Druhny ślubne w Polsce – popularny zwyczaj?

Podczas przygotowań do ślubu i w samym dniu zaślubin pomocą Parze Młodej powinni służyć świadkowie i druhny. Jeśli powierzymy te role sprawdzonym i bliskim osobom, uzyskamy pewność, że cała uroczystość będzie przebiegać spokojnie.

Prolog
W innych krajach, gdzie Młodej Parze towarzyszy cały zastęp druhen, ich kreacje wybierane są bardzo starannie. Zwraca się dużą uwagę na to, aby Panna Młoda była otoczona wianuszkiem przyjaciółek w podobnych strojach, dopasowanych kolorystycznie do kreacji Panny Młodej, jej bukietu i innych barwnych akcentów.

Uczestnictwo druhen ślubnych jest również coraz bardziej rozpowszechniane w Polsce. Czy to się podoba? Czy ten zwyczaj się przyjmie? Wszystko zależy od planów organizacyjnych Pary Młodej, a głównie Panny Młodej, to przecież ona realizuje swoje marzenie ślubne i „zatrudnia" druhny. Wybór druhen to pewne zmiany w organizacji ślubu i wesela. Wiążą się z tym również dodatkowe koszty, jeśli młodzi pokrywają wydatki zakupu sukien dla druhen.

Każda druhna powinna mieć określone swoje zadania, powinna wiedzieć, co ma robić, aby nie było niepotrzebnego zamieszania podczas uroczystości.

Kim jest druhna?
To osoba płci żeńskiej, najczęściej z rodziny lub kręgu przyjaciół Pary Młodej, pomagająca w przygotowaniach do ślubu i wesela. Odpowiedzialna za przebieg uroczystości i nadzór nad detalami. Męski odpowiednik tego ślubnego stanowiska to drużba.

Kogo wybrać?
Najczęściej druhnami są siostry, kuzynki lub najbliższe przyjaciółki. Wybór właśnie tych osób jest oczywisty i najczęściej spotykany. Bo kogo można wybrać, jak nie rodzinę, przyjaciół? Są to zwykle osoby szczególnie bliskie, którym w ten sposób chcielibyśmy okazać sympatię, szacunek i uznanie. Te osoby, którym możemy zaufać i jesteśmy ich pewni.

zdjęcia: Monika Konrad Wasylewscy - www.psfs.pl


Kreacja i koszty

Wspaniałym pomysłem na podkreślenie roli, jaką ma spełnić wybrana przez nas druhna, jest wyróżnienie jej przez strój. Druhny najczęściej mają sukienki w takim samym kolorze, jednakowe ozdoby oraz mini bukieciki nawiązujące do bukietu ślubnego Panny Młodej. (Drużbowie mogą mieć identyczne ozdoby w butonierce, w klapach garniturów.)

Warto logicznie podejść do tematu kreacji. Ustalić zawczasu koszty, które należy przeznaczyć na uszycie odpowiednich sukienek. Trzeba być realistką i pamiętać, że im więcej druhen, tym więcej sukienek trzeba zamówić i opłacić. Coraz częściej jest jednak tak, że druhny same za siebie płacą, wychodząc z założenia, że i tak musiałyby sobie coś „wykombinować". Nie chcąc narażać Panny Młodej i jej rodziny na kolejne wydatki, same finansują sukienki. Natomiast, jeśli budżet ślubno-weselny na to pozwala, Panna Młoda powinna zaoferować pokrycie kosztu sukienek druhen. To przecież jej widzimisię i marzenie, które ma się spełnić – orszak druhen.

Do kreacji, 1- czy 2-częściowych, koloru, fasonu, druhny podchodzą bardzo poważnie. Planują, analizują, rozważają „za" i „przeciw". Sukienki z jedwabiu satyny czy atłasu. Np. w jednolitym kolorze nadziei – zielonym bądź pudrowym różu, fiolecie przypominającym leśny wrzos. Pięknych barw jest wiele.

Swoje pomysły powinny jednak skonsultować z Panną Młodą, jej oczekiwaniami, bo to przecież ona ma grać pierwsze skrzypce i być najbardziej zauważalna. Ale i Panna Młoda może mieć pewien problem ze znalezieniem takiej sukienki, która odpowiadałaby wszystkim druhnom. Dlatego coraz częściej odchodzi się od jednego fasonu sukienki. Każda druhna ma przecież inną figurę, ma swój styl i gust. Na topie jest aktualnie jeden kolor sukien, ten sam materiał, ale inny krój, inna góra, np. bardziej gorsetowa, dekolt, pasek, ramiączka, plisy, falbanki, kształt litery A itp. Każda druhna wybiera to, co jej się podoba.

Często druhny mają też takie same bądź podobne fryzury – koki, upięcia bądź rozpuszczone włosy z wpiętym kwiatkiem.

Bardzo ważne – sukienki druhen muszą być w innym kolorze niż biel/ecru. Nie wypada również założyć kreacji w kolorze czarnym. Wpadką druhny może stać się jej skąpy strój, odsłaniający zbyt wiele. Należy wcześniej na babskim spotkaniu porozmawiać, ustalić dobór stroju dla druhny. Wysłuchać wszystkie argumenty i dojść do konsensusu.

Zadania druhny (podobne do obowiązków świadkowej):

- prowadzi listę prezentów ślubnych,

- pomaga Pannie Młodej w wyborze sukni ślubnej, biżuterii, w konsultacjach z fryzjerem i makijażystką,

- dba o nienaganny wygląd Panny Młodej podczas całej uroczystości (makijaż, ubranie),

- układa tren przed wejściem do kościoła,

- pilnuje, aby welon dobrze się układał,

- przejmuje opiekę nad kwiatami wręczonymi Parze Młodej,

- dba o kobiecy niezbędnik, tzn. kosmetyczkę Panny Młodej (puder, lusterko, błyszczyk do ust), a także zapasową parę pończoch,

- po weselu powinna sprawdzić salę, czy nikt niczego nie zostawił i czy wzięto wszystkie kwiaty i prezenty.

zdjęcie: Kinga Taukert Studio Navigo - www.psfs.pl

zdjęcie: Marta Potoczek - www.psfs.pl


Liczba druhen

Podczas ustalania liczby druhen należy wziąć pod uwagę planowaną liczbę gości weselnych. Czy planuje się mały ślub w rodzinnym gronie, czy większe przyjęcie weselne? Im więcej gości weselnych, tym więcej powinno być druhen i odwrotnie.

Epilo
Należy rozważyć, przeanalizować dobór druhen, ich charakterów, czy aby na pewno się nadają. Wstyd byłby straszny, gdyby któraś z druhen nadużyła alkoholu i zachowywała się jak w klubie go-go. Zasady moralne i usposobienie pozostawiają dużo do życzenia. Pamiętać trzeba, że druhny nie są tylko dla ozdoby, aby się uśmiechać i ładnie wyglądać. Mają sporo zadań, z których powinny się wywiązać. Bycie druhną zobowiązuje.

Czerpiąc z wzorców zachodnich, przyjmując amerykańskie motywy i symbole – uważam, iż zwyczaj ten przyjmie się w Polsce, ale bardziej w zamożnych środowiskach. Choć, tam to chyba już jest popularny.

Podsumowując: druhna powinna być blisko Panny Młodej, służyć jej radą i pomocą, być jak dobry duszek.

Autor: Magdalena Ciesielska, Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj