Jak zadbać o szczególnych gości i ich potrzeby

Trwa wesele, sala pełna ożywionych ludzi, jedni tańczą, inni siedzą przy stole. Wydaje się, że wszyscy się świetnie bawią. Jednak daje się zauważyć, że niektórzy mają inne potrzeby, niż sama zabawa: muszą dbać o zdrowie, nie wolno im pić alkoholu albo są w podeszłym wieku.

Poniżej kilka podpowiedzi, które pomogą Wam zadbać o takie osoby.

1. Osoby starsze

Jednym z problemów związanych ze starością jest poczucie wyobcowania. Człowiek starszy nie nadąża za trendami, często uważa, że jest już niepotrzebny i pozostawiony sam sobie. Często też musi odmawiać sobie wielu potraw i napojów ze względu na stan zdrowia. Sprawcie, żeby takie osoby poczuły się ważne i docenione, żeby były w centrum wydarzeń. Osoby starsze można posadzić razem – w dziewięciu przypadkach na dziesięć znajdą wspólny temat do dyskusji. Nie zwalnia to jednak Państwa Młodych z obowiązku poświęcenia takim gościom szczególnej uwagi i częstego odwiedzania „kącika seniorów”. Starszej pani sprawi przyjemność, gdy Pan Młody albo świadek poprosi ją do tańca, zwłaszcza, gdy orkiestra zagra jakiś przebój sprzed lat. A starszemu Panu sprawi przyjemność, kiedy kelner na polecenie Pana Młodego doleje do kieliszka napój, który seniorowi wolno pić, np. wino bezalkoholowe.

2. Goście z bardzo małymi dziećmi

Rodzice małych dzieci często rezygnują z udziału w weselach. Zniechęca ich wizja przewijania dziecka w hotelowej łazience, karmienia go w kącie sali, stałego pilnowania żywiołowego przedszkolaka – a potem powrotu do domu, kiedy zabawa dopiero zaczyna się rozkręcać. Problemy te można rozwiązać za pomocą prostych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie opiekunki, która dopilnuje maluchów i zadba o to, żeby się dobrze bawiły (prawie tak dobrze, jak zwolnieni z tego obowiązku rodzice). Warto też zapewnić pokój z łóżkami lub materacami, gdzie będą mogły odpocząć zmęczone zabawą dzieci. Takie osobne pomieszczenie przyda się także rodzicom niemowlaków.

3. Kierowcy

Byłoby idealnie, gdybyście mogli zapewnić wszystkim gościom nocleg na miejscu. Innym dobrym rozwiązaniem jest powrót taksówką. Ale jeśli z jakichkolwiek względów jest to niemożliwe, proponujcie kierowcom napoje bezalkoholowe, jak np. wspomniane wyżej wino bezalkoholowe, dzięki któremu unikną oni wyizolowania od pozostałych gości.

4. Goście zagraniczni

Pamiętajcie, że osoba, która znajduje się w towarzystwie rozmawiającym wyłącznie w nieznanym jej języku może czuć się nieswojo. Czasem poczucie dyskomfortu naszego gościa można zmniejszyć, sadzając go przy stoliku z osobą, która posługuje się jego rodzimą mową. Miłym gestem wobec obcokrajowca będzie też wygłoszenie toastu w jego ojczystym języku albo wykonanie przez orkiestrę piosenki popularnej w jego kraju.

Tekst i zdjęcia: WinaBezalkoholowe
www.winabezalkoholowe.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj