O zwyczajach ślubnych i tradycji ślubnej na weselu i ślubie - cz.I

Postanowiliśmy przyjrzeć się tradycji ślubnej oraz zwyczajom ślubnym, które nadal goszczą jeszcze na weselu. Cześć z nich zanika, część ewoluowała, ale nadal tradycja ślubna dla Par Młodych jest bardzo ważna.

DRUHNY I DRUŻBOWIE
Pisaliśmy o tym nie raz, ale warto zapamiętać, że zwykle powinny nimi być siostry Panny Młodej, jej kuzynki lub przyjaciółki. Powinny być niezamężne zgodnie z przesądem, że zamężna druhna nie wróży dobrze związkowi. W tradycji druhny na głowie miały podobnie jak Panna Młoda wianki lub korony kwiatowe, które symbolizowały zachowanie dziewictwa aż do zamążpójścia.

Drużbami powinni być bracia, kuzyni, koledzy. Na piersi,w klapie marynarki powinni mieć butonierki z takich samych kwiatów jak wianki druhen i bukiet Panny Młodej.

Rola:
- kiedyś drużbowie zapraszali gości
- druhny brały udział w rytuałach przejścia Panny Młodej: rozplecinach, oczepinach
- przywoziły Pana Młodego (w niektórych rejonach Polski nadal stosowane)
- pomagają Parze Młodej w ubraniu się do ślubu
- kiedyś śpiewali przyśpiewki, które były obecne przez całe zaślubiny
- kiedyś druhny przypinały bukieciki, kotyliony
- drużbowie polewali gościom alkohol i pilnują by go nie brakowało


STAROŚCINY I STAROSTOWIE
Jaka jest rola starosty?
Kiedyś główna rolą było przewodzenie uroczystościom weselnym, krojenie kołacza weselnego i obdarowywanie nim zebranych według ich wieku i pozycji. Starosta także wskazywał gościom miejsca.

Do obowiązków starościny weselnej należało m.in. nakładanie i zdejmowanie wianka i czepca Panny Młodej, podawanie pierścionków w Kościele oraz pieczenie (ewentualnie zamawianie) kołacza weselnego.

WIECZÓR PANIEŃSKI
Kiedyś był to ostatni wieczór spędzany przez Pannę Młodą w domu rodzinnym. Odwiedzały ją druhny i starościny, śpiewano pieśni - nieraz smutne, pożegnalne i wito wianki. Teraz zabawa zależna jest od chęci Panny Młodej oraz pomysłów jej koleżanek.

ROZPLECINY
Druhny zaplatały Pannie Młodej warkocz umieszczając w nim różne symboliczne elementy. Następnie przybywał Pan Młody - pytał o zgodę na zdjęcie wianka, a następnie rozplątywał warkocz.

WIECZÓR KAWALERSKI
Chwila zabawy z przyjaciółmi kiedyś, jak i teraz, organizowana przez Pana Młodego.
Wieczór przedślubny był więc wesołym zgromadzeniem rówieśników. W tradycji ślubnej miał tez silnie znaczenie symboliczne: obrzęd rozplecin był "pochwałą niewinności Panny Młodej, zachowanej aż do dnia ślubu", a cały wieczór był "pożegnaniem Młodych przez rówieśników, ich ostatecznym rozstaniem z dotychczasowym wolnym stanem "

PIENIĄŻEK
Pan Młody przed ślubem wkłada Pannie Młodej pieniążka - banknot do bucika, ma to gwarantować dobrobyt pieniądza Młodej Parze na długie lata. Niektórzy żartują, że to również znaczy, że to Młoda będzie "trzymać" pieniądze w małżeństwie.

BRAMY
Po drodze do Kościoła czekały Młodych i bramy, często złożone i pomysłowe przedstawiały jakąs scenkę np. posiłek. Pan młody mógł jechać dalej jeżeli wykupił się wódką weselną. Bramy obserwuje się nadal w mniejszym lub większym wydaniu. Zamiast alkoholu czasem wykup stanowią też drobniaki.

OBSYPYWANIE MŁODYCH ZIARNEM
Po wyjściu z Kościoła młodych kiedyś obsypywano ziarnami zbóż np. żyta - symbolizowało to życzenia dostatku i płodności. Teraz głównie sypie się ryżem lub płatkami kwiatów. Często rzuca się też drobniaki pod nogi - w przypadku pieniędzy, zwyczaj nakazuje, aby zebrane monety przechowywać przez lata jako pamiątkę.

WITANIE CHLEBEM I SOLĄ
Rodzice składali uroczyste życzenia, a na koniec wypowiadali formułę "aby Wam nigdy chleba nie brakowało". Państwo Młodzi musieli obejść cała salę trzymając chleb. Pamiętajcie, że to rodzice powinni witać Was chlebem i solą, a nie obsługa lokalu - jak niestety często się zdarza.

TOAST
W czasie całego wesela wnoszono liczne toasty, po których tłuczono kielieszek, wygłaszano płomienne i kwieciste mowy zachwalające Pana Młodego i Panią Młodą, śpiewano przyśpiewki, nierzadko z mniej lub bardziej subtelnymi aluzjami do nocy poślubnej. Przyśpiewki i toasty nadal nam towarzyszą, czasem w nieco bardziej rubasznym wydaniu. Dobrze tutaj ustalić z zespołem muzycznym czy życzycie sobie takich atrakcji czy nie.

OCZEPINY
Oczepiny odbywały się o północy- ''Pannę Młodą prowadzono do bocznej izby, śpiewając przy tym pieśń o chmielu. Następnie druhny zdejmowały z głowy Panny Młodej wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy, a starsze zamężne kobiety nakładały czepiec. Następnie kobiety wyprowadzały Panią Młodą, nakrytą białą płachtą, na środek izby, gdzie panny podejmowały próbę odbicia Pani Młodej, a gospodynie i gospodarze jej bronili. Następnie Panna Młoda musiała wkupić się w grono gospodyń - udowodniwszy, że posiada wystarczające umiejętności . Kiedy te uznały, że Panna Młoda jest godna wejścia w ich grono, zaczynały zbiórkę na czepiec.

NAŁOŻENIE OBRĄCZEK
Obrączki stały się symbolem małżeństwa za sprawą swojego kształtu. Brak początku i końca miał oznaczać nieskończoność i wieczność uczuć.

PRZENOSZENIE PRZEZ PRÓG
Pan młody powinien przenieść Pannę Młodą przez próg. Zwyczaj ten ma bardzo starą tradycję, sięgającą swymi korzeniami czasów rzymskich. Wierzono, że pod progiem kryją się złe duchy, które mogą zaszkodzić małżeństwu. Pan Młody przenosił swoją wybrankę przez próg również, aby zapobiec potknięciu - co stanowiło zły omen szybkiego końca małżeństwa. Nadal Panowie przenoszą swoje wybranki.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Zdjęcia: Ela Barteczko


Oceń ten artykuł
(2 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza Natka środa, 27 kwiecień 2016 19:36 napisane przez Natka

    Brama będzie, wódka z grawerką logowana też, pantofelek obowiązkowo, zbieranie na wódek, oczepiny. Już nie mogę się doczekać tego naszego wielkiego dnia!

Skomentuj