Krótki przewodnik po ślubach bezstresowych. Część 3

W obronie konsultantów ślubnych
Zdawałoby się, że wszystko na ten temat już zostało powiedziane, że nikt nie potrzebuje dodatkowych tłumaczeń dlaczego zawód konsultanta ślubnego jest tak przydatny.

 
 

Niestety, wciąż na co dzień spotykamy się z opinią, że takiego rodzaju wydatki ślubne są całkowicie zbędne. Ponieważ zgadzamy się z tym, że nie zawsze nasza pomoc jest niezbędna, spróbujemy spojrzeć raz jeszcze na wady i zalety zatrudnienia tak zwanej złotej rączki do zorganizowania ślubu.

1. Inwestycja w spokój. Na początek podkreślimy, że w sprzyjających warunkach, osoba organizująca Wasz ślub nie jest wydatkiem, a raczej inwestycją. Inwestycją nie tyle w rozumieniu finansowym (chociaż nie ukrywamy, że można zaoszczędzić zatrudniając taką osobę - ale o tym trochę później), lecz emocjonalnym. Pod pojęciem "sprzyjające warunki" rozumiemy trafienie na naprawdę profesjonalnego konsultanta ślubnego, który nie tylko zorganizuje Wam całą uroczystość zgodnie z Waszymi upodobaniami, ale i zadba o wiele innych, często wymagających nietuzinkowej delikatności, spraw. Mamy na myśli na przykład Wasz stan emocjonalny przed i zaraz po ślubie, rozwiązanie kwestii rozmieszczenia gości przy stole, właściwy dobór muzyki, ślubny savoir vivre oraz wiele innych rzeczy. Są setki sytuacji, w których prawdziwy konsultant ślubny wykaże się profesjonalizmem, elastycznością, sprytem, pomysłowością, stawianiem Waszych potrzeb na pierwszym miejscu, podtrzymaniem na duchu kiedy to jest niezbędne, itd.

2. Kwestie materialne. Tu należałoby wrócić do rozmowy o wydatkach, związanych z zatrudnieniem wedding plannera. Jak wiadomo, materialna kwestia jest bardzo ważna i nie możemy pominąć tego, że wydatki w niektórych przypadkach są rzeczywiście spore. Ale jeżeli sobie przeliczymy wszystkie godziny, które Wy, nie znając dobrze rynku ślubnego, spędzicie na przygotowaniu uroczystości by potem stwierdzić, że i tak nie jest idealnie, wyjdzie nam, że ten czas można spędzić inaczej. Jak? Na przykład pracując albo poznając bliżej swojego przyszłego męża/żonę :) . Wówczas wydatek na konsultanta ślubnego wcale nie wydaje nam się taki duży, nie mówiąc o tym, że dzięki niemu możemy uzyskać rabaty u innych podwykonawców i przy okazji zyskać na jakości usług. Pamiętajcie, że dla usługodawców jesteście klientem jednorazowym, natomiast firma na co dzień zajmująca się organizacją ślubów jest traktowana przez nich, jako klient wielorazowy i istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że jakość będzie na zupełnie innym poziomie.

3. Doświadczenie oraz pomysłowość to kolejny atut konsultanta ślubnego. Prawdziwy twórca ma w zanadrzu tysiące pomysłów, ciekawych rozwiązań, nietypowych koncepcji. Wy musicie szperać godzinami po internecie w poszukiwaniu inspiracji, pomysłów, optymalnych rozwiązań. Oczywiście, zatrudniając osobę do pomocy, wciąż będziecie przeglądali strony z tematyką ślubną, ale nie będzie już nad Wami wisiało "muszę, bo jak nie, to nic nam nie wyjdzie". A jak wiadomo, stan psychiczny jest najważniejszy, gdyż czasami popełniamy książkowe błędy, zatrudniając wykonawcę, co do którego nie jesteśmy przekonani, ale w ślubnym organizerze mamy zanotowane, że jeżeli teraz tego nie zrobimy, to będzie za późno. Takie pochopne decyzje czasami się sprawdzają, ale w większości przypadków nazajutrz po podpisaniu umowy zdajemy sobie sprawę, że ten pośpiech wcale nie wyszedł nam na dobre, gdyż oto właśnie dzisiaj znaleźliśmy swojego wymarzonego fotografa, pojazd do ślubu, animatora dla dzieci, itd...

4. Zmysł organizacyjny jest jedną z podstawowych cech prawdziwego twórcy imprez. Jeżeli nie jesteście przekonani co do obecności tej cechy u siebie, radzimy przynajmniej skorzystać z warsztatów organizowanych przez wedding plannerów. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie konsultanta tylko do opracowania scenariusza uroczystości oraz harmonogramu działań. Wam pozostanie właściwy dobór wykonawców oraz detali uroczystości. Tutaj wspomnimy o dyspozycyjności organizatora Waszego ślubu - już podczas umawiania się na pierwsze, zazwyczaj niezobowiązujące spotkanie, warto zwrócić uwagę na to na ile osoba jest elastyczna w dopasowywaniu się do Waszego planu dnia. Zwykle może dotrzeć do Was tak przed, jak i po Waszej pracy, a także w przerwie lunchowej oraz w weekend, co jest kolejnym niewątpliwym jej atutem - wedding planner jest zawsze tam, gdzie Wy go potrzebujecie. Nigdy odwrotnie.

5. Wyjątkowość. Każdy z nas marzy, by ten dzień był wyjątkowy nie tylko dla nas, ale i dla naszych gości. I tutaj, jako kolejną korzyść z zatrudnienia konsultanta ślubnego można podać to, że na pewno będzie inaczej niż u wszystkich. Ponieważ to konsultant "bierze ślub" od kilku do kilkudziesięciu razy w ciągu jednego sezonu ślubnego i doskonale wie, jakie trendy są na topie, a czego lepiej unikać, ponieważ na rzeczywiście nowoczesnych i pięknych przyjęciach to już jest passe. Każdy profesjonalista podpowie, co zrobić, by tort ślubny był oszałamiający, jak urozmaicić oczepiny, jakich zabaw lepiej unikać i jaki element warto wprowadzić do uroczystości by było niekonwencjonalnie.

6. Wybór tylko spośród najlepszych wykonawców. Jednym z powodów omijania zakładki "konsultant ślubny" w katalogu firm z branży ślubnej jest obawa, że Para Młoda nie tylko nie będzie miała wpływu na własną uroczystość, ale i zostanie jej odebrana cała przyjemność z przygotowań. Otóż pragnę zapewnić, że żadna szanująca sie agencja ślubna nie zorganizuje całości bez naradzenia się z Parą Młodą, co zresztą może być ujęte w umowie. Narzeczeni, w trakcie przygotowań do uroczystości, dostają dziesiątki, setki maili od swojego konsultanta z propozycjami wykonawców, dekoracji, transportu, muzyki, stroju, itd. Są to naprawdę sprawdzone firmy z branży, za które konsultant ręczy również swoją reputacją. Para Młoda (wedle życzenia) uczestniczy we wszystkich spotkaniach oraz bezpośrednio przyczynia się do poskładania wszystkich elementów uroczystości w spójna całość. Są oczywiście przypadki, kiedy spotykanie się na co dzień nie jest możliwe (np. jeżeli PM mieszka za granicą), ale i wówczas nie jest ona pomijana w przygotowaniach. Każdy krok, każda decyzja zostaje podjęta za ich zgodą.

7. Kuracja "antystres". Najważniejszym etapem w przygotowaniu każdej uroczystości jest oczywiście dzień ślubu i wesela. I tu, dosłownie każdej Młodej Parze, przyda się pomoc z zewnątrz, chociażby w celu uniknięcia niepotrzebnego stresu. Wasz spokój oraz pewność siebie są warte czasu zainwestowanego w poszukiwanie prawdziwej złotej rączki do organizacji ślubu. Konsultanci ślubni będą czuwali nad Wami oraz Waszą rodziną, przyjaciółmi i podwykonawcami od wczesnego rana, aż do uregulowania wszystkich formalności na wiele dni po uroczystości. Natomiast dla samych konsultantów jest to wielki sprawdzian ich pracy, wiedzy, zaradności, natychmiastowej reakcji, pomysłowości, perfekcyjnego zorganizowania. Jest to chwila prawdy, kiedy możecie odróżnić prawdziwego zawodowca od osoby przypadkowej na tym rynku. Oczywiście wcześniejsze etapy przygotowań do uroczystości są niemniej ważne, ale tylko w tym dniu organizator nie ma prawa do błędu. Właśnie on powinien sprawić, że nie będziecie musieli się martwić, czy fotograf nie zabłądzi i dotrze na miejsce, czy dekoratorka nie pomyli ozdób, czy stoły będą ustawione zgodnie z oczekiwaniami, czy transport dla gości zabierze wszystkich, czy florystka nie zapomni udekorować klamek samochodu, czy tort zostanie dostarczony na czas, itd.. A Wam pozostanie tylko się cieszyć swoim nieskończenie wielkim szczęściem:)

Większość pozytywnych aspektów zatrudnienia wedding plannera została w skrócie opisana powyżej. Podstawowym wadą takiego rozwiązania może być tylko wybór niewłaściwego konsultanta. Mówię tu o osobie nieprofesjonalnej, niezorganizowanej, bez twórczej duszy, niedoświadczonej, nieumiejącej słuchać, ... Długo można by wymieniać, ale wszyscy wiemy o co chodzi. Oczywiście nie wspominam przyjęć, których najważniejszą "ozdobą" jest wyłącznie przepych na stołach i ilość wypitego alkoholu zaś rzeczą drugorzędną, a nawet wcale niepotrzebną, są dekoracje, stylizacja oraz dbałość o wygodę głównych uczestników uroczystości oraz ich gości. Tu raczej nie powinna się przydać pomoc zawodowca, nawet w przypadku uroczystości na 200-300 osób. Jest ona potrzebna w stopniu znacznie większym przy kameralnym przyjęciu na 50 osób z naprawdę najwyższej półki. Pozostaje tylko życzyć Wam wszystkim trafienia na tę właściwą osobę, która potraktuje Was nie tylko profesjonalnie, ale i z duszą:)


Ważne wskazówki:

  • jeżeli zamierzacie skorzystać z usług konsultanta ślubnego, spotkajcie się z nim przed podpisaniem umowy albo przynajmniej porozmawiajcie przez telefon lub skype’a. Jest to konieczne w celu sprawdzenia, czy potraficie z taką osobą się dogadać i czy odpowiada Wam jej usposobienie. Kierujcie się nie tylko względami profesjonalnymi, ale także swoimi odczuciami, sercem. Powinniście poczuć sympatię do wedding plannera, gdyż przez kolejne miesiące będziecie stale utrzymywali z nim kontakt;
  • pamiętajcie, że konsultant ślubny powinien być elastyczny nie tylko w swoich poglądach na Waszą uroczystość, ale i w zakresie umawiania się na spotkania z Wami;
  • prawdziwy konsultant ślubny będzie realizował Wasze marzenia i nie będzie narzucał własnego zdania. To dla Was są te wszystkie przygotowania i jeżeli nie jesteście z czegoś zadowoleni, mówcie o tym wprost. Od tego zależy, czy dzień ślubu będzie tym wymarzonym dniem, czy ciągle będziecie się denerwować z jakiegoś powodu;
  • podpisanie umowy z konsultantem ślubnym jest niezbędne ze względu na możliwość egzekwowania swoich praw. Przecież nie chcecie, by na tydzień przed ślubem nagle się okazało, że on nie odbiera telefonu i znika albo po prostu w ciągu całego okresu przygotowawczego jesteście niezadowoleni z jego pracy;
  • pamiętajcie, że obie strony umowy powinny mieć równe prawa i obowiązki. Przy podpisaniu umowy zwróćcie uwagę na możliwość odstąpienia od niej, czy każda ze stron poniesie w takim przypadku jakieś konsekwencje i czy nie okaże się, że konsultant, zrywając z Wami umowę, zabierze całe wynagrodzenie nic przy tym nie robiąc, a na dodatek zostawiając Was na lodzie bez żadnych konsekwencji.

 

Specjalista portalu abcslubu.pl - Łada Wróblewska, No Frames. Event & Wedding Agency
www.noframes.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj