Tekst przysięgi małżeńskiej w Kościele i Urzędzie Stanu Cywilnego.

Przysięga małżeńska wypowiadana w Kościele lub w USC jest jedną z najważniejszych chwil podczas ceremonii zaślubin. To moment kiedy Para Młoda przyrzeka sobie miłość i bycie ze sobą aż po kres swoich dni.

Ślub Kościelny jest Sakramentem i ma bardziej patetyczny i duchowy wymiar, ale dla tych którzy z wielu przyczyn nie mogą wziąć ślubu w Kościele - Ślub Cywilny jest rozwiązaniem jedynym w świetle prawa i postrzegania małżeństwa.

Tekst przysięgi małżeńskiej w Kościele.

Tekst zaczyna Pan Młody, a Panna Młoda powtarza za nim. Zupełnie nie trzeba się go uczyć na pamięć, ksiądz mówi jako pierwszy, a Wy powtarzacie za nim.

Ja ...(imię Pana Młodego) biorę sobie Ciebie... (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Podczas wymiany obrączek padają słowa: (imię Pana Młodego/Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Tekst przysięgi małżeńskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego

Świadoma(y) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny/Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Zdjęcie: Światłoczuli

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

5 komentarzy

 • Link do komentarza szczęśliwy żonkoś z 35 letnim stażem Slubu kościelnego piątek, 24 kwiecień 2020 21:36 napisane przez szczęśliwy żonkoś z 35 letnim stażem Slubu kościelnego

  Biedni niewierzący jesteście, zawalą was w piach jak zwierzęta...A co jeśli życie się nie kończy, tylko zmienia, co powiesz Bogu ?

 • Link do komentarza normalny piątek, 06 wrzesień 2019 22:20 napisane przez normalny

  Leszek, boga nie ma, ktos taki jak stworca tez nie istnial, wloz te bajke na półkę z Brzechwą itd.

 • Link do komentarza Leszek poniedziałek, 12 sierpień 2019 21:00 napisane przez Leszek

  "Ślub cywilny" to tylko kontrakt majątkowy, bo można z byle powodu zerwać ten "kontrakt" i zostaje tylko obowiązek "podziału majątku". Po rozwodzie można zawrzeć ponowny "ślub cywilny" i ten cykl można powtarzać wielokrotnie.
  ---
  Prawdziwy Ślub Kościelny zawiera się przed Bogiem, naszym Stwórcą, a przysięga małżeńska obowiązuje do końca życia jednego ze współmałżonków.
  Tu nie ma miejsca na "widzi mi się" współmałżonków, bo to jest odpowiedzialność przede wszystkim przed Bogiem, bo łamiąc taką przysięgę, to nie tylko wyrządza się krzywdę współmałżonkowi, ale łamie się Święty Sakrament, co może mieć ogromne konsekwencje w życiu doczesnym i może prowadzić do wiecznego potępienia dusze tych ludzi. Człowiek na ziemi nie żyje wiecznie.

 • Link do komentarza karkaturka wtorek, 19 czerwiec 2018 14:42 napisane przez karkaturka

  Ślub cywilny jest jedynym prawdziwym ślubem znaczącym coś, w świetle prawa ;) a od kiedy można brać go w plenerze, dużo par które chciały brać ślub kościelny 'bo wypada' wybiera właśnie cywilny. I dobrze ! czas najwyższy zmniejszyć chore statystyki Kościoła k.

 • Link do komentarza K. wtorek, 12 czerwiec 2018 21:16 napisane przez K.

  "dla tych którzy z wielu przyczyn nie mogą wziąć ślubu w Kościele" - zapominacie że większość decydująca się na ślub cywilny po prostu nie uznaje instytucji Kościoła i nie chce brać ślubu kościelnego.

Skomentuj