Jak wybrać kwiaty na swój ślub i wesele? 6 przydatnych porad

Kwiatowe dekoracje pojawiają się jako element upiększający i zdobiący już od stuleci - na przestrzeni lat, zmienia się tylko ich forma i trendy, same dekoracje wykonane z pięknych, żywych kwiatów są must have każdego przyjęcia, w tym ważnych życiowych wydarzeń, takich jak ślub i wesele. Już w starożytności, zarówno w Egipcie, jak i Cesarstwie Rzymskim rośliny pełniły bardzo ważną funkcję w obrządku ślubnym - pierwotnie, rolę bukietu odgrywały niesione przez Pannę Młodą strąki zbóż, zioła i przyprawy, które następnie zamieniły się z biegiem czasu w kwiaty. Kwiaty, zieleń i wieńce symbolizują także nowy początek pełen radości i szczęścia a także płodność i wierność - stają się zatem idealnymi symbolami zamążpójścia. Mając za sobą tak długą historię, aranżacje kwiatowe na ślubie i weselu są bardzo ważnym elementem, dlatego warto poświęcić chwilę na to, by wybrać odpowiednie z nich na swój Wielki Dzień. Jakimi kryteriami się kierować? Czy decydować samemu, czy zostawić ostateczne wybory w rękach eksperta? Podpowiadamy!

 

ślub wesele kwiaty na ślub kwiaty na wesele porady motyw przewodni ślubu inspiracjeBukiet ślubny i dekoracje - Lilacorio
Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

1. Zacznijcie od ustalenia budżetu na dekoracje florystyczne

Rozpoczęcie poszukiwań florystki, która przygotuje dekoracje na ślub i wesele dobrze jest rozpocząć po ustaleniu kwoty, jaką będziecie w stanie przeznaczyć na nie. Najczęściej, Pary Młode dysponują budżetem od 2 do 5 tys. zł, jednak warto wspomnieć, że największą dominantą w kosztach jest ilość stołów weselnych do dekoracji. Organizując małe wesele na 50 osób i mając do dyspozycji 2 tys.zł, można mieć piękne, większe kompozycje na stołach, jednak ten sam budżet przy założeniu, że na weselu pojawi się 100 gości lub więcej może być już niewystarczający, by w dekoracjach na każdym stole pojawiły się na przykład piwonie. Na kwiatach naprawdę nie warto oszczędzać- oczywiście, przy małych budżetach, można mieć również piękne dekoracje, jednak w mniejszej formie lub wykonane na przykład z kwiatów krajowych i sezonowych. Nim podejmiecie decyzję co do wyboru odpowiedniego florysty, zdecydujcie, jaką kwotę jesteście wydać na dekoracje kwiatowe.

2. Znajdźcie swojego florystę ślubnego

Wybór odpowiedniego florysty nie jest wcale taki trudny - sprawdźcie, jakie firmy działają w waszej okolicy, przejrzyjcie ich strony, Facebooka i Instragrama i sprawdźcie, czy prezentowane kompozycje wam się podobają. Kiedy już określicie, który z florystów wpisuje się najbardziej swoją stylistyką w wasze oczekiwania i marzenia, sprawdźcie jego dostępność w terminie waszego wesela. Zawsze dobrze jest się spotkać i omówić ogólny pomysł na wesele, dlatego nim spotkacie się z wybranym florystą, przygotujcie zdjęcia ilustrujące mniej-więcej takie dekoracje, jakie chcielibyście mieć na waszym ślubie i weselu. Podczas spotkania, porozmawiajcie o kolorach przewodnich, ulubionych kwiatach i formie dekoracji a także waszym budżecie - doświadczony florysta podpowie wam, jakie kwiaty będą dostępne sezonowo w dniu waszego ślubu a także wskaże te, na które warto przeznaczyć więcej funduszy. 

3. Zapoznajcie się z sezonowymi kwiatami dostępnymi w naszym kraju

Pro wskazówka na obniżenie nieco kosztów dekoracji? Wybór krajowych, sezonowych roślin! Organizujecie ślub w czerwcu i marzycie o piwoniach? Idealnie trafiliście, bo to właśnie szczyt sezonu na te kwiaty w Polsce. Sprawdźcie, jakie kwiaty są dostępne sezonowo w dniu waszego ślubu i wesela i wybierzcie te, które najbardziej wam się podobają. Możecie również pominąć ten krok i od razu zdać się na pomoc wybranego przez was florysty, który z przyjemnością powie wam, jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się w waszych dekoracjach. Jakie są plusy wyboru krajowych kwiatów? Jest ich kilka - od niższej ceny i większej dostępności, przez choćby względy ekologiczne - zdecydowanie warto rozważyć takie kwiaty na swój ślub i wesele.

4. Określcie swój wymarzony styl dekoracji

Jak to zrobić? Na początek, zacznijmy od zabawy słowem - kiedy wyobrażacie sobie swój ślub i wesele, jak byście go opisali, jakich słów użyjecie? Czy jest to przyjęcie w stylu eleganckim i glamour, czy może bardziej rustykalnym? Czy lubicie ład i porządek w wersji minimalistycznej, czy może bliżej wam do niepokornej i różnorodnej bohemy? Stawiacie na czerń i biel, czy może eksplozję kolorów? Czy wolicie stonowane, pastelowe kolory, czy może bliżej wam do jaskrawych, kontrastujących neonów? Wielkomiejski szyk, a może małomiasteczkowa sielanka? Leśne, nieuczesane kompozycje, czy może idealne, równe kompozycje? Ogrodowe slow wedding, czy ociekająca kryształami sala balowa? Romantyczny eklektyzm, czy modernistyczny ład? Spiszcie słowa, które najlepiej określają wasze oczekiwania względem dekoracji i pokażcie je waszemu floryście - taki opis w połączeniu z moodboardem zdecydowanie pomoże w stworzeniu inspiracji i oferty na wasze wesele.
Jak stworzyć moodboard? Nic trudnego - żyjąc w dobie Internetu i wielu źródeł inspiracji, bardzo łatwo jest znaleźć pomysł na swoje dekoracje weselne. Przejrzyjcie Pinterest, obejrzyjcie stronę waszego florysty, internetowe strony poradnicze i jeśli coś wam się spodoba - zapiszcie dane zdjęcie, by stworzyć tablicę inspiracji, która odda ducha waszego pomysłu na stylizację weselną. Mając już gotowy pomysł, łatwiej będzie go zinterpretować waszemu floryście (musicie mieć na uwadze, że większość inspiracji które znajdziecie, będzie bardzo kosztowne, dlatego o ile wasz budżet nie zamyka się w stwierdzeniu sky is the limit, trzeba będzie dopasować je do waszych możliwości finansowych) a wam z kolei dopasować swoje stylizacje pod niego - pamiętajcie, że kwiaty powinny być uzupełnieniem pasującym zarówno do miejsca na wesele, motywu przewodniego wesela a także waszych strojów ślubnych.

5. Ustalcie kolory przewodnie waszego ślubu i wesela

Jeśli jeszcze nie zrobiliście tego przed spotkaniem z waszym florystą, to najwyższy czas na podjęcie decyzji, jakie kolory wybieracie na wasze wesele. Kwiaty w bukiecie ślubnym i dekoracjach weselnych mogą być monochromatyczne, kontrastujące, układające się w ombre, czy pozornie niepasujące do siebie, a jednak uzupełniające się. Możliwości jest naprawdę wiele, a wasz florysta na pewno poradzi sobie z dopasowaniem odpowiednich roślin pod wybrane przez was kolory przewodnie. Zdecydujcie, czy wolicie pastelowe kolory, czy może bliżej wam do klasycznej bieli lub kontrastujących barw, aby stworzyć spójną i ciekawą stylizację ślubu i wesela.

6. Wybierzcie formę waszych dekoracji ślubnych

Co mamy na myśli? Ostatnie sezony pokazują znaczący przeskok od klasycznych dekoracji ślubnych w kierunku alternatywnym -Pary Młode coraz częściej odchodzą od znanych od lat rozwiązań na rzecz nowinek i kreatywnych pomysłów. Dekoracje wysokie mieszają się z niskimi, kompozycje na stołach zmieniają się w podwieszane instalacje zwisające z sufitu, a tła za stołem Pary Młodej zyskują nowy, świeższy wygląd. Zdecydujcie, jakie dekoracje są dla was najważniejsze i jaką mają przybrać formę. 

 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj