Zwolnienie lekarskie. Co trzeba o nim wiedzieć?

Sezon choroby trwa. Dla wielu z nas infekcje będą oznaczały czasową niezdolność do pracy. Co należy wiedzieć o L4? Jak uzyskać zwolnienie online? Te kwestie omawiamy poniżej. 

 

Zwolnienie L4. Kiedy i na jak długo może być wystawione?

Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz po stwierdzeniu niezdolności do pracy w wyniku choroby lub w razie konieczności odbycia badań oraz zabiegów. Przepisy nie regulują, jak długo może trwać L4. Wielu pacjentów zastanawia się również, czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz. Taka możliwość jest przydatna np. w sytuacji, gdy pierwsze objawy choroby były na tyle uciążliwe, że pacjent nie był w stanie udać się ani do pracy, ani też do lekarza. Czy w takim przypadku może uzyskać wynagrodzenie chorobowe i usprawiedliwienie nieobecności w pracy? Jak się okazuje - tak. By wystawić zwolnienie wstecz, lekarz musi jednak być pewien, że w okresie poprzedzającym wizytę stan zdrowia pacjenta rzeczywiście uniemożliwiał mu stawienie w pracy. 

 

Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej - wygodnie i bezpiecznie

Teleporady stały się popularne w trakcie pandemii COVID-19. Ta forma kontaktu z lekarzem pozwala na uzyskanie L4 online - podczas konsultacji z medykiem wystarczy opisać swoje objawy, a lekarz na ich podstawie oceni zasadność wystawienia L4. Zwolnienie online to rozwiązanie, na które warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na wygodę. Brak konieczności wychodzenia z domu docenimy zwłaszcza w przypadku unieruchomienia, gorączki lub innych dokuczliwych objawów, które utrudniają lub uniemożliwiają wyjście z domu. To też opcja cechująca się dużym bezpieczeństwem i redukująca ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów. 

 

Wynagrodzenie na czas zwolnienia lekarskiego dzięki ubezpieczeniu chorobowemu

Należy pamiętać, że możliwość zachowania prawa do wynagrodzenia w czasie choroby uzależniona jest od uczestnictwa w systemie ubezpieczenia chorobowego. Podlega niemu każdy, kto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub prowadzi własne przedsiębiorstwo i tym odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że z zasiłku chorobowego nie może skorzystać duża część pracujących - chodzi przede wszystkim o osoby zatrudnione w oparciu o umowę o dzieło. Pracujący na podstawie umowy zlecenia mogą natomiast dobrowolnie opłacać składkę, co daje im możliwość zachowania części dochodów w momencie, gdy będą niezdolni do pracy. 

 

Zwolnienia lekarskie a wynagrodzenie. Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Brak możliwości wykonywania swoich obowiązków w pracy bardzo często (chociaż nie zawsze) wiąże się z tymczasowym obniżeniem dochodów. By dowiedzieć się, jak zwolnienie lekarskie wpłynie na nasz portfel, warto skorzystać z następującego przelicznika:

 

  • choroba lub kwarantanna w przebiegu choroby zakaźnej: 80 proc. wynagrodzenia;

  • choroby kobiety w ciąży: 100 proc.;

  • wypadek w pracy lub w drodze do niej: 100 proc.;

  • badania i zabiegi przeprowadzane w związku z oddaniem narządów lub krwi: 100 proc.;

  • zwolnienie osób po 50 roku życia: 80 proc., a następnie zasiłek wypłacany przez ZUS.

 

Czego nie robić na zwolnieniu lekarskim? Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować chorych?

Pamiętajmy, że podczas zwolnienia lekarskiego jesteśmy zobowiązani do przestrzegania określonych zasad. Zachowania niezgodne z nimi mogą okazać się dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pretekstem do nałożenia na nas dotkliwej kary. Pracownicy ZUS-u mogą dowiedzieć, czy zwolnienie lekarskie wykorzystujemy zgodnie z przepisami dzięki niezapowiedzianym kontrolom, które przeprowadzane są w domu pacjenta. Podczas nich sprawdzone zostaje to, czy pracownik przebywa pod wskazanym adresem. Jeśli kontrolerzy stwierdzą jego nieobecność, musi ją odpowiednio uzasadnić - np. wizytą u lekarza, wyjściem do apteki lub rehabilitacją. W przeciwnym razie może utracić prawo do zasiłku chorobowego. 

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj