Jaki ślub dla Ciebie? Oto kilka możliwości

Biorąc ślub rzadko zastanawiamy się nad tym, co musimy zrobić i załatwić po całej uroczystości. Zajmujemy się przede wszystkim tym, co przygotować, jaką salę wybrać oraz w jakim stylu dobrać dodatki do sali weselnej oraz stroju państwa młodych. Tymczasem sam ślub to szereg formalności po uroczystości. Jednak najpierw należałoby zastanowić się, co zrobić, by dany rodzaj ślubu wybrać. Jakie są do wyboru i czym tak naprawdę się różnią?

śłub wesele rodzaje ślubów zaślubin opinie porady prawne skutki prawne ślubów konkordatowych kościelnych cywilnych

Ślub konkordatowy

Podstawowy i dość często wybierany rodzaj ślubu, a więc połączenie ślubu kościelnego ze ślubem cywilnym. Odbywa się on oczywiście przed księdzem i na nim spoczywa duża odpowiedzialność. To on musi poinformować urząd o zawarciu związku małżeńskiego, by ten mógł przygotować akt małżeństwa. Jeden z takich dokumentów, w formie skróconego aktu, będzie darmowo do odbioru przed małżonków. Jeśli jednak chodzi o inne obowiązki, to ksiądz musi także przesłać informację odnośnie zawarcia związku do księdza proboszcza parafii, która jest parafią właściwą dla miejsca zamieszkania młodych. Aby wziąć ślub konkordatowy należy zatem dostarczyć do księdza wiele dokumentów, między innymi przejść nauki i dostarczyć protokół przedślubny wraz z zapowiedziami.

Ślub cywilny

W tym wypadku możemy mówić tylko i wyłącznie o kwestii cywilnej, a więc o ślubie z punktu widzenia prawa. W takim wypadku musimy dostarczyć do urzędu zgody na zawarcie związku małżeńskiego oraz uiścić opłatę i wybrać sobie miejsce, w którym takowy ślub weźmiemy. Jeśli chodzi o dokumenty, potrzebne będą, między innymi, akty urodzenia oraz potwierdzenie, że nie jesteśmy już w związku małżeńskim z kimś innym, wyjaśnia nam przedstawiciel www.szymalazaremba.pl.

Ślub kościelny

Niektórzy decydują się tylko i wyłącznie na zawarcie związku małżeńskiego w kościele lub wybierają podwójne rozwiązanie – biorą osobny ślub cywilny oraz osobny kościelny. Często kościelny jest drugim co do kolejności. Jednak aby go wziąć, należy donieść księdzu akt urodzenia oraz akt potwierdzający przystąpienie do chrztu w obrządku katolickim. Dodatkowo należy przejść zapowiedzi oraz sporządzić protokół przedślubny. W taki sposób otrzymamy możliwość wzięcia ślubu i w efekcie będziemy mogli stanąć na ślubnym kobiercu.

Niewątpliwie jako obywatele Polski mamy sporo możliwości, by swobodnie wziąć ślub w taki sposób, jaki najbardziej nam odpowiada. Musimy tylko pamiętać jakie warunki należy spełnić i co zrobić, by formalnościom stało się zadość.

 

Artykuł zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj