Jak zaplanować wesele na 50 osób i mniej? Porady abcslubu.pl

Czasy, kiedy na śluby i wesela zapraszało się niemalże pół miasta minęły bezpowrotnie. Zwyczaj zapraszania bliskich i dalekich sąsiadów, rodziny spokrewnionej nawet w najmniejszym stopniu, przyjaciół z dzieciństwa, z którymi nasze drogi się już dawno rozeszły i wszystkich osób, z którymi przecięły się ścieżki zawodowe umarł śmiercią naturalną. Od kilku sezonów obserwujemy trend zmniejszania liczby zaproszonych gości do tych naprawdę najbliższych i najważniejszych dla Pary Młodej osób.

ślub wesele małe przyjęcie weselne mikro wesele inspiracje porady abcslubu.pl namysław tomaka wedding hotel św NorbertaSuknie druhen- Bellfama
Suknia ślubna - Fasson Dorota Wróbel
Dekoracja stołu- A&A Decor Design
Zdjęcie - Namysław Tomaka Wedding

Oprócz intymnej atmosfery panującej na takich mniej licznych weselach, solidnym argumentem sprzyjającym ich organizacji jest aspekt ekonomiczny - mniejsze wesela generują znacznie mniejsze koszty. Jeśli idea małego wesela jest Wam bliska i rozważacie jego organizację, zajrzyjcie koniecznie poniżej - przygotowałyśmy dla Was kilka cennych porad dotyczących przygotowania mikro wesela.

Dlaczego warto zorganizować mikro wesele?

Zanim podejmiecie ostateczną decyzję w sprawie ilości gości weselnych, zastanówcie się, na czym zależy Wam najbardziej - czy ma być to huczna zabawa z tańcami i szaleństwem do rana w dużym gronie ludzi, czy może bardziej klimatyczny, spersonalizowany i wyjątkowy dzień spędzony w otoczeniu najbliższych Waszemu sercu osób? Zalety małego wesela to:

• mniejsze koszty wesela
• serdeczna i intymna atmosfera i poczucie bliskości
• większa szansa na to, że uda Wam się porozmawiać z każdym z gości
• mniejszy stres
• Para Młoda ma czas dla wszystkich i dla siebie, może się cieszyć każdą chwilą

Lista gości na małe wesele

Najtrudniejsza część organizacji małego ślubu i wesela to tworzenie listy gości. W przypadku mikro wesel, lista zwykle ogranicza się do osób najbliższych i najdroższych Parze Młodej. Na początek, wspólnie ustalcie, ilu gości chcielibyście zaprosić - mając w głowie liczby, znacznie łatwiej opracować plan działania. Zwykle, mówiąc małe lub mikro wesele, ludzie mają na myśli przyjęcie, na którym znajduje się między 25 a 50 gości. Rozważcie także, kogo zapraszacie z osobą towarzyszącą, kto przyjdzie sam oraz czy zapraszacie bliskich znajomych z pracy czy ograniczacie się tylko do tych osób, z którymi łączą Was najbliższe relacje. Ważne jest, abyście oboje postępowali zgodnie z ustalonymi wcześniej regułami - jasno wyznaczone cele pomogą Wam uniknąć niepotrzebnych kłótni.
Kolejną ważną sprawą do przemyślenia jest to, czy zapraszacie dodatkowe osoby tylko na uroczystość zaślubin, a może zapraszacie kogoś na samo przyjęcie weselne. Ostatnią, niezwykle ważną i nieco mniej przyjemną częścią organizacji małego ślubu i wesela jest poradzenie sobie z tymi osobami, które zaproszenia nie dostały - na pewno kilka osób może poczuć się urażonych, więc przygotujcie sobie z wyprzedzeniem odpowiednią odpowiedź na ewentualne zażalenia.

Ustalcie nieprzekraczalny budżet weselny

Ślub i wesele to nie tylko jeden z najpiękniejszych, ale i także najdroższych dni w życiu Pary Młodej, dlatego warto odpowiednio przygotować się do jego organizacji. Na koszty wesela składają się koszty stałe (jednakowe, niezależne od ilości zaproszonych gości), takie jak: zespół weselny/DJ, fotograf, filmowiec, fryzjer, makijażystka, suknia ślubna, garnitur, dodatki, biżuteria, atrakcje weselne, opłaty administracyjne w przypadku ślubu cywilnego oraz opłaty kościelne związane z ceremonią w kościele oraz koszty zmienne (zależne od ilości zaproszonych gości): koszt wynajmu lokalu, menu, dekoracje, krzesła (jeśli wynajmujemy), słodki bufet, barman etc. W stworzeniu budżetu pomoże Wam znajomość rynku weselnego - wyślijcie zapytania i sprawdźcie ceny organizacji przyjęcia w kilku wybranych lokalach, porównajcie je i pomnóżcie koszt "talerzyka" razy ilość gości - to da Wam bazową kwotę konieczną do zapłaty. Podobnie z zespołem weselnym i pozostałymi elementami. Kiedy ustalicie już kwotę minimalną oraz maksymalną, jaką jesteście w stanie wydać na organizację swojego przyjęcia weselnego, zastanówcie się, skąd będą pochodziły środki na pokrycie tych kosztów? Czy są to Wasze oszczędności, czy posiłkujecie się pomocą rodziców, a może dopiero zaczynacie oszczędzanie?

Wybierzcie odpowiedni lokal weselny

Jednym z wyzwań organizacji małego przyjęcia weselnego jest znalezienie odpowiedniego miejsca na nie - nie może być ono zbyt ciasne, aby goście mogli swobodnie i usiąść i potańczyć, nie może być także zbyt duże, żeby goście się za bardzo nie rozproszyli i aby nie sprawiać wrażenia, że byliście przygotowani na znacznie więcej osób, które po prostu nie przyszły. Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego lokalu weselnego, ustal, gdzie odbywa się ceremonia ślubna i jaki będzie miała charakter? Czy będzie to typowy ślub kościelny, czy może cywilna przysięga w plenerze? Mając to na uwadze, rozejrzyj się za odpowiednim lokalem - mniejsze przyjęcia weselne mają tą przewagę, że mogą skorzystać z nietypowych lokali weselnych, takich jak małe urocze restauracje z atrakcyjnym widokiem, restauracje na wodzie - barki, nowoczesne przestrzenie zaadaptowane z poprzemysłowych hali, stodoły, a także wszelkie altany zlokalizowane w ładnym, zielonym otoczeniu. Dla fanów natury, polecamy organizację wesela pod gołym niebem, dla tych mniej odważnych - wynajęcie namiotu pod przyjęcie weselne w plenerze.

Mniejsza liczba gości to ogromna zaleta

Ogromną zaletą małych przyjęć weselnych jest to, że Para Młoda będzie miała szansę spędzić z każdym z gości choćby kilka chwil - przy weselach na 100 osób i więcej jest to niemalże niemożliwe. Mniej liczne wesela sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości, zacieśnianiu więzów, a także pozwalają na zorganizowanie dodatkowych atrakcji. Z kościoła lub urzędu stanu cywilnego do lokalu weselnego można dostać się drogą wodną? Przetransportujcie swoich gości z punktu A do punktu B tramwajem wodnym. Nie ma takiej możliwości? Wynajmijcie autobus z rodzaju "doubledecker" z odkrytym dachem i pokażcie im po drodze najpiękniejsze miejsca w mieście. Miasto nie zapewnia takich możliwości? Rozważcie dodatkową atrakcję w postaci degustacji sommelierskiej, pokazu live cookingu lub wynajmijcie profesjonalnego barmana, który zadba o wyszukane drinki dla Waszych gości weselnych.

Spersonalizuj swój wielki dzień

Mniej liczne przyjęcia weselne pozwalają na odejście od tradycji i dodanie nieco z osobowości Pary Młodej. Przy ilości gości weselnych poniżej 50 osób, śmiało możecie pozwolić sobie na nietypowy, designerski tort lub unikatowe winietki wykonane ze zdjęć Waszych gości, możecie także zapewnić świetną zabawę Waszym gościom weselnym, zostawiając do ich dyspozycji polaroida z zapasem filmów oraz księgę gości wraz z przyborami - sami stworzą dla Was przepiękną i niezwykle osobistą pamiątkę z tego dnia.

Małe wesele pozwala na ustalenie własnych zasad

Ogromną zaletą małych przyjęć weselnych jest to, że Para Młoda tak naprawdę sama ustala ich zasady. Nie chcecie orszaku ślubnego w postaci kilku druhen i drużbów? Nie ma problemu, pozostańcie przy świadkach. Nie czujecie się komfortowo w centrum uwagi wszystkich? Niech pierwszy taniec będzie wspólnym występem wraz ze wszystkimi gośćmi - belgijka, macarena, zorba, a może polonez? Wybór należy do Was!

Prywatność przede wszystkim

Małe wesela pozwalają na większą prywatność - mniejsze grono gości weselnych nie onieśmiela tak mocno, jak setka zaproszonych osób, które wpatrują się w Parę Młodą na każdym kroku. Mikro wesele to rozwiązanie idealne dla osób pełniących publiczne funkcje, nieśmiałych, lub po prostu dla tych Par Młodych, które cenią swoją prywatność. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na wesele "unplugged" i poproszenie gości o nierobienie zdjęć oraz niewrzucanie niczego na profile w mediach społecznościowych.

Noclegi dla gości weselnych

Kolejnym benefitem płynącym z zaproszenia mniejszej ilości gości weselnych jest łatwiejsze ich przenocowanie - wiele z mniejszych obiektów weselnych oferuje tylko kilka pokoi do dyspozycji, a przy małej liczbie gości sprawdzi się to wyśmienicie. Mniejsza liczba gości to także więcej możliwości w przypadku ślubów za granicą - jeśli marzycie o destination wedding, zdecydowanie łatwiej (i taniej) będzie Wam pokryć choćby częściowo koszty przelotu i zakwaterowania Waszych gości za granicą niż w przypadku bardziej licznej grupy zaproszonej na ślub i wesele.

 

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2 komentarzy

  • Link do komentarza Wiola Rajczyk środa, 15 kwiecień 2020 18:29 napisane przez Wiola Rajczyk

    Ja akurat zawsze marzyłam o dużym przyjęciu weselnym. Bałam się, że nie znajdę odpowiedniego miesjca, które pomieściłoby moich wszestkich gości. Na szczęście pojawił się hotel Best Western, który w organizacji sali weselnej spisał się na medal ;)

  • Link do komentarza Michal Wlodarczyk Fotograf Slubny poniedziałek, 16 wrzesień 2019 10:35 napisane przez Michal Wlodarczyk Fotograf Slubny

    Mikro wesele to moje ulubione wesele, zawsze polecam je moim parom :)
    https://michalwlodarczyk.pl

Skomentuj