Jak załatwić sprawę spadkową bez testamentu?

Spadkobiercą stajemy się w momencie śmierci tak zwanego spadkodawcy. Spadek możemy odziedziczyć ustawowo lub na podstawie testamentu. Jednak najpierw czeka nas całe postępowanie spadkowe. Zdarza się jednak, że śmierć następuje nagle (w wyniku wypadku czy nagłej choroby) i okazuje się, że zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. Co nas czeka w takim przypadku i jakie procedury spadkowe trzeba wdrożyć?

spadek kancelaria postępowanie spadkowe dziedziczenie spadku porady prawne prawnik kancelaria olszański

Jak załatwić sprawę spadkową bez testamentu?

W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu zaczynają obowiązywać reguły dziedziczenia określone w odpowiednich ustawach Kodeksu Cywilnego. Według nich spadek w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci o małżonek, w dalszej kolejności zaś rodzice, rodzeństwo, dziadkowie czy pasierbowie. Jeśli zmarły nie miał rodziny spadek przechodzi na gminę lub Skarb Państwa.

Jeśli jesteśmy spokrewnieni ze zmarłym musimy jedynie urzędowo poświadczyć nasze prawo do spadku - możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym sposobem jest złożenie do odpowiedniego (czyli usytuowanego najbliżej ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego) sądu rejonowego wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Po rozpatrzeniu wniosku sąd stwierdza nabycie spadku - ustala też wszystkie osoby dziedziczące oraz ich udział w spadku.

Kolejnym sposobem jest postępowanie spadkowe przed notariuszem- trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to droższa opcja niż postępowanie przed sądem. Zadaniem notariusza jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia i zarejestrowanie go w tzw. Rejestrze Aktów Poświadczenia Dziedziczenia. W tym przypadku niezbędne będzie zorganizowanie spotkaniu, na którym będą obecni wszyscy spadkobiercy. Po rejestracji aktu wchodzi on w życie praktycznie od razu.

Sprawy spadkowe - jakie trudności możemy napotkać?

Zanim udamy się do sądu czy notariusza w celu potwierdzenia nabycia spadku należy bardzo dobrze przemyśleć czy faktycznie jest to opłacalne. W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie oficjalnego dokumentu, jakim jest testament, tak naprawdę nie wiemy, co przypadnie nam w spadku. Trzeba zdawać sobie sprawę, że możemy również odziedziczyć długi zmarłego. Jeśli osoba zmarła nie jest nam dobrze znana (szczególnie jej sytuacja finansowa), warto zastanowić nad odrzuceniem spadku, by uniknąć przykrych niespodzianek, jak odziedziczenie pokaźnego długu. W takim przypadku należy udać się do sądu lub notariusza i złożyć odpowiednie oświadczenie. W nasze miejsce do dziedziczenia wejdą jednak nasze dzieci, które również powinny złożyć wniosek o odrzucenie spadku. Sytuacja stanie się nieco problematyczna, gdy dzieci są niepełnoletnie - wtedy to rodzic w ich imieniu składa odpowiedni wniosek. W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości warto zwrócić się po pomoc do radcy prawnego, który doradzi, jakie kroki warto powziąć w tym konkretnym przypadku.

Sprawy spadkowe bez pozostawionego testamentu nie musi być bardzo skomplikowana i ciągnąć się latami - wystarczy zwrócić się z odpowiednimi wnioskami do sądu lub notariusza i poczekać aż procedury wejdą w życie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj