Nagłośnienie na weselu

Wesele jest bardzo szczególnym wydarzeniem, które znacznie różni się od większości znanych nam imprez. Jest ono punktem kulminacyjnym na początku wspólnego życia młodej pary, dlatego jest ono zwykle szykowane z wielkim rozmachem.

ślub wesele nagłośnienie porady inspiracje muzyka na ślubie muzyka na weselu Muzyczny.pl

Wesele jest bardzo szczególnym wydarzeniem, które znacznie różni się od większości znanych nam imprez. Jest ono punktem kulminacyjnym na początku wspólnego życia młodej pary, dlatego jest ono zwykle szykowane z wielkim rozmachem. To jak udane okaże się wesele będzie zależało od wielu czynników organizacyjnych, przy czym catering wcale nie jest najważniejszy, choć i bez niego trudno wyobrazić sobie udane wesele. Najważniejsza jest oprawa muzyczna i osoba, która poprowadzi wesele, a jest to o tyle trudne, że cała zabawa trwa bardzo długo i trzeba ją poprowadzić w taki sposób, by goście nie zaczęli się nudzić. Jest to co prawda kwestia talentu zespołu czy wodzireja, ale nie wolno zapomnieć o tym jak wielki wpływ na jakość zabawy ma odpowiednie nagłośnienie sali i sprzęt który temu nagłośnieniu towarzyszy.

Im większa sala, tym mocniejsze powinno być nagłośnienie. Możemy do tego celu wykorzystać różnorodne kolumny, które mogą służyć zarówno dla wokalistów i wodzirejów, jak i dla muzyków, którzy podłączą ją na przykład pod wzmacniacz gitarowy. Jeżeli szukamy stosunkowo niedrogiej, ale jednocześnie mocnej kolumny, wówczas dobrym wyborem będzie Laney Audiohub AH110. Posiada ona 200W mocy, co wystarczy do nagłośnienia średnich i większych sal. Producent zapewnia, że jedna kolumna pozwala na obsługę imprez z setką gości, choć przy odpowiedniej akustyce ta ilość może się jeszcze zwiększyć. Laney Audiohub doskonale sprawdza się dla muzyków i osoby prowadzące wesela, ponieważ poza spora mocą i bardzo wysoką jakością przesyłanego brzmienia, została ona zaprojektowana w taki sposób, by jej transport był możliwie jak najbardziej komfortowy. Kolumnę można łączyć z innymi urządzeniami, a dodatkowo można podpiąć pod nią kartę pamięci lub pendrive z ulubioną muzyką, więc w razie czego można puścić ją w tle. To doskonały sposób na poradzenie sobie z akompaniamentem, ponieważ na karcie pamięci może być podkład muzyczny, a muzycy mogą grać swoje partie na instrumentach.

Bardzo interesująca funkcją jest możliwość łączności bluetooth za pomocą której możemy bezprzewodowo połączyć urządzenie z telefonem, a następnie w ten sposób puścić ścieżkę muzyczną bez konieczności podłączania kart pamięci. Jest to bardzo przydatna możliwość, która sprawdza się między innymi wtedy kiedy zapomnimy karty pamięci a mamy przy sobie telefon. Dzięki łączności bezprzewodowej możemy używać także mikrofonów z funkcją łączenia bluetooth. Jeśli już o mikrofonach mowa, to zarówno wokaliści jak i osoby prowadzące zabawę mogą korzystać z wielu typowych mikrofonów wokalnych. Jednym z najczęściej polecanych jest mikrofon Shure SV100. Mikrofon ten został zaprojektowany z myślą o osobach preferujących ruch na scenie, dzięki czemu możemy używać go bez obaw o szumy i niedokładny dźwięk podczas biegania czy skakania.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Shure SV100 jest także odporny na przydźwięki, które występują szczególnie wtedy, kiedy używamy mikrofonu w towarzystwie instrumentów i głośników. Mikrofon może być używany także do nagrywania, więc jest bardzo uniwersalny, a to kolejny powód dla którego Shure SV100 jest jednym z najczęściej wybieranych mikrofonów w tym przedziale cenowym. Do takiego mikrofonu należy mieć odpowiedni statyw, ale jeśli zależy nam przede wszystkim na mobilności, wówczas najlepszym wyborem będzie mikrofon nagłowny, taki jak Shure PGA31 TQG. Model ten jest szczególnie ceniony zarówno przez konferansjerów jak i wokalistów. Mikrofon jest niewielki i bardzo lekki, więc nie będzie sprawiał problemów na scenie, a jego sporą zaletą jest wyraźny i naturalny dźwięk po nagłośnieniu. Mikrofon bardzo dokładnie zbiera dźwięk, więc nie trzeba podnosić głosu by zostać usłyszanym nawet na drugim końcu sali. Co ciekawe, używając tego modelu możemy być spokojni o wszelkie piski, szumy i przydźwięki, które zwykle występują jeśli zbliżymy się za bardzo do głośnika. Shure PGA31 TQG jest na nie bardzo odporny, a łączność bezprzewodowa stoi na tak wysokim poziomie, że sygnał nie zostanie zakłócony przez fale emitowane przez inny sprzęt, w tym telefony będące w posiadaniu znacznej większości zgromadzonych gości.

Nagłośnienie jest niezwykle ważną częścią każdej imprezy związanej z muzyką. Chodzi tu nie tylko o to aby dźwięk był wystarczająco głośny, ale także głęboki i naturalny. Na te cechy wpływa w znacznym stopniu akustyka miejsca, lecz na nią nie mamy wpływu. Tym na co mamy wpływ, jest sprzęt nagłośnieniowy, a łącząc dobrej jakości kolumnę z porządnym mikrofonem, możemy mieć pewność, że dźwięk będzie głośny i wyraźny, więc nie będziemy musieli obawiać się o to, że ktoś nie zrozumie naszych słów. Oczywiście to jaki sprzęt wybierzemy powinno zależeć wyłącznie od naszych wymagań, więc jeśli nie potrzebujemy koniecznie wielkiej kolumny lub mikrofonu nagłownego, lepiej wybrać zupełnie inny sprzęt, a jeżeli mamy taka możliwość, to warto ten sprzęt sprawdzić przed zakupem, choćby poprzez czytanie recenzji czy oglądanie testów.

Tekst i zdjęcie: muzyczny.pl
www.muzyczny.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj