Informowanie gości, co chcemy na prezent ślubny - czy wypada?

Polska tradycja, zwyczaj, ale też kultura nie pozwalają nam przychodzić w gościnę z pustymi rękami. Szczególnie, gdy jesteśmy zaproszeni na celebrowanie najważniejszego dnia w czyimś życiu - dnia ślubu. Prezenty - bo o nich mowa - to zmartwienie każdego z gości, często bardziej poważne niż to, jaką ubrać sukienkę.

Prezenty - nie tylko przy okazji ślubu- są problematyczne dla osoby je wręczającej, ale nie rzadko także dla osoby obdarowywanej, bo ile razy sztucznie się uśmiechaliśmy, gdy dostaliśmy coś zupełnie nietrafionego? Jeżeli nie podpowiemy gościom, co najbardziej nas uszczęśliwi, mimo ich najszczerszych chęci, niekoniecznie podarują nam to, co byśmy chcieli. Dzień ślubu często jest pierwszym kontaktem z rodziną świeżo upieczonego małżonka, także z członkami własnej rodziny, nie zawsze znamy się tak dobrze, jakbyśmy chcieli. Dziś - inaczej niż kiedyś- podpowiedzenie gościom co sprawiłoby nam radość jest nie tylko bardzo pomocne dla obu stron, ale można też zrobić to w bardzo taktowny sposób!

Możliwości jest wiele.

 

Już na etapie rozsyłania zaproszeń można pomyśleć, co sprawiłoby nam największą radość - albo zwyczajnie - co by nam się przydało. W zaproszeniu możemy umieścić informację, że np. prosicie o wymianę prezentów na pieniądze na wymarzoną podróż poślubną lub kupno mieszkania. Możecie także dołączyć listę preferowanych prezentów, choć w mojej opinii jest to sposób mniej delikatny, gdyż dołączony do oficjalnego zaproszenia może wyglądać jak zapłata za zaproszenie.

Wy znacie Waszych gości najlepiej, wiecie komu taki sposób mógłby się nie spodobać - zostawcie tym osobom dowolność w wyborze prezentu. Pamiętajcie, że nikt nie powinien się czuć skrępowany na Waszym ślubie!

O pomoc w dystrybucji listy prezentów możecie także poprosić któregoś z gości, np. świadkową. Zapobiegnie to dublowaniu się prezentów i goście otrzymają pomoc, gdzie mogliby zakupić poszczególne przedmioty.


Jeżeli chcecie uzbierać pieniądze, jednocześnie nie prosząc gości o „białe koperty", świetnym rozwiązaniem jest internetowa lista prezentów ślubnych, ale o tym szerzej w kolejnym artykule.


Nie bójcie się mówić gościom, co byłoby dla Was najlepszym prezentem, tym bardziej, kiedy sami Was pytają! Nawet najbardziej górnolotne i romantyczne plany nie zmienią faktu, że ślub i wesele to przedsięwzięcia bardzo kosztowne, czego wszyscy goście są świadomi. Podpowiadając im co byście chcieli otrzymać, daje im pewność Waszego zadowolenia - a przecież tego Wam życzą w tym najważniejszym dla Was dniu!

Autor: Ekspert portalu abcslubu.pl Edyta Bochenek, Zankyou

www.zankyou.pl

Źródła zdjęć:
Fot 1: www.weddings.lovetoknow.com
Fot 2; www.different4u.com/2011/06/07/5-tips-for-saving-money-on-wedding-gifts/gift-of-money
Fot 3: www.risparmiando.it

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj