Kwiat wiele Ci powie. Bukiet ślubny a mowa kwiatów

Każda Panna Młoda chce, by jej bukiet ślubny był najpiękniejszy i niepowtarzalny. Nie każda jednak wie, że kwiaty mają swoisty język: kod wyrażający uczucia, emocje, stan ducha i umysłu. Obecnie dobór kwiatów w bukietach ślubnych zdeterminowany jest głównie modą i trendami ślubnymi.

Należy podkreślić fakt, że w przeszłości moda miała dużo mniejsze znaczenie. Kwiaty dobierane były pod względem ich znaczenia i symboliki. W czasach wiktoriańskich stworzono nawet ultra-romantyczny język do porozumiewania się kochanków, gdzie kwiaty wręcz zastępowały słowa.

Bukiet śluby a mowa kwiatów

Bardzo ważne było użycie typowo ślubnej zieleni ciętej: mirtu symbolizującego miłość i rozmarynu, zapewniającego Młodej Parze dozgonną wierność. Na Wyspach Brytyjskich długo kultywowano obyczaj sadzenia w ogrodzie, wyjętego z bukietu ślubnego, rozmarynu, którego uprawiano z myślą o ślubie swojej przyszłej córki.

Bardzo symboliczny bukiet ślubny miała najsłynniejsza Panna Młoda ostatnich lat – księżna Kate Middleton. Dwór królewski zadbał o tradycje i w wiązance ślubnej znalazły się konwalie – kwiaty młodych i zakochanych, symbol nieśmiałości i szczęścia. Nie zabrakło oczywiście mirtu i ekscentrycznego dodatku: goździków brodatych, o jakże wiele mówiącej nazwie "Sweet William".
Większość kwiatów posiada swoje konkretne znaczenie. Jeśli Panna Młoda decyduje się na goździki, wybiera symbol odwagi, hortensję – zrozumienia.

Bukiet ślubny z róż, celozji  i storczykówKolorowy bukiet ślubny z piwonii, róż, mikołajka, ostróżki
Bukiet ślubny z róż i czosnkuBiało-różowy bukiet ślubny z róż, eustomy, kwiatostanów rozchodnika

Chcąc zaznaczyć i podkreślić swą nieśmiałość, wybierze jej symbol - piwonie, a jeśli jej atutem jest niewinność – w bukiecie powinny pojawić się lilie. Bez to oznaka pierwszej miłości, a stephanotis – szczęścia małżeńskiego. Bardzo popularna ostatnio eustoma symbolizuje, tak samo jak frezja i lilia, niewinność. Używane w stylu boho ogrodowe ostróżki oznaczają lekkość, a groszek pachnący – przyjemność.

Nie bez znaczenia jest też kolor bukietu ślubnego

Czerwony symbolizuje miłość, pożądanie, namiętność i zmysłowość, biały – niewinność i wdzięk, różowy – delikatność, subtelność, młodość i romantyzm, a pomarańczowy ciepło i radość. Panna z żółtymi kwiatami ślubnymi kipi energią, optymizmem i kreatywnością, natomiast zielony bukiet oznacza dostatek, harmonię i płodność.

Warto zwrócić uwagę na symbolikę kolorów, nawet w obrębie jednego gatunku poszczególnych kwiatów. Łatwo pokazać to na przykładzie klasycznej róży. Biała to symbol wierności, blado-różowa świeżości, czerwona – stałości uczucia i prawdziwej miłości, żółta - zazdrości, natomiast zestawienie róży białej i czerwonej to piękny znak jedności.

Bukiet ślubny z anemonówRóżowy bukiet ślubny z róż gałązkowych i storczykówAmarantowy bukiet ślubny z celozji, róż, storczyków, eukaliptusa i liści czyśćcaZielono rózowy bukiet ślubny z piwonią i storczykami Różowo-zielony bukiet ślubny ze storczyków, róż, goździków, dziurawca i liści czyśćca

Przy doborze kwiatów ślubnych Państwo Młodzi często kierują się głównie ceną. Warto koncentrować się wtedy na roślinach rodzimych, dostępnych w naszym kraju w danej porze roku. Dają nam one gwarancję dużo wyższej trwałości i lepszej ceny, a dobry florysta jest w stanie wyczarować z nich nietuzinkową kompozycję. Aby kwiaty pasowały do Panny Młodej, uwzględniana jest oczywiście jej suknia ślubna, typ urody i cała stylistyka wesela.

Bukiet ślubny folkBukiet ślubny folk z różami i chabrami

A może czasami warto jest przymknąć oko na przesądy i historyczne znaczenie kwiatów i stworzyć własny kod miłości, oparty chociażby o pierwszy podarowany przez ukochanego kwiat?

Tekst i wykonanie bukietów ślubnych: Pracownia Florystyczna Anemony
www.anemony.pl

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj