wzorów papeterii, winiet i zaproszeń ślubnych dostępnych na rynku, znaczna część klientów decyduje się na realizację własnych projektów, podkreślając swoją indywidualność i oryginalność.
Inspiracją do przygotowania poniższego artykułu było to, iż w organizację ślubu czy wesela w dzisiejszych czasach nie są zaangażowani wyłącznie narzeczeni czy ich rodziny - to doskonale rozwinięta gałąź przemysłu, podzielona między konsultantów ślubnych, firmy cateringowe, fotografów i wielu innych przedsiębiorców. Ten jeszcze stosunkowo niedawno wąski segment biznesu w ostatnich latach rozrósł się znacznie, dostosowując się do wymagań Klientów. Mnie szczególnie zainteresował, z racji wykonywanego zawodu, rozwój rynku poligraficznego. W poniższym artykule pragnę pokazać, jak wiele możliwości otwiera się przed nowożeńcami w dziedzinie druku.

Wszystkie Młode Pary, przygotowując się do ceremonii ślubnej i weselnej, stają przed dylematem dotyczącym wyboru materiałów poligraficznych, które będą towarzyszyły im oraz ich gościom przed, w trakcie i często po zakończeniu tego szczególnego wydarzenia. Obecnie na rynku istnieje szeroki wachlarz propozycji gotowych papeterii, winiet, zaproszeń ślubnych, etc. Można wybierać spośród kilku tysięcy propozycji i swój wybór ograniczać jedynie fantazją, poczuciem estetyki i zasobnością portfela. Zawsze będzie jednak istnieć prawdopodobieństwo, Że nawet najbardziej wyszukany projekt gotowego zaproszenia zakupi więcej niż jedna Młoda Para i czar oryginalności pryśnie. Osobom, które chcą uniknąć takiej sytuacji, pozostaje współpraca z drukarnią specjalizująca się w szybkich drukach niskonakładowych, czyli drukarnią cyfrową. W liczącej się na rynku drukarni cyfrowej narzeczeni mogą zlecić wykonanie projektu i późniejszą realizację takich niezbędnych materiałów, jak zaproszenia, winiety na stoły czy listy gości. Obecnie rynek niskonakładowych drukarni jest w stanie zaproponować również inne, bardziej nietypowe publikacje, będące w polu zainteresowań Młodej Pary, takie jak: fotoalbumy, fotokalendarze lub popularne wśród niektórych organizatorów etykiety samoprzylepne na świece czy alkohol weselny. Fotoalbumy, zwane czasem fotobookami, pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Istnieje kilka wariantów wykonania i produkcji tych druków.

Niektóre drukarnie posiadają w swoich serwisach internetowych specjalny moduł oprogramowania typu Web to Print, który oferuje kilka lub kilkanaście szablonów do wklejenia zdjęć i tworzenia z nich wyjątkowych, indywidualnych albumów. Gotowy plik fotoksiążki wysyłany jest wprost na serwer drukarni. Inne drukarnie udostępniają podobne oprogramowanie, które można pobrać nieodpłatnie na swój komputer, rezygnując z pracy online, która wciąż nie zawsze jest możliwa (na przykład przez słaby transfer łącza internetowego).
Możliwości oprawy są bardzo zróżnicowane, poczynając od najprostszego łączenia stron za pomocą metalowej spirali (tak zwane bindowanie), poprzez oprawę klejoną, a kończąc na najnowszych rozwiązaniach do bezklejowych opraw twardych.
Chciałabym szerzej opisać produkcję fotoksiążek z zastosowaniem bez klejowych opraw twardych. Na zdjęciu poniżej znajduje się przykładowa linia produkcyjna do tego typu opraw, składająca się z urządzenia do montażu fotoalbumów Fastbind FotoMount F32, foto-bigówki Fastbind C33 oraz stołu montażowego do okładek twardych Fastbind Casematic H32 Pro.

Taki zestaw pozwala drukarni cyfrowej na niesłychanie szybki czas realizacji notobooków, które mogą być przekazane gościom weselnym w podziękowaniu za udział w tej niepowtarzalnej uroczystości. Sukces i wspaniały efekt zależeć będzie od doskonałej współpracy na linii fotograf - drukarnia cyfrowa. W ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni roboczych Państwo Młodzi otrzymają unikalną pamiątkę prezent dla swoich gości.

Fotografia: tomacografic.pl

Zupełnie odrębną kwestię stanowi projekt zaproszenia, wykonany specjalnie dla Państwa Młodych, i jego późniejszy druk. Technika druku cyfrowego umożliwia łatwą personalizację i praktycznie nieograniczone możliwości przy indywidualnym projekcie graficznym. Państwo Młodzi mogą na przykład umieścić swoje portrety, zdjęcia, ulubiony wiersz czy motto. Zaproszenie może mieć niestandardowy format i być wydrukowane w kilku wersjach - na przykład na ślub i wesele bądź tylko na sam lub. Narzeczeni wybierają krój pisma i kolorystykę druku i papieru. Ponadto nie ma znaczenia, czy organizowane jest wesele na 30 czy na 300 osób, każdy z gości może otrzymać zaproszenie z wdrukowanym imieniem i nazwiskiem. Co więcej, w przypadku nagłej zmiany listy gości istnieje możliwość dodrukowania praktycznie od ręki brakujących materiałów w dokładnie takiej liczbie, jaka jest potrzebna, bez generowania niepotrzebnych kosztów.

- Wiele par spośród naszych Klientów decyduje się na realizację zaproszeń ślubnych według indywidualnego projektu - mówi Katarzyna Ibek-Starzyk z firmy IBEKE Konsultanci Ślubni. - Poprzez projekty opracowywane wyłącznie dla nich, starają się najczęściej podkreślać swoje pasje czy zainteresowania - dodaje. - Ostatnio realizowaliśmy zaproszenia w formie biletu lotniczego, ponieważ Młoda Para następnego dnia po nocy poślubnej wyruszała w podróż dookoła świata, którą ufundowali goście weselni.

Inspiracji w wyborze zaproszeń ślubnych często przyszłe Panny Młode szukają w Internecie. Po lekturze kilkudziesięciu serwisów internetowych wybór odpowiedniego wzoru wydaje się być łatwiejszy lub powstaje inspiracja dla indywidualnego projektu. Ale aby utwierdzić się w słuszności swojego wyboru często szukają dodatkowego potwierdzenia wśród znajomych i przyjaciół. - Idealnie sprawdzają się w takich sytuacjach e-społeczności - mówi Dariusz Barski, właściciel portalu abcslubu.pl. - Wśród naszych forumowiczek, a nasze forum w maju odwiedziło ponad 30 tys. osób, bardzo często pojawiają się wpisy z prośbą o opinię na temat prezentowanych projektów. Serwisy tego typu jak abcslubu.pl stają się również skarbnicą opinii i rekomendacji, co utwierdza użytkowników forum w przekonaniu, że problem z wyborem zaproszeń ślubnych nie dotyka wyłącznie samych zainteresowanych, ale jest powszechny wśród narzeczonych - dodaje Barski.

Druk cyfrowy ma jeszcze jedną zaletę - istnieje możliwość wydrukowania próbnej sztuki zaproszenia. Dzięki temu Państwo Młodzi będą mogli przekonać się, czy wszystkie elementy są zgodne z ich oczekiwaniami. Po akceptacji wydruku próbnego narzeczeni zyskują pewność, że wszystkie wydrukowane zaproszenia będą wyglądać identycznie w dniu odbioru. Dzięki temu będą mogli zająć się miłą czynnością, jaką jest zapraszanie bliskich im osób na uroczystości ślubne.

Dorota Ćwiek
New Business Manager
wydrukicyfrowe.com.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj