Co wypada, a czego nie wypada kupować w prezencie ślubnym?

Ślub to duże przedsięwzięcie finansowe nie tylko dla Pary Młodej. Goście również ponoszą pewne koszty: nowa kreacja, fryzura, czasami dojazd. I oczywiście prezent.

 

Podarunek, który pozwoli świeżo poślubionym łatwiej wystartować na nowej drodze życia.

Choć zwyczaj wręczania prezentów ślubnych trwa od zarania dziejów, przy niemal każdym ślubie pojawia się pytanie: „Co kupić?”. Dlatego też postanowiłam spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Znajdziecie tu dwie listy: jedną zawierającą najlepsze prezenty ślubne i drugą, gdzie znajdziecie przedmioty, które nie powinny być wręczane nowożeńcom. Zacznę od tej drugiej listy.

Ślub to uroczystość inna niż wszystkie, dlatego też prezenty powinny być szczególnie wyważone. Oto przedmioty, o których powinniśmy zapomnieć:

- obrazy: nie dość, że są nieporęczne i łatwo je uszkodzić, to jeszcze nie mamy pewności, czy trafimy w gust Państwa Młodych. Poza tym ofiarowanie obrazu może zostać odebrane jako próba wpłynięcia na wystrój ich wspólnego mieszkania;
- kosmetyki, odzież i bielizna: ślub to nie Boże Narodzenie, więc kremiki wyszczuplające, wełniane sweterki, ciepłe skarpety i nowy komplet bokserek warto zostawić na inne okazje;
- biżuteria: Państwo Młodzi mają już obrączki i w tym aspekcie temat wspólnych błyskotek jest zamknięty;
- akcesoria dla dziecka: zwłaszcza, kiedy jeszcze nie mają potomka lub nie planują szybkiego powiększania rodziny;
- meble: podobnie, jak w przypadku obrazów, możemy nie trafić w gusta. Poza tym pakowane są w bardzo nieporęczne paczki.

Istnieją jeszcze dwa typy przedmiotów, których nie powinniśmy dawać w prezencie ślubnym. Obydwa wiążą się z pewnymi przesądami, które wciąż są silnie zakorzenione w naszej rodzimej kulturze. Mam na myśli oczywiście zegary - według niektórych oznaczają przemijanie, według innych szybkie rozstanie się zakochanych, a także noże, które podobno mają nieprzyjemną moc rozcinania więzów małżeńskich.


Co więc powinniśmy ofiarować w prezencie ślubnym?
Mamy w tej kwestii naprawdę sporo możliwości:

- pościel i ręczniki: tego na nowej drodze życia nigdy za wiele. Zwłaszcza, gdy Państwo Młodzi dopiero urządzają własne mieszkanie;
- sztućce i zastawa stołowa: podobnie jak w wypadku ręczników staną się podstawą wyposażenia w nowym domu. Co więcej, stanowią również miłą i trwałą pamiątkę ślubu;
- drobne AGD, czyli wszelkiego rodzaju tostery, czajniki elektryczne, blendery. Jeśli chcemy zrobić Nowożeńcom miłą niespodziankę, możemy zainwestować w sprzęt wysokiej klasy charakteryzujący się nie tylko prostą obsługą, ale również niebanalnym wzornictwem. Dobrym przykładem jest zdjęcie ilustrujące ten artykuł, które przedstawia nowoczesne akcesoria marki Bugatti - piękne i funkcjonalne zarazem;
- bony podarunkowe: dostępne w większości sieciowych sklepów, w różnych nominałach. Najlepsze oczywiście będą takie, które można zrealizować w sklepach meblowych, z wyposażeniem wnętrz lub z elektroniką użytkową;
- gotówka: najbardziej uniwersalny prezent pozwalający Młodej Parze wybrać to, czego naprawdę potrzebują.


Dodam tylko dla porządku, że każdą z powyższych propozycji prezentowych (może z wyjątkiem gotówki) warto wcześniej ustalić z Młodymi. Ślub nie jest bowiem imprezą, na której mile widziane są niespodzianki. Dlatego zawczasu lepiej zasięgnąć języka i dowiedzieć się, jakie wzory i kolorystyka będą pasowały do ich wizji własnego mieszkania.

Teraz już wiecie, co warto, a czego nie powinno kupować się w prezencie ślubnym. Dlatego na koniec mogę mieć tylko nadzieję, że wszystkie śluby, na których zagościcie, będą obfitować w wiele radości i dobrą zabawę. Życzę Wam tego z całego serca.

Sofia Rinelli, Czerwona Maszyna

www.czerwonamaszyna.pl

Fot. Czerwona Maszyna / akcesoria marki Bugatti

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

3 komentarzy

  • Link do komentarza Martyna411 czwartek, 18 czerwiec 2020 10:57 napisane przez Martyna411

    ja lubię dawać albo pieniądze, by młodzi sami wybrali sobie czego potrzebują lub praktyczne prezenty, swojej siostrze np z mężem kupiliuśmy irobota i była bardzo zadowolona.

  • Link do komentarza Beata33 czwartek, 28 maj 2020 21:45 napisane przez Beata33

    Fajnie postawić na coś oryginalnego, praktyczne prezenty może i są spoko ale już mocno oklepane. My w tamtym roku kupiliśmy młodym voucher do spa (Do Hotelu Lubicz w Ustce) żeby mieli okazje wyjechać chociaż na weekend nad morze i odpocząć po tych wszystkich przygotowaniach. Byli bardzo zaskoczeni i bardzo, bardzo zadowoleni.

  • Link do komentarza Kaja piątek, 20 marzec 2015 14:51 napisane przez Kaja

    ja kupiłam młodym obraz na płótnie i byli zachwyceni. Ważne, żeby prezent był dobrej jakości.

Skomentuj