Przedślubna gorączka

Planowanie ślubu i wesela często zaczyna się nawet dwa lata wcześniej. Goście, sala, samochód, sukienka, fryzjer, zaproszenia – lista rzeczy do przygotowania rośnie z dnia na dzień.

Im bliżej do ślubu, tym zdenerwowanie Młodej Pary, a często także rodziców i bliskich, lawinowo rośnie. Wydaje się, że przy tego typu uroczystościach nie obejdzie się bez nerwów – jest to jednak tylko stereotyp. Jak się okazuje, łatwo możemy sprawić, by czas przygotowań był w życiu Młodej Pary okresem równie mile wspominanym, jak samo wesele.


Dobra organizacja pracy
Przygotowania przedślubne nie muszą śnić się narzeczonym po nocach – wystarczy dobra i przemyślana organizacja działań. Wesele powinno się potraktować jak projekt, którego finałem będzie dzień ślubu, a grupą projektową – Młodzi wraz z rodzicami i najbliższymi przyjaciółmi. Planowanie imprezy należy rozpocząć od sporządzenia listy zadań do wykonania. Plan można wykonać np. w arkuszu kalkulacyjnym w komputerze albo rozpisać i powiesić np. na tablicy korkowej. Najważniejsze, by oprócz listy zadań zawierał terminy oraz osoby odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych punktów. Warto włączyć w przygotowania najbliższych, prosząc o pomoc w konkretnej sprawie. Co więcej - rodzice, których Młodzi zaangażują w konkretne zadanie, poczują się potrzebni i niezbędni. Ponadto, zajmując się np. organizacją ciasta czy zaproszeń, nie będą bez potrzeby wtrącać się w inne kwestie.

Rozpoczynając planowanie wesela, warto też opracować wstępny budżet – do jego ustalenia niezbędna jest orientacja w cenach rynkowych i ustalenie wstępnej listy gości. Warto również na tym wstępnym etapie wiedzieć, ile środków finansowych mamy do dyspozycji - narzeczeni mogą wówczas podjąć decyzję, z czego zrezygnować, na co przeznaczą mniej, a na co więcej pieniędzy.

Odpowiednia hierarchia
Podczas organizowania wesela są rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, ale są także rzeczy mniej istotne – o zajęcie się nimi z powodzeniem możemy poprosić znajomych. Sprawy najważniejsze powinniśmy załatwić jak najszybciej – jedną z takich kwestii jest sala weselna. Jeżeli narzeczeni znają liczbę gości i swoje wstępne oczekiwania, warto, by rozglądnęli się po okolicy, zobaczyli kilka miejsc, porównali ceny. Nie warto długo czekać z wyborem. – Obecnie pary rezerwują miejsca na swój ślub nawet rok wcześniej. Zwłaszcza terminy w miesiącach letnich są wyjątkowo oblegane – mówi Joanna Hoc-Kopiej, współwłaścicielka Dworu Korona Karkonoszy. Przy wyborze sali weselnej warto kierować się poleceniami dobrych znajomych – decyzja podjęta wyłącznie w oparciu o stronę internetową lub ofertę reklamową może być mylna. – Wiele osób trafia do nas z polecenia. Rekomendacja Pary Młodej, która miała u nas już swoją imprezę weselną lub gości, którzy na takiej imprezie byli, znaczy dużo więcej niż najlepsza reklama – dodaje Joanna Hoc-Kopiej. W tym samym okresie należy także zatroszczyć się o termin w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli Młodzi będą się z tym zanadto ociągać, wtedy mogą pojawić się problemy z rezerwacją terminów wiosennych i letnich.

W dalszej kolejności, gdy mamy już potwierdzony termin ślubu, należy zająć się wyszukaniem fotografa, kamerzysty i zespołu muzycznego. Jest to kwestia również dość pilna – co prawda wybór jest duży, a na rynku panuje w tym zakresie duża konkurencja, jednak trzeba pamiętać, że bardzo dobrzy specjaliści mają zarezerwowane weekendy nawet kilka lat do przodu. Z potencjalnym kamerzystą czy fotografem należy się spotkać i porozmawiać. Przyszła Para Młoda powinna sprawdzić, czy wygląda on wiarygodnie i budzi ich zaufanie. Warto także poprosić o próbki umiejętności artystów – doświadczeni, a zarazem najlepsi w branży zazwyczaj mają spore portofolio, które mogą zaprezentować.

Motyw ślubny
Bardzo modne jest obecnie wesele z motywem przewodnim – to oryginalny i zarazem efektowny pomysł na organizację tego rodzaju imprezy. Młodzi mogą zdecydować się na ślub w stylu Hollywood, gorącą noc Latino, styl japoński, rustykalny albo wesele z wiodącym kolorem. Pomysłów jest wiele, a ich granicą jest tylko wyobraźnia. Wedle motywu przewodniego tworzy się zaproszenia, ozdabia salę, organizuje transport i zabawy ślubne. Niektórzy narzeczeni decydują się także na przebrania, a nawet proszą swoich gości o oryginalne stroje. Styl wesela wiąże się często z pasją lub zawodem Młodych. Żołnierz pójdzie do ślubu w mundurze, pojedzie autem wojskowym, a sala przyozdobiona będzie barwami wojennymi. Goście na weselu w stylu hiszpańskim dostaną wachlarze i będą się uczyć tańczyć flamenco. Na wesele rustykalne Para Młoda dotrze bryczką, zaproszeni usiądą na drewnianych ławach, a stoły pełne będą tradycyjnych, wiejskich potraw.


Motywem przewodnim wesela może być bajka „Królowa Śniegu", fot. Pokój Królowej Śniegu, Dwór Korona Karkonoszy

Choć coraz więcej Polaków decyduje się na organizację oryginalnej imprezy weselnej, to jednak w dalszym ciągu królują u nas wesela w tradycyjnym, polskim stylu. Podsumowując – na jakąkolwiek zdecydują się Państwo Młodzi, najważniejsze, by była zgodna z ich oczekiwaniami.

Tekst: Joanna Hoc-Kopiej / Dwór Korona Karkonoszy

Fotografie: Dwór Korona Karkonoszy
www.koronakarkonoszy.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj