Jak pandemia COVID-19 zmieniła zwyczaje weselne - 9 przykładów

Moda ślubna i weselna zwykle była dyktowana tym, co widzieliśmy na wybiegach sukni ślubnych oraz na weselach trendsetterów ze świata showbiznesu. Rok 2020 i początek 2021 wprowadziły zgoła innego gracza wyznaczającego trendy w ślubach i weselach - COVID-19, który dosłownie wywrócił śluby i wesela takie, jakie znaliśmy do góry nogami. Nowe warunki i ograniczenia wymusiły na Parach Młodych i ich gościach weselnych nowe zwyczaje oraz rezygnację z części tradycji z obawy o zdrowie swoje jak i zaproszonych gości.

ślub wesele suknia ślubna buty ślubne zdjęcia ślubne zwyczaje ślubne covid-19 koronawirus a wesela ślubny 2021 2022 porady inspiracje blog ślubnySuknia ślubna - Afrodyta Moda Ślubna
Buty ślubne - Akces Dance
Zdjęcie - FotograF Kasia Furman

Jak w każdej trudnej sytuacji, pojawiają się jednak i zaskakujące plusy takiego działania. Pary Młode zdecydowanie bardziej doceniają to, co najważniejsze w dniu ślubu i wesela - swoją miłość i towarzystwo tych najbliższych, najważniejszych osób. Dla wielu Narzeczonych, nowa sytuacja stała się kołem napędowym do wprowadzenia zmian i powiewu nowości we wcześniej podjęte decyzje weselne, od delikatnych dopasowań, aż po całkowite zrewolucjonizowanie pierwotnej idei ślubu i przyjęcia weselnego. Mimo tego, że moda z roku na rok zmienia niektóre zwyczaje i tradycje, koronawirus wprowadził rewoltę szybko i zdecydowanie, nie pozostawiając za wiele pola do negocjacji. Część z nich uprzykrzyła życie Parom Młodym, część jednak sprawiła, że do niektórych, nowych zwyczajów, z pewnością będziemy jeszcze wracać. Co pozostanie z nami na dłużej? Sprawdźcie!

1. Powrócą przyjęcia weselne w domowym zaciszu

Wiele Par Młodych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zostało zmuszonych do zmiany pierwotnego planu organizacji przyjęcia weselnego w lokalu. Część z nich zdecydowała się przesunąć wesele na 2021 rok, część również nie chciała już dłużej czekać i zdecydowała się na przeniesienie przyjęcia z lokalu do... własnego domu. Znany sprzed kilkudziesięciu lat model organizacji wesela we własnym domu, który kiedyś wydawał nam się nie do zrealizowania, w samym środku pandemii wrócił do łask, zachwycając nas na nowo swoją prostotą, a jednocześnie przytulnością. Szczęśliwcy mieszkający w domach z pięknymi ogrodami mogą celebrować zaślubiny w ogrodzie pod gołym niebem lub w pięknie przystrojonym namiocie, a ci, którzy mają do dyspozycji mniejsze powierzchnie w bloku również będą w stanie świętować we własnych czterech ścianach w gronie najbliższych. Nie trzeba wcale w tej sytuacji rezygnować z dobrego jedzenia i dekoracji- wiele firm cateringowych dostarczy przepyszne menu weselne pod same drzwi, a florystka z przyjemnością przygotuje i dowiezie dekoracje weselne do miejsca przyjęcia. 

2. Przyjęcia weselne przeniosą się z wnętrz lokali do ogrodów i namiotów

Model znany z przyjęć weselnych na zachodzie pojawiał się w naszej kulturze coraz częściej, jednak to właśnie pandemia koronawirusa i obawa przed przebywaniem dużej liczby osób w pomieszczeniu zamkniętym spowodowała, że wiele Par Młodych zdecydowało się na przeniesienie uroczystości weselnych do specjalnie do tego przystosowanych namiotów, a co odważniejsze Pary zaryzykowały i wybrały przyjęcie w ogrodzie pod gołym niebem. W takim otoczeniu zdecydowanie łatwiej zachować dystans społeczny oraz swobodę przemieszczania się gości. Wybór przyjęcia plenerowego to także dobry pomysł dla tych Par, które pragną zaszaleć z dekoracjami weselnymi - przyjęcie w ogrodzie czy namiocie wpasuje się w każdy styl dekoracji, wszystko zależy tylko od odpowiednich dodatków. Organizując przyjęcie w namiocie, warto pamiętać o oświetleniu części poza namiotem i głównych szlaków komunikacyjnych - jeśli nie ma tam tradycyjnego oświetlenia, warto rozważyć żarówkowe oświetlenie. 

3. Zwiększy się popularność destination wedding

Wiele Par Młodych, które pandemia zmusiła do odwołania ślubu i wesela w tradycyjnej formie zdecydowała się na całkowitą zmianę pomysłu i postawiła na destination wedding, czyli ślub za granicą. Intymne zaślubiny na rajskiej plaży, w malutkim, zabytkowym kościele na uboczu wioski we Włoszech czy może w kaplicy nad brzegiem morza śródziemnomorskiego? Możliwości jest naprawdę wiele, co doceniają Pary Młode w okresie pandemii, wylatując w gronie najbliższych w okresie, kiedy jest to możliwe i przysięgając sobie miłość poza granicami kraju.

4. Częsty będzie ślub cywilny w plenerze zamiast ślubu konkordatowego 

Ostatnie miesiące pokazały także zmianę trendu w przypadku samych zaślubin. Wiele Par Młodych rezygnuje z tradycyjnego ślubu konkordatowego na rzecz ślubu cywilnego w plenerze już teraz, a samego obrzędu kościelnego w późniejszym terminie. Odkąd w Polsce została uruchomiona możliwość organizacji ślubu cywilnego poza USC, trend ślubów w plenerze wzrastał z sezonu na sezon, jednak to właśnie pandemia COVID-19 sprawiła, że śluby cywilne w plenerze stały się jeszcze bardziej pożądane. Możliwość złożenia sobie przysięgi małżeńskiej w plenerze przyciąga wiele Par Młodych nie do końca zdecydowanych na ślub kościelny ze względu na możliwość zawarcia go w gronie najbliższych już teraz, a przesunięcia ślubu kościelnego razem z weselem na późniejszą datę. 

5. Rezygnacja lub modyfikacja składania życzeń Parze Młodej zostanie z nami na dłużej

Stałym punktem każdego ślubu i wesela była zawsze kolejka gości weselnych składających życzenia Parze Młodej. W dobie koronawirusa ten zwyczaj został zmodyfikowany lub całkowicie pomijany ze względu na zachowanie dystansu społecznego. Zamiast klasycznych życzeń, wiele Par Młodych stawia na na kącik z księgą gości, gdzie każdy z zaproszonych gości weselnych może złożyć swój wpis z życzeniami dla Pary Młodej w sposób bezkontaktowy, dbając o zdrowie swoje, jak i pozostałych osób.  

6. Większa swoboda w stroju Pary Młodej stanie się trendem

Wiele Par Młodych decyduje się w dobie pandemii zaszaleć ze swoim strojem. Klasyczne garnitury u niektórych Panów Młodych zastępują nieco luźniejsze, casualowe stylizacje lub równie eleganckie stroje, jednakże stworzone na miarę, w kolorze mniej tradycyjnym. Podobnie z Pannami Młodymi - wiele z nich wybiera nieklasyczne kroje i kolory sukni ślubnych lub całkowicie rezygnuje z sukni na rzecz kompletów spódnica + top, a w bardziej awangardowym wydaniu - wybiera nowoczesny kombinezon lub damski garnitur. Kolory, faktury i ekstrawaganckie dodatki weselne zdecydowanie przeżywają swój renesans w dobie COVID-19 i nie ma w tym nic dziwnego - po miesiącach izolacji i ograniczenia kontaktów ludzkich, po całych tygodniach spędzanych w dresie i bez makijażu, wiele Par Młodych chce w końcu zaszaleć i ubrać coś wyjątkowego - a czy znajdą ku temu lepszą okazję, niż własny ślub? :)

7. Nietypowe menu i atrakcje weselne będą na czasie

Zmniejszenie ilości gości weselnych ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem sprawia, że trend jakości zamiast ilości staje się bardzo popularny wśród Par Młodych. Pary wydają więcej na wymarzone menu weselne, zespół, czy fotografa, nie odmawiają sobie także tortu weselnego z górnej półki, czy dodatkowej atrakcji w postaci live cookingu czy fotobudki. Fakt zmniejszenia możliwości zaproszenia większej ilości osób przekuwają w zaletę w postaci wyboru czegoś lepszego, czegoś ekstra. Trend organizacji mniejszych wesel z naciskiem na jeszcze wyższą jakość tych przyjęć pozostanie z nami na pewno na dłużej, niż sama pandemia. 

8. Doświadczeni wedding plannerzy i podwykonawcy ślubni będą docenieni

W czasie pandemiii koronawirusa i chaosu informacyjnego, Pary Młode bardzo doceniają wsparcie doświadczonych wedding plannerów i podwykonawców ślubnych, którzy pomagają im jak mogą w lawirowaniu pomiędzy stale zmieniającymi się możliwościami i obostrzeniami weselnymi. Szczególnie mocno zyskują w tej kwestii doświadczeni wedding plannerzy, bez których Pary Młode nie byłyby w stanie tak sprawnie przełożyć przyjęć na inną datę lub zmodyfikować ich tak, aby mogły się odbyć zgodnie z obowiązującymi w danym momencie przepisami. Ten trend korzystania z usług konsultantów ślubnych pozostanie z nami na stałe - wiele Par zarekomenduje swoim znajomym takie rozwiązania, a świadomość możliwości pomocy i konsultacji na każdym etapie przygotowań do ślubu i wesela ze swoim wedding plannerem w końcu zostanie doceniona. 

9. Pojawią się nietypowe zestawienia kolorystyczne i motywy przewodnie przyjęć weselnych

Miesiące siedzenia w domu i braku uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych spowodowały, że Pary Młode chcą, aby ich przyjęcia weselne były dopieszczone do granic możliwości. Pary docenią wyjątkowe motywy przewodnie przyjęć weselnych, zdecydują się na personalizację gadżetów, a także wybiorą nietypowe, ciekawe zestawienia kolorystyczne dekoracji weselnych. Zdecydowanie to będzie bardzo wyjątkowy sezon weselny, nie tylko ze względu na ilość, ale i różnorodność przyjęć weselnych. 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj