Kreacja idealna czyli na co zwracać uwagę podczas wyboru sukienki koktajlowej?

Stoisz przed wyborem sukienki koktajlowej i zupełnie nie wiesz, na który model się zdecydować? Poznaj proste zasady doboru typowej "koktajlówki".

ślub wesele wielkie wyjście koktajlowe party wyjście wieczorne suknia koktajlowa koktajlówka inspiracje porady Van Graaf

Obecnie zdecydowana większość marek oddaje do dyspozycji swoich klientek niezliczoną ilość fasonów sukienek koktajlowych. Wystarczy wejść na stronę Vangraaf, by na własne oczy przekonać się, jak wiele typów kreacji spełnia założenia sukienki koktajlowej. Jak zatem powinna być idealna "koktajlówka"? Przede wszystkim dopasowana. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o to, aby materiał przylegał do naszego ciała, ale o wybór fasonu, który podkreśli zalety sylwetki i zamaskuje jej niedociągnięcia. Poza tym sukienka koktajlowa powinna korespondować swoją formą z rodzajem uroczystości na jaką się udajemy. Nie mniej ważna jest jej długość oraz ilość obecnych na materiale zdobień.

Po pierwsze: fason

Każda kobieta posiada inny, wyjątkowy typ figury. Niemniej jednak istnieją pewne cechy charakterystyczne, które umożliwiają wybór kroju idealnego. Panie o figurze gruszki, a zatem posiadające mały biust i obfite biodra oraz uda, powinny decydować się na sukienki o kroju kopertowym, z rozkloszowanym dołem. Kobiety posiadają sylwetkę w kształcie klepsydry o wąskiej talii i zbliżonych proporcjach biustu oraz bioder, będą wspaniale prezentować się w dopasowanych sukienkach opinających piersi oraz dole w kształcie litery „A”. W przypadku braku wcięcia w talii dobrym wyborem będzie sukienka o fasonie empirowym czyli posiadająca odcięcie pod biustem. Z kolei posiadaczki szerokich ramion i wąskiej talii powinny postawić na krój trapezowy. A panie plus size? Specjalnie dla nich stworzone zostały sukienki koktajlowej w typie curvy.

Po drugie: okazja

To oczywiste, iż kreacja – i nie mówimy tu wyłącznie o sukienkach koktajlowych – zawsze powinna być dobra odpowiednio do okazji. Założenie skromnej, codziennej sukienki na wesele czy też elegancki bankiet zawsze będzie postrzegane jako foux pas. Kiedy zatem zdecydować się na „koktajlówkę”? Opisywany rodzaj sukienek świetnie sprawdzi się zarówno podczas wieczornego wyjścia do restauracji, teatru czy opery, jak i rodzinnej uroczystości. Nadają się one także na bankiety, przyjęcia czy też romantyczne randki. 

Po trzecie: długość i zdobienia

Tradycyjna sukienka koktajlowa to kreacja posiadająca niewielki dekolt, małą ilości dodatków oraz spore wcięcie w talii. Jej długość powinna natomiast kończyć się tuż za linią kolana. Tyle jeśli chodzi o teorię. A praktyka? Ta pokazuje, iż obecnie wyłącznie niewielka ilość sukienek koktajlowych wpisuje się w pierwotne założenia opisywanego rodzaju kreacji. Obecnie mianem „koktajlówki” określa się zarówno sukienki sięgające do połowy uda, jak i te, których długość kończy się za kolanem. Brak konkretnych reguł dotyczy również wcięcia w talii. Pewne jest natomiast, iż sukienka koktajlowa nie powinna być zbyt dekoracyjna. Ważne, aby kończyła się maksymalnie w połowie łydki, gdyż kreacje sięgające do kostek zaliczane są do rodzaju sukni wieczorowych (a te nie sprawdzą się podczas uroczystości niejako zarezerwowanych dla „koktajlówek”).

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj