Wydrukuj tę stronę

Czym się kierować w poszukiwaniach fotografa na ślub i wesele?

Wybór fotografa na ślub i wesele może wydawać się bardzo prosty, jednak kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji i wybranie tego właściwego spośród wielu innych, może okazać się problematyczny.

Czym się kierować w poszukiwaniach fotografa na ślub i wesele ? Zapytaliśmy o to ekspertów w branży fotografii ślubnej - duet fotograficzny - LM Foto. Zapraszamy do lektury!

fotograf ślubny weselny kraków fotografia ślubna reportaż ślubny wesele w obiektywie lmfoto

Gdzie szukać dobrych fotografów ślubnych?

Są trzy drogi poszukiwań fotografów, które sprawdzają się dobrze w każdej sytuacji, Pierwszy i najprostszy to polecenie - możecie wypytać swoich znajomych/rodzinę, o fotografa ślubnego, z którego usług oni korzystali. Zawsze usłyszycie jakiś dodatkowy feedback na temat całej współpracy. Pamiętajcie, też, że nie warto polegać w 100% na opinii innych. Gusta są różne i to co podobało się Waszej "kuzynce" niekoniecznie musi spełniać Wasze oczekiwania.
Kolejną dobrą drogą do rozpoczęcia poszukiwań fotografa ślubnego jest wyszukiwarka - chyba najprostsza i najbardziej oczywista rzecz, to "wygooglowanie" fotografów ślubnych z własnego regionu i sprawdzenie, czy w okolicy jest ktoś, kogo ślubne portfolio przypadnie nam do gustu.
Ostatni i równie skuteczny kanał poszukiwań fotografów na ślub i wesele to portale ślubne. Szukając inspiracji na własny ślub, na pewno przeglądacie takie portale jak chociażby abcslubu.pl. Wiadomo, że dobre treści, aby były atrakcyjne, powinny zawierać ciekawe zdjęcia. Rzetelny i odpowiedzialny portal ślubny nie tylko dba o to, aby zdjęcia nie były "wyczarowane z otchłani internetów" czy innych "pinterestów" bez podania, kto jest autorem zdjęcia, ale również poleca usługodawców na odpowiednim poziomie. Jeśli zobaczycie zdjęcia ślubne, które Wam się spodobają, bardzo często po podpisie możecie trafić na stronę autora zdjęć.

Czym się kierować wybierając fotografa na ślub i wesele?

Poczuciem własnej estetyki i intuicją. Przeglądając portfolio powinniście poczuć, czy zdjęcia wywierają na Was jakieś reakcje, emocje. Nie musicie być znawcami kadru, naświetlania zdjęć, ale to nie znaczy, że nie potraficie ocenić tego czy coś Wam się podoba czy nie. Trochę jak w restauracji, niekoniecznie musicie wiedzieć, w jakiej temperaturze kucharz musi przygotowywać jakąś potrawę, ale kosztując jej wiecie, czy jest ona dla Was zadowalająca, czy nie :). Zwróćcie uwagę czy są zdjęcia, których do końca nie czujecie, w których coś Wam nie pasuje.

fotograf ślubny weselny kraków fotografia ślubna reportaż ślubny wesele w obiektywie lmfoto
Jak przeglądać stronę internetową fotografa ślubnego? Co należy obejrzeć z prac fotografa?

Pierwszą podstawową rzeczą jest kliknięcie w zakładkę portfolio - to zazwyczaj zbiór najlepszych zdjęć fotografa. W szybki i prosty sposób (weryfikując 10-15 zdjęć ) będziecie w stanie ocenić to, o czym pisałem powyżej. Są tam piękne zdjęcia ślubne, które "łapią za serducho"? Świetnie! To znak, że możemy przejść do następnego kroku - weryfikacji pełnych materiałów. Nie sztuką zrobić jest kilka dobrych zdjęć - kunszt fotografa można ocenić przez pryzmat obejrzenia pełnych materiałów, które otrzymali klienci.
Obszerniejsze materiały zazwyczaj prezentowane są w zakładkach historie ślubne / blog. Na stronie każdego fotografa ślubnego na odpowiednio wysokim poziomie, powinniście je bez problemu odnaleźć. Jeśli nie możecie takich znaleźć na stronie - napiszcie do fotografa z prośbą o udostępnienie.

O co pytać na spotkaniu z fotografem ślubnym? Flow z fotografem - ważne czy nie?

Nie jesteśmy zwolennikami "listy pytań" ;). Na spotkaniach z Parami zdecydowanie preferujemy luźną atmosferę, która ma na celu lepsze poznanie i w efekcie skrócenie dystansu. Jako fotografowie ślubni z reporterskim zacięciem, pracujemy bardzo blisko ludzi. To niesamowicie ważne (a właściwie, jest to druga najważniejsza rzecz po zaakceptowaniu portfolio), żeby czuć się w swoim towarzystwie komfortowo i dobrze - to zdecydowanie podstawowa podstawa dobrej współpracy :). Jeśli mamy podobne poczucie humoru, podobnie patrzymy na pewne sprawy a na dodatek, mamy podobne zainteresowania, to szansa, że dzieło, które dla Was wykonamy, będzie spełniało Wasze oczekiwania.
Jeśli natomiast widzicie, że fotograf jest, lekko mówiąc, " z innego świata", spotkajcie się jeszcze z drugim czy trzecim fotografem ślubnym, którego wybór rozważacie. Być może na innym spotkaniu pojawi się ta "chemia" :).

fotograf ślubny weselny kraków fotografia ślubna reportaż ślubny wesele w obiektywie lmfoto

Czego nie powinno zabraknąć w reportażu ślubnym?

Reportaż ślubny to wymagająca dziedzina fotografii, która jest składową kilku dziedzin. Mamy tu do czynienia stricte z reportażem, ale również z portretem, fotografią detali. Dobry reportaż ślubny to taki reportaż, który nie jest nudny. Jeśli każde kolejne zdjęcie zaskakuje nas, pokazuje inny punkt widzenia/kontekst, to znak, że reportaż jest treściwy. Jeśli po obejrzeniu 200-250 zdjęć nadal czujemy lekki niedosyt to znak, że mieliśmy do czynienia z bardzo dobrym reportażem :). Pamiętajmy, że w tym przypadku lekki niedosyt jest dużo lepszy niż przesyt.
Jako fotografowie, zawsze staramy się dowiedzieć o szczególnie ważne do sfotografowania osoby/detale. Jeśli nasi klienci włożyli bardzo dużo energii i serca w przygotowanie detali nadających klimat ich przyjęciu weselnemu, to oczywiście nie może tego zabraknąć na zdjęciach ślubnych. Istotnym słowem w tym pytaniu jest "powinno". Czemu o tym piszę? Ponieważ jako klienci "powinniście" zrozumieć, że reportaż ślubny to nie plan filmowy, w którym wszystko dzieje się wg stricte określonego scenariusza. Reportaż jest unikatowym wydarzeniem i tak naprawdę, poza kilkoma zdjęciami, które są obowiązkowe, kreatywny fotograf ślubny jest cały czas nastawiony na pewnego rodzaju poszukiwania - z chęcią wysłuchamy Waszych uwag i życzeń, ale to żadna przyjemność pracować według wyznaczonej przez parę "checklisty", która trochę nas jednak ogranicza i nie pozwala rozwinąć skrzydeł :).

fotograf ślubny weselny kraków fotografia ślubna reportaż ślubny wesele w obiektywie lmfoto

Tekst i zdjęcia: LMFOTO
www.lmfoto.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

3 komentarzy