Prezent ślubny dla Pary Młodej z dzieckiem

Wstępowanie w związek małżeński pary, która posiada dziecko nie jest niczym niecodziennym.

W takiej sytuacji potomek zazwyczaj bierze udział w ślubie rodziców, a goście zastanawiają się, czy taki maluch (albo starsze dziecko) powinien być także obdarowany prezentem w dniu ślubu swoich rodziców…?


Opcji może być kilka. Najlepiej, jeśli przyszli małżonkowie sami zasugerują gościom, aby część prezentu przypadła dla ich pociechy. Można np. poprosić o zabawkę lub książeczkę zamiast kwiatów. Następnie takie prezenty można podzielić między swoje dziecko (jeżeli jest starsze, dać mu wybór kilku z nich), a pozostałe przekazać dla potrzebujących dzieci - w domu dziecka lub w szpitalu. Młodzi mogą też wyrazić chęć otrzymania prezentu właśnie dla dziecka. Najlepiej, gdy wykorzystają do tego listę prezentów ślubnych. Dzięki temu unikną wielu nieporozumień i chaosu. Jeżeli goście będą mieli problem z wyborem prezentu, a podejrzewają, że młodzi ucieszyliby się z podarku dla pociechy, warto podpytać zaufane im osoby - rodziców, dziadków. Jeśli wiemy, że młodym pomożemy takim prezentem, na pewno sprawi im radość i ucieszą się z niego. Dla rodziców spodziewających się dziecka, czy mających malutkiego potomka najlepiej sprawdzą się elektroniczne sprzęty dla dziecka (np. niania, podgrzewacz, sterylizator) lub agd pomocne przy dziecku w domu, takie jak blender, sokowirówka itp. Tu raz jeszcze jednak trzeba zaznaczyć, że warto wcześniej sprawdzić nie tylko wyposażenie, ale też nastawienie młodych. W przeciwnym razie mogłoby dojść do sytuacji, gdy małżonkowie poczują się pominięci w dniu swojego święta z uwagi na dziecko. To jest przede wszystkim ich dzień i jeżeli sami nie zgłoszą takiego pomysłu, lepiej pozostać przy prezencie dla nich lub wspólnym prezencie rodzinnym, z którego także dziecko będzie korzystać. W końcu nikt nie chce sprawiać im przykrości, więc lepiej nie uszczęśliwiać na siłę. Jeżeli dobrze znamy młodych i wiemy, że ucieszyło by ich coś oryginalnego, możemy zasponsorować młodym np. sesję fotograficzną lub wyjazd weekendowy z malcem. Decydując się jednak na taką formę prezentu dobrze jest upewnić się, czy mimo szczerych chęci nie będzie to prezent nietrafiony i w rezultacie niewykorzystany.

Obecnie popularne jest wręczanie pieniędzy zamiast prezentu. Jeżeli młodzi planują jakiś konkretny cel, warto poinformować o tym gości. Jeżeli związany jest on z potomkiem, także w dobrym tonie będzie zaznaczenie tego faktu. Np. "Drodzy Goście, jesteśmy wdzięczni za chęć obdarowania nas prezentem. Chcielibyśmy jednak wyremontować pokój Stasia i na to teraz zbieramy fundusze" lub "Kochani, zamiast głowić się nad prezentem, może zechcielibyście wspomóc naszą podróż poślubną z Jasiem - chcielibyśmy, aby to także dla niego był niezapomniany czas!". Jeżeli takiej informacji nie uzyskujemy od narzeczonych, pieniądze będą zawsze „dobrym” prezentem. Przede wszystkim są uniwersalne i stają się środkiem do realizacji wszelkich marzeń i potrzeb. A jak wiadomo, dziecko to spory wydatek, więc bez mówienia o tym głośno, pomożemy młodym małżonkom we wszelkich finansowych kwestiach. Taki prezent lepiej pozostawić bez komentarza i nie sugerować, że np. część kwoty przeznaczona jest dla dziecka. Nadal należy mieć na uwadze, ze ślub jest dla młodych, nawet jeżeli są już rodzicami.

Ekspert portalu abcslubu.pl - Edyta Bochenek, Zankyou.pl
www.zankyou.pl / www.zankyou.com/pl

Fot. Robert Wróblewski

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj