Tekst przysięgi małżeńskiej w Kościele i Urzędzie Stanu Cywilnego.

Przysięga małżeńska wypowiadana w Kościele lub w USC jest jedną z najważniejszych chwil podczas ceremonii zaślubin. To moment kiedy Para Młoda przyrzeka sobie miłość i bycie ze sobą aż po kres swoich dni.

Ślub Kościelny jest Sakramentem i ma bardziej patetyczny i duchowy wymiar, ale dla tych którzy z wielu przyczyn nie mogą wziąć ślubu w Kościele - Ślub Cywilny jest rozwiązaniem jedynym w świetle prawa i postrzegania małżeństwa.

Tekst przysięgi małżeńskiej w Kościele.

Tekst zaczyna Pan Młody, a Panna Młoda powtarza za nim. Zupełnie nie trzeba się go uczyć na pamięć, ksiądz mówi jako pierwszy, a Wy powtarzacie za nim.

Ja ...(imię Pana Młodego) biorę sobie Ciebie... (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Podczas wymiany obrączek padają słowa: (imię Pana Młodego/Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Tekst przysięgi małżeńskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego

Świadoma(y) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny/Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Zdjęcie: Światłoczuli

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

2 komentarzy

  • Link do komentarza karkaturka wtorek, 19 czerwiec 2018 14:42 napisane przez karkaturka

    Ślub cywilny jest jedynym prawdziwym ślubem znaczącym coś, w świetle prawa ;) a od kiedy można brać go w plenerze, dużo par które chciały brać ślub kościelny 'bo wypada' wybiera właśnie cywilny. I dobrze ! czas najwyższy zmniejszyć chore statystyki Kościoła k.

  • Link do komentarza K. wtorek, 12 czerwiec 2018 21:16 napisane przez K.

    "dla tych którzy z wielu przyczyn nie mogą wziąć ślubu w Kościele" - zapominacie że większość decydująca się na ślub cywilny po prostu nie uznaje instytucji Kościoła i nie chce brać ślubu kościelnego.

Skomentuj