Wydrukuj tę stronę

Jak znaleźć idealne miejsce na wesele i jak pytać, by nie błądzić?

Jak znaleźć idealne miejsce na wesele? Jakie pytania zadają Pary Młode, a jakie powinny zadać, by czas ślubu i wesela pozostał dla nich dniem idealnym i niezapomnianym? Dlaczego warto przejrzeć ofertę ślubną przed spotkaniem?

W branży hotelowej pracuję już na tyle długo, że jak widzę kilka kartek z pytaniami to już mi żal Pary Młodej. Przez lata zrealizowałam dziesiątki wesel i z czasem część pytań wydaje się mi naprawdę absurdalna. Internet jest dobrym źródłem wiedzy, lecz również zupełnie niepotrzebnie wprowadza niepokój. Rozumiem, że każdy, kto szuka miejsca na wesele musi zadać sporo pytań, ale niektóre są tak nietrafione i tak nie na miejscu...

Poniżej przytoczę tylko kilka, które bardzo utkwiły mi w pamięci. Oczywiście odpowiem na nie, może trochę z przekąsem, ale pomogę innym Parom Młodym posegregować pytania lub po prostu uzmysłowić im, że nie warto bezmyślnie kopiowa.

1/ Czy na wesele może wejść osoba postronna?
Oczywiście, że może! My niestety nie znamy Waszych gości i wpuścimy na salę każdego, kto będzie szedł z całym orszakiem weselnym. Aby tego uniknąć namawiamy na rozłożenie wizytówek na stołach. Osoba, która nie zasiądzie od razu do stołu, tylko się kreci i szuka miejsca, wzbudza podejrzenie i obsługa może zainterweniować.

2/ Czy mogą być napoje w butelkach 0,5l lub 1l?
Oczywiście, że mogą - jeżeli tylko chcecie. Bardziej elegancko wyglądają szklane buteleczki 0,2l, więc nie sugerujcie większych butelek (restauratorom się to bardziej opłaca, więc pewnie chętnie z tej propozycji skorzystają).

3/ Gdzie jest zainstalowane szambo?
Takie pytanie jest zupełnie nie na miejscu w dobie czasów w których żyjemy - zwłaszcza jeżeli jesteście w centrum miasta.

4/ Jak szybko dojedzie karetka?
Tu już zaczynają wkraczać czarne wizje wesela. Oczywiście można to pytanie zadać w inny sposób lub zapytać, gdy planujemy wesele np. na Gubałówce czy innym mało uczęszczanym miejscu, ale nie w centrum miasta.

5/ Kto udziela pierwszej pomocy w razie potrzeby?
U nas wszyscy! ;-) Jesteśmy przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy.

6/ Czy alkohol jest pod kluczem?
Jeżeli słyszymy takie pytanie, to od razu czujemy się jak złodzieje, którzy tylko czekają na butelkę wódki ;-( A to już nie te czasy... Kelnerzy wódki maja sporo, tylko brak im czasu na to, aby ją wypić ;-(
Zamiast tak sformułowanego pytania, zapytajcie po prostu: "Gdzie będzie przechowywany nasz alkohol?" Wtedy zobaczycie, czy miejsce jest ogólnodostępne, czy można je zamknąć.

7/ Czy jest lodówka na tort?
Oczywiście. Hotele, restauracje, domy weselne posiadają lodówki i/lub chłodnie.

8/ Czy w cenie jest… ?
...i kolejno wymieniane; ciasta, owoce, paczki dla gości, napoje bez limitu etc.
Zdecydowanie lepiej jest przeglądnąć propozycje menu i ewentualnie dopytać jak coś nie jest jasne. Zadawanie kolejno takich samych pytań krzyżowych, następne zapisywanie odpowiedzi, aby je później porównać zupełnie niepotrzebnie zajmuje Wam czas. Nikt nie chce Was naciągnąć.

9/ Jak wyglądają toalety?
Nie lepiej jest z niej skorzystać i na własne oczy zobaczyć, niż kazać komuś je opisywać? ;-)

10/ Ilu kelnerów przypada na jedną osobę?
TAK, tak – to nie pomyłka! Najczęściej słyszymy właśnie w ten sposób sformułowane pytanie, natomiast odpowiedź na pytanie będzie już poprawna.
Sama liczba nie da Wam odpowiedzi. Jeżeli w lokalu pracują profesjonalni kelnerzy to na jednego przypada 25-30 osób. Jeżeli lokal zatrudnia tzw. podawaczy, czyli osoby, które dopiero zaczynają i maję niewielkie doświadczenie, to może być nawet 1 kelner na 15 osób, a i tak obiad będzie wydawany dłużej. Tu nie ilość, a jakość ma znaczenie.
Często zapominamy o ludziach pracujących w kuchni i zupełnie niewidocznych, a to oni muszą być przede wszystkim wydolni. Na co nam np. 8 kelnerów, skoro zupę na talerze będzie lał jeden kucharz?

11/ Ile osób może wejść na okrągły stół?
To również nie jest pomyłka ;-(
Takie pytania padają dość często. Na stół się nie wchodzi moi drodzy ;-( Zapewne ktoś myślał o ilości osób siedzących przy stołach okrągłych. W zależności od średnicy przy stole może zasiadać od 8 do 12 osób.

12/ Ile osób wchodzi do sali?
Pytanie trochę zabawne i mało kompetentne - wchodzących może być sporo, a siedzących niekoniecznie ;-)

13/ Czy mieli Państwo jakieś wpadki podczas organizacji wesel?
Po co zadawać takie pytanie, jak się nikt do tego nie przyzna ;-(

Ja miałam jedną. Raz zapomniałam zamówić paczek z ciastem dla gości weselnych. Dobrze, że to wesele opuszczała jakaś Pani o godzinie 23 i wtedy dopiero zauważyłam wpadkę. Od razu telefon do szefa cukierni, on obudził dwóch pracowników i na 5 rano ciasto było gotowe. Niestety Para Młoda musiała później to ciasto rozwozić, bo nikt nie otrzymał go przy wyjściu ;-( Od tego czasu nie popadam w rutynę, do każdego wesela przygotowuje się tak jakby było pierwszym w życiu i po kilka razy sprawdzam wszystko ;-)

14/ Czy można używać krzeseł do zabawy?
Krzesło jest przeznaczone do siedzenia, a nie stawania na nim, skakania, szurania, popychania etc. Jeżeli zabawy są przyzwoite, w dobrym guście to raczej nikt nie zabroni używania krzeseł. W przeciwnym wypadku do takich zabaw powinien się przygotować DJ lub orkiestra.

15/ Czy jest zastawa stołowa?
Oczywiście pytanie na miejscu przy rezerwacji np. remizy, ale nie w hotelu czy restauracji. Można zapytać ewentualnie o kolor.

16/ Chcemy oglądnąć kuchnię i naczynia, bo mamy do tego prawo.
Może i macie, niestety tak daleko moja wiedza nie sięga. Przykro mi, ale na kuchnię wchodzą tylko pracownicy posiadający ważne badania.

17/ Czy na ślubie będzie dostępny ktoś z kadry kierowniczej?
Na ślubie nie, na weselu raczej tak. U nas jest zawsze jest ktoś z kadry kierowniczej, więc myślę, że inne szanujące się miejsca na wesele też tak postępują.

18/ Czy można zabrać resztę pozostałego jedzenia?
Nie wyobrażam sobie, aby gdziekolwiek odmówiono wydania!!! Przecież to Wasze jedzenie, zapłaciliście za to, więc należy do WAS.

19/ Jak wyglądają napoje?
Zupełnie tak samo jak te, które widzimy na półkach w sklepie.

20/ Z czego jest zrobiony parkiet?
No cóż... pytanie istotne, gdy zadajemy je mailowo. Niestety nietrafione i trochę źle o nas świadczące, gdy zadajemy je siedząc na tej sali ;-(

21/ Co w razie powodzi?
I co tu odpowiedzieć? Niby nie jesteśmy zagrożeni powodzią, ale oczywiście wszystko się może zdarzyć. Ponieważ jesteśmy w samym centrum miasta, a dookoła nas kościoły to myślę, że wesela, jak i ślubu w przypadku ogromnej powodzi po prostu nie będzie. W związku z takim kataklizmem trzeba będzie wyznaczyć następną datę ;-)

22/ Na jaką odległość Para Młoda ma rzucić kieliszki?
Na jaka chce, ale myślę, że im bliżej tym lepiej, bo później sami to sprzątają ;-)

To tylko te pytania, które mi mocno utkwiły w głowie. Zapewne jest ich więcej. Pytajcie oczywiście - proszę bardzo! W końcu "kto pyta nie błądzi", ale przeglądnijcie wcześniej te pytania i poskreślajcie niektóre z nich już w domu. Na część postarajcie się sami odpowiedzieć. Zaoszczędzicie sobie sporo czasu i zupełnie niepotrzebnego stresu.

Tekst: Dorota Piątek, Hotel Kazimierz / Kraków
www.hk.com.pl

Fot: Sebastan Staniszewski

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

2 komentarzy