Kalendarz przygotowań

Terminarz przygotowań przedślubnych

 

To wielkie przedsięwzięcie zaplanować i zrealizować musicie po raz pierwszy wspólnie. Zacznijcie rok wcześniej, by Wasz ślub był miłym wspomnieniem!

12-6 miesięcy wcześniej
Poinformujcie rodziców zarówno przyszłej Panny Młodej,Vjak i Pana Młodego o planowanym zawarciu związku małżeńskiego. Przyszły Pan Młody powinien oświadczyć się przyszłej Pannie Młodej (powinien zostać przyjęty), w tym celu należy zorganizować spotkanie obu rodzin, przeważnie w domu dziewczyny.

To czas na podjęcie decyzji co do rodzaju ślubu: cywilny czy kościelny, albo cywilny i kościelny, a może konkordatowy?
Ustalcie orientacyjny termin ślubu, czy będzie to ślub wystawny czy skromny, liczbę gości, wybrać miejsce ceremonii (to jeden z ważniejszych wyborów, warto zarezerwować sobie dużo wcześniej umową).
Zorientujcie się odnośnie terminów nauk przedmałżeńskich.
Odwiedzcie Urząd Stanu Cywilnego w celu uzyskania informacji na temat wymagań formalnych związanych z zawarciem związku małżeńskiego oraz ewentualnej rezerwacji terminu.
Uwaga - juz tu należy przemyśleć jaką kwotę możemy przeznaczyć na zorganizowanie uroczystości ślubnej aby uniknąć ruiny finansowej...

6 miesięcy wcześniej
Już teraz warto zarezerwować termin ślubu kościelnego, a jeśli nie bierzecie ślubu konkordatowego, także datę w urzędzie stanu cywilnego. Na Wielkanoc, w Boże Narodzenie, w czerwcu, sierpniu i wrześniu wiele par chce złożyć sobie przysięgę! Sporządźcie listę gości weselnych, realnie oszacujcie wydatki. Rozejrzyjcie się i jeśli jeszcze nie macie rezerwacji sali na przyjęcie weselne to ostatni dzwonek!!

To czas by wybrać fotografa i fiirmę video, które utrwalą ten wyjątkowy dzień. Dobrze jest poczynić rezerwację, jeżeli zachodzi taka konieczność.
Wybierzcie muzyków grających w trakcie uroczystości weselnej - warto posłużyć sie opinią znajomych lub samemu przeglądnąć nagrania zespołu.
Ustalicie gdzie urządzicie wieczór kawalerski i panieński oraz ile osób na nie zaprosicie i jakie będą atrakcje!
O podróży poślubnej pomyślcie już teraz - koniecznie sprawdźcie ważność Waszych paszportów!

3-4 miesiące wcześniej
Najwyższy czas na wybór sukni ślubnej, dodatków i stroju dla Pana Młodego. Wybierzcie świadków. Zamówcie zaproszenia ślubne, fotografa i zespół weselny na przyjęcie weselne. Odbierzcie z USC skrócone odpisy aktu urodzenia, z parafii metryki chrztu. Chcesz poprawić wygląd cery i włosów odwiedź salony kosmetyczne, salony fryzjerskie, salony odnowy biologicznej.
Znacie juz konkretne wydatki? Jeszcze raz zastanówcie się nad możliwościami finansowymi.

1-2 miesiące wcześniej
Pora rozesłać zaproszenia na ślub. Obrączki kupcie gotowe lub zamówcie u złotnika. Ustalcie przebieg uroczystości w kościele i zabawy weselnej, menu, nakrycie i dekoracje stołu.
Nalezy wybrać i zamówić tort weselny. Potwierdzamy termin rezerwacji zespołu muzycznego.
Wybierzcie rodzaj transportu dla Pary Młodej oraz dla gości. Czas na niezbędnę rezerwacje.
Uwaga - należy ustalić możliwość, miejsce i warunki noclegów dla przyjezdnych gości.
Zamawiamy kwiaty, wiązanki, ozdoby kwiatowe do stroików, stroiki kwiatowe do włosów, do butonierki Pana Młodego, kwiaty dla druhny, bądź druhen oraz jeżeli istnieje taka konieczność, kwiaty do dekoracji stołów, kościoła, sali ślubów i samochodu Pary Młodej. Wiązankę dla Panny Młodej zwykle kupuje Pan Młody, ale aby uniknąć nieporozumień można razem z ukochanym zdecydować o wyborze wiązanki ślubnej.
Koniecznie trzeba do USC dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego.

Sporządźcie listę upragnionych prezentów ślubnych i po zapoznaniu się z możliwościami finansowymi gości zaproszonych na uroczystość ślubną "puśccie ją w obieg" - nikt z zaproszonych nie powinien się obrazić.
 
Drogie Panie rezerwujmy wizytę u fryzjera, kosmetyczki-wizażystki, manicurzystki
Czas na solarium.

2 tygodnie wcześniej
Zrób próbę makijażu i uczesania.
Zaplanujcie rozmieszczenie gości przy stole.
Potwierdź termin: zespół weselny, fotograf ślubny, kamerzysty.

1 tydzień wcześniej
Wybieracie się w podróż poślubną? Spakujcie walizki. Zamknijcie listę gości i przekażcie ją organizatorowi wesela, ustalcie z muzykami lub DJ rodzaj muzyki. Czas na to by "rozchodzić" buty.
Zakończ kuracje upiększające.
Bierzecie ślub kościelny? Pora na spowiedź.

2 dni wcześniej
Zrób manikiur i depilację nóg. Dwa dni przed ślubem nie stosuj nowych kremów, maseczek, a przede wszystkim samoopalacza, nawet wypróbowanego!

1 dzień wcześniej
Sprawdź dodatki: pończochy, bieliznę, przygotuj "zestaw zapasowy" oraz agrafkę, wsuwki, mały lakier do włosów, odświeżacz do ust, chusteczkę na otarcie łez, puder. Poproś druhnę, by miała je przy sobie. Przygotuj dokumenty do ślubu i obrączki, przypomnijcie świadkom o zabraniu dokumentów tożsamości na ceremonię!
Nie pijcie alkoholu ani nie jedzcie niczego słonego w przeddzień ślubu - mogą spowodować opuchliznę i worki pod oczami.
Połóżcie się wcześniej spać.

I trzeba myśleć pozytywnie, tylko o przyjemnych wydarzeniach, że wszystko sie uda, że wszystko będzie tak jak ma być!

W dzień ślubu
Wizyta u makijażystki, fryzjera i choć jedna godzina spędzona tylko we dwoje lub każde z osobna, w samotności. Uspokójcie się, wyciszcie, posłuchajcie relaksacyjnej muzyki. Nie przejmujcie się drobiazgami, bo nic już nie może stanąć na drodze Waszego szczęścia...

Życzymy Wszystkiego Dobrego na Nowej Drodze Życia!!

A po ślubie...
Echhh co to był za ślub...
Oddajemy stroje do pralni lub wypożyczalni.
Należy wysłać podziękowania za przybycie i uczestniczenie w tym ważnym dla was dniu do gości.
Przekażcie informację o zmianie nazwiska do instytucji: uezpieczeniowych, banku, zakładu pracy... ale moze to poczekać! Najpierw podróż poślubna!
Dopakowujcie walizki i wyruszajcie w niepowtarzalną podróż razem z ukochaną osobą !! Bawcie się dobrze!!

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj