Cały ten blichtr

Koronki, hafty i falbany to elementy wykorzystywane we wzornictwie odzieżowym od wieków.

Każdy z tych detali przydaje strojom swoistego, specyficznego uroku. Ozdoby te pozwalają stworzyć niepowtarzalne kreacje. Dotyczy to nie tylko takich projektów jak odzież wierzchnia, ale również bielizny. Jaki efekt można uzyskać dzięki tego rodzaju zdobieniom, w jaki sposób korzysta się z ich możliwości podczas projektowania bielizny – o tym poniżej

Magazyn Wesele - Obssesive


Falbana
to rodzaj ozdoby używanej w krawiectwie, galanterii, modniarstwie oraz bieliźniarstwie. Jest to pas tkaniny dowolnej szerokości, czyli plisa, którą się karbuje, tzn. fałduje bądź marszczy, i przyszywa do materiału. Wykorzystuje się ją głównie w projektowaniu strojów damskich, przede wszystkim sukni i spódnic. Ale bardzo wiele możliwości daje ona również projektantom bielizny. Dzięki falbankom mogą oni uzyskać wyjątkowe i niebanalne modele. Plisami obszywa się na przykład górę stanika. Te misterne marszczenia pięknie prezentują się też na figach, stringach i bokserkach. Projekty bieliźniarskie z falbankami mają swój nieodparty urok, nutkę frywolności. Tego typu zdobienia najczęściej wykorzystuje się w tworzeniu czarujących haleczek i koszulek nocnych.

Koronka jest wytworem sztuki użytkowej, często o dużych walorach artystycznych, będącym rodzajem ażurowej plecionki z nici (najczęściej bawełnianych lub lnianych, czasem metalowych). Obecnie produkuje się ją maszynowo, na skalę przemysłową. Historia koronki jest jednak nierozerwalnie związana ze sztuką ludową. Elementem wspólnym w rękodzielnictwie wielu krajów, niezwiązanych ze sobą kulturowo, jest właśnie koronka. W dawnych czasach wykonywano ją ręcznie ze szlachetnych surowców. Na europejskich i azjatyckich dworach była jednym z najdroższych i niezwykle pożądanych dodatków do strojów. Mogli sobie na nią pozwolić nieliczni. Posiadanie koronkowych aplikacji było symbolem luksusu, splendoru i bogactwa. Jednak odkąd zaczęto ją produkować maszynowo, nagle rozprzestrzeniła się na cały świat. Również jej ceny stały się na tyle niskie, że przestała być tak kosztownym towarem. Mimo to nadal jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zmysłowych elementów ubrań, zwłaszcza bielizny.

Magazyn Wesele - Etam


Koronkowa bielizna to chyba najbardziej seksowna i pobudzająca męskie zmysły część garderoby. Wykorzystana jako podstawowy element danego modelu, pozwala stworzyć przezroczystości kuszące wyobraźnię. Koronki, mimo że pozornie zakrywają ciało, to jednocześnie je odkrywają. Pozostawiają jednak uczucie niedosytu. Wabią i prowokują na zmianę.

Jasne, pastelowe odcienie bieli lub écru pozwolą uzyskać efekt dziewiczej niewinności, poetyckiego liryzmu. Pamiętajmy o tym, wybierając bieliznę na noc poślubną. Mroczna czerń, tajemnicze fiolety, purpura i oczywiście wyzywająca czerwień rozpalą zmysły każdego mężczyzny. To również weźmy pod uwagę – zwłaszcza szykując walizkę na miesiąc miodowy.

 
Magazyn Wesele - Etam
 

Koronkowa bielizna posiada niezwykłą, tajemną moc. Dzięki niej kobiety czują się piękniejsze, dowartościowane. Pozwala ona wydobyć z płci pięknej zarówno delikatną, beztroską dziewczęcość, jak i kuszącą, zmysłową kobiecość. Bieliznę możemy też wykorzystać jako element nieznacznie i dyskretnie wystający spod ubrania. Koronki królują w projektach odzieżowych na obecny sezon zimowy.

Haft to wzór, ornament, który został wyszyty nićmi na tkaninie przy użyciu igły albo szydełka, ręcznie lub maszynowo. Historycznych początków haftu można się dopatrzeć już w starożytności. Egipcjanie, Grecy, Rzymianie posiadali umiejętność haftowania krzyżakiem. Hafty chętnie wykorzystuje się w bieliźniarstwie. W bardzo modnym obecnie stylu vintage ozdobnik ten służy często do tworzenia niezwykłych modeli biustonoszy, koszulek czy fig. Projektując zgodnie z tym stylem, projektanci przeważnie kierują się zasadą kontrastu, łączą przeciwieństwa, aby dodatkowo uwypuklić i uwidocznić ozdobny, niebanalny haft. Ten szalenie dekoracyjny element nadaje bieliźnie wymiar ponadczasowy. Z jednej strony nastrojowo i nostalgicznie nawiązuje do dawnych czasów, z drugiej – pozwala stworzyć nową niepowtarzalną, oryginalną bieliznę. Dzięki kunsztownym wzorom haftów, często niezwykle ozdobnym i misternym, stwarzane projekty przybierają wyjątkowy i wytworny wyraz.

Podczas poszukiwania bielizny, zarówno na noc poślubną, jak i na resztę czekających was upojnych wieczorów, zwróćmy więc uwagę na takie misterne detale, jak hafty, koronki oraz falbanki. Te subtelne dekoracje sprawią, że wasza kreacja będzie nie tylko przepiękna i romantyczna, ale przede wszystkim wyjątkowa i niezapomniana.

Tekst: Magazyn Wesele

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj