Wesele na bis, czyli jak zaplanować ślub i wesele w dobie koronawirusa

Plany ślubów i wesel w roku 2020 zostały mocno pokrzyżowane, a w najlepszym razie - zmodyfikowane przez pandemię koronawirusa - wiele Par Młodych musiało zrezygnować ze swoich marzeń, dostosować je do ograniczeń lub przenieść na kolejne lata. Szukając rozwiązań na możliwość świętowania ślubu i wesela, branża ślubna proponuje ślub i wesele na bis. Jak wygląda proces przygotowania takiego ślubu i wesela? Czytaj dalej, aby się przekonać!

ślub wesele koronawirus przeniesienie ślubu i wesela wesele nabis sequel wedding wesele 2.0 inspiracje porady ślub i wesele 2021 Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

Wesele na bis - czyli jakie?

Ślub i wesele na bis to nic innego, jak zalegalizowanie związku małżeńskiego w dowolnej chwili i świętowanie zaślubin w kameralnym gronie przy jednoczesnym przesunięciu wesela na przyszłość, kiedy organizacja przyjęcia będzie możliwa w tradycyjnej formie. Wiele Par Młodych decyduje się na wzięcie ślubu kościelnego lub cywilnego w dozwolonej obecnie formie i skromny obiad dla najbliższych, a świętowanie zawarcia małżeństwa planuje na czas zdjęcia obostrzeń związanych z koronawirusem. Tego rodzaju podział pozwala na zmianę statusu związku z narzeczeństwa na małżeństwo już teraz, nie rezygnując z wesela, które odbędzie się nieco później. Ceremonie ślubne świętowane w małym, kameralnym gronie wcale nie tracą na wyjątkowości - wręcz przeciwnie - sprawiają, że są one jeszcze bardziej wzruszające i ważne. 

Wesele na bis - rozwiązanie dla kogo?

Wiele Par Młodych ma już dość ciągłej huśtawki związanej z nagłą zmianą obostrzeń i regulacji, a nie chce czekać kolejnych długich miesięcy na ślub z różnych przyczyn- niektóre Pary starają się o kredyt na zakup domu czy mieszkania, część z nich nie chce czekać również z założeniem rodziny, a pragnie być małżeństwem, kiedy to nastąpi, jednocześnie przy tym marzą o weselu z tańcami i licznymi gośćmi. Jeśli należycie do jednej z tych Par Młodych, które chcą zalegalizować związek już teraz i świętować jego zawarcie w kameralnym gronie, a przyjęcie przełożyć na bardziej stabilny czas, to rozwiązanie jest zdecydowanie dla was.

Jak zorganizować wesele na bis?

  • znajdźcie podwykonawców

Dobrym wyjściem jest zatrudnienie wedding plannera, który pomoże zaplanować całość z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli decydujecie się na samodzielną organizację ślubu i wesela, zacznijcie od wybrania daty ślubu, a następnie przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentów do zawarcia związku małżeńskiego - czy to kościelnego, czy cywilnego. Kiedy dopełnicie już formalności ślubnych, czas zarezerwować podwykonawców weselnych - kalendarz weselny na rok 2021 jest już mocno zapełniony, dlatego jeśli zależy wam na tym, aby wesele odbyło się możliwie w przyszłym roku, rozglądajcie się za datą w tygodniu roboczym - zwiększy to szansę na znalezienie wymarzonego miejsca na wesele a także pozostałych podwykonawców. Jeśli wolicie nieco poczekać i pragniecie mieć wesele w weekend, wybierzcie raczej termin na rok 2022 lub rozglądajcie się za wolną sobotą poza sezonem ślubnym jeszcze w 2021 roku - bezpieczniej w IV kwartale, niż na jego początku, kiedy sytuacja pandemiczna może być jeszcze niestabilna. 

  • ustalcie datę ślubu i mikro wesela

Wszystko wskazuje na to, że już po Nowym Roku rząd zezwoli na organizację małych przyjęć w intymnym gronie - jeśli tendencja spadkowa zakażeń COVID-19 się utrzyma, wiele Par będzie mogło skorzystać z tej okazji i ugościć najbliższych zaproszonych na ślub obiadem w restauracji. Jeśli zdecydujecie się na takie rozwiązanie, warto zadbać o uwiecznienie tych chwil i wynajęcie fotografa, czy filmowca- śmiało możecie poprosić o to podwykonawców, których zarezerwowaliście na swoje wesele - istnieje spora szansa, że uzyskacie od nich korzystne ceny ze względu na późniejsze zlecenie. Ważne są także choćby drobne dekoracje w restauracji, dlatego porozmawiajcie z wybraną przez was florystką o mikro dekoracjach na obiad a także o bukiecie ślubnym i butonierce dla Pana Młodego. 

  • stwórzcie listę gości na ślub i mikro wesele a także na wesele na bis

Decydując się na ślub z odroczonym weselem, musicie wziąć pod uwagę także listę gości, która musi być zgodna z obecnymi obostrzeniami. Na ślub i mikro wesele możecie zaprosić tylko określoną w przepisach liczbę osób, dlatego potrzebujecie stworzyć 2 osobne listy - oczywiście, goście z listy ślubnej mogą się powielać z tymi z listy weselnej, jednak ważne jest, abyście poinformowali odpowiednio wcześniej wszystkich zaproszonych, aby nikt nie poczuł się urażony. Przekażcie informację o ślubie i mikro przyjęciu najbliższym, a pozostałych gości, których pragniecie zaprosić na wesele w późniejszym terminie poinformujcie o jego dacie, wysyłając zaproszenie (lub kartkę z informacją o change the date, jeśli zmieniacie wcześniej zaplanowany ślub i wesele). Najlepiej zrobić to w tym samym czasie, aby wszyscy z gości zrozumieli wasze pobudki i nie poczuli się odrzuceni brakiem zaproszenia na ślub. 

Co z ceremonią ślubną w przypadku wesela na bis?

Możecie się zastanawiać, co zrobić w przypadku organizacji ślubu we wcześniejszym terminie i zaproszenia najbliższych, a następnie organizacji wesela z opóźnieniem - czy nie będzie to dziwne? Oczywiście, że nie, jednak musicie podejść do tematu z otwartą głową. Jeśli bierzecie ślub konkordatowy lub cywilny, wiadomo, że nie powtórzycie później drugi raz ceremonii. Jednak jest sposób i na to, a właściwie - 2.

Pierwsza z możliwości - jeśli planowaliście ślub konkordatowy, możecie rozbić go na dwie składowe - ślub cywilny i ślub kościelny. W takiej sytuacji, możecie zacząć od ślubu cywilnego i zaprosić po nim najbliższych na mikro wesele, a następnie, kiedy znikną już obostrzenia, możecie zaprosić wszystkich waszych gości na ślub kościelny, a po nim na tradycyjne przyjęcie weselne - tym sposobem, wszyscy będą obecni na ślubie kościelnym i nikt nie poczuje się wykluczony z ceremonii.

Istnieje także opcja nr 2 dla tych Par Młodych, które planują wyłącznie ślub cywilny. Podobnie jak w przypadku opcji nr 1 - możecie wziąć ślub cywilny już teraz i zorganizować mikro przyjęcie dla najbliższych, a w późniejszym czasie, zaplanować ceremonię humanistyczną bezpośrednio przed weselem. Czym jest ceremonia humanistyczna? To nic innego, jak wyznanie sobie miłości, jednak bez następstw cywilnoprawnych. Ponieważ w świetle prawa Para Młoda jest już małżeństwem, nie może ponownie zawrzeć związku małżeńskiego w cywilnej formie, dlatego ceremonia humanistyczna jest idealnym rozwiązaniem. Wystarczy, że zatrudnicie celebranta (lub przyjaciela, czy inną, bliską osobę), który przygotuje całą uroczystość, a wy napiszecie swoje własne przysięgi małżeńskie. Mimo, że bez umocowania prawnego, taka ceremonia jest równie wzruszająca, jak klasyczny ślub - wasi goście weselni na pewno docenią to, że mogą być świadkami złożenia takiej przysięgi dozgonnej miłości. 

Wesele na bis - czy warto je organizować?

Część z Par Młodych pewnie będzie się zastanawiać, czy warto organizować dwa osobne przyjęcia weselne - jedno dla najbliższych w opcji możliwej już teraz, a drugie za jakiś czas, czyli takie, jak sobie wymarzyliście w "normalnych" czasach - w końcu część z kosztów wzrośnie. Naszym zdaniem- zdecydowanie warto, szczególnie jeśli czekaliście na swój Wielki Dzień wystarczająco długo i musieliście zmienić plany ze względu na pandemię, co skutkowałoby tym, że przesuniecie wszystko znowu o rok do przodu. Jeśli chcecie wziąć ślub już teraz, a jednocześnie móc świętować w kameralnym gronie najbliższych - zróbcie to - nie czekajcie ze wszystkim kolejne długie miesiące - zostańcie małżeństwem już teraz, a wymarzone przyjęcie weselne odłóżcie na później, nie rezygnujcie z marzeń. Poza tym - mając przed sobą przyjęcie weselne, będziecie mieli coś, na to z przyjemnością będziecie wyczekiwać.

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj