Rodzaje kolczyków na ślub

Kolczyki to popularny element biżuterii, który świetnie sprawdzi się jako dopełnienie stylizacji. Na rynku dostępne są najróżniejsze ich rodzaje. Poniżej garść informacji na ten temat.

Kolczyki srebrne i złote

Wyróżnia się dwa główne rodzaje biżuterii: szlachetną oraz sztuczną. Pierwszą z nich produkuje się z materiałów takich, jak srebro, złoto czy kamienie szlachetne. Druga jest natomiast wykonywana z materiałów nieszlachetnych, drewna czy plastiku.
Kolczyki srebrne nie zawsze muszą mieć srebrny kolor – srebro może być bowiem jasne lub oksydowane. Za sprawą oksydy, czyli specjalnego płynu wchodzącego w reakcję z nim, zmieniając jego barwę i późniejszego polewania powierzchni, jubilerzy są w stanie uzyskać niebieskie, brązowe czy fioletowe refleksy. Jako że kolczyki srebrne w czystej postaci byłyby zbyt miękkie, stosuje się domieszki w postaci metali takich, jak cyna, miedź czy nikiel. Zawartość srebra w gotowym produkcie określa się próbą. W naszym kraju funkcjonują cztery: 800, 830, 875 oraz 925; najczęściej spotkać można się z tą ostatnią.
Kolczyki wykonane ze złota mogą mieć barwę białą, jasno żółtą, żółtą, różową czy czerwoną. Kolor uzależniony jest tu od rodzaju oraz proporcji domieszek. Przykładowo, kolor biały uzyskuje się poprzez dodanie rodu, różowy i czerwony – miedzi oraz cynku.

 

Czy metal, z którego zostały wykonane nasze kolczyki jest szlachetny?

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości złota lub srebra naszych kolczyków, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do cechu probierczego i sprawdzenie ich próby. Zostanie nam wówczas wydany także certyfikat jakości.


Kolczyki z innych materiałów

Srebro i złoto to nie jedyne materiały, z których produkuje się kolczyki. Do tego celu używa się również:
 • Mosiądzu – to stop miedzi oraz cynku o barwie ciemno – złotej. Często nazywa się go „starym złotem”;
 • Miedzi – jej cechą charakterystyczną jest ceglasto czerwony kolor. To stosunkowo miękki metal, który na skutek działania tlenu oraz wilgoci śniedzieje, czyli pokrywa się zielonym osadem nazywanym patyną;
 • Alpaki – ze względu na swój kolor często jest mylona ze srebrem. Materiał ten stanowi stop miedzi, cynku oraz niklu. Niekiedy bywa nazywany „srebrem tybetańskim”, „srebrem chińskim” lub „nowym srebrem” mimo, że nie posiada go w swoim składzie.
 

Rodzaje bigli

Bigle to nic innego, jak zawieszki do kolczyków. Wyróżnia się następujące ich rodzaje:
 • Otwarte zwykłe – najprostszy rodzaj, który bez stosownego zabezpieczenia może się z łatwością wysunąć z ucha;
 • Zamknięte zwykłe – mają formę odpowiednio wygiętego drucika. Mogą sprawiać nieco problemów przy zakładaniu;
 • Zamknięte angielskie – wygodne w noszeniu, pasują do większości kolczyków. Niestety, są również stosunkowo masywne;
 • Kajdanki – zamykane na zatrzask, łatwe do zakładania, wygodne w noszeniu, eleganckie i dosyć masywne;
 • Sztyfty – nazywane także „wkrętkami”, bardzo wygodne w noszeniu.

Baranki

To drobne elementy z dziurką, które służą do zabezpieczenia przez dociśnięcie wystającej za uchem części bigla.
Najczęściej spotyka się jeden z trzech poniższych rodzajów:
 • Srebrny – zwykle stosowany ze sztyftami, wykonany w całości z metalu, po środku ma małą dziurkę, a jego tylna część jest dodatkowo przytrzymywana ściśniętymi łapkami;
 • Srebrny silikonowy – najbardziej elegancki, bardzo wygodny w noszeniu, nieco większy od klasycznych baranków ze srebra;
 • Silikonowy lub gumowy – sprawdzi się w przypadku sztyftów i otwartych bigli.
Jeżeli planujemy kupno kolczyków, szeroki ich wybór możemy znaleźć na stronie: www.pandora.net/pl.
 
Tekst i zdjęcia: Pandora
 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj