Jak przechowywać suknię ślubną w domu

Jeśli pandemia koronawirusa zmusiła was do przesunięcia daty ślubu i wesela na późniejszy termin, a suknię ślubną odebrałaś już wcześniej, musisz odpowiednio o nią zadbać, by doczekała waszego wielkiego dnia w stanie nienaruszonym. Wiele salonów mody ślubnej oferuje przechowanie sukni u siebie, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jeśli zdecydowałaś się na samodzielne przechowanie swojej sukni ślubnej, musisz wiedzieć, jak ją zabezpieczyć. Jak przechowywać suknię ślubną w domu? Podpowiadamy!

ślub wesele suknia ślubna przechowywanie sukni ślubnej w domu porady inspiracjeZdjęcie - LMFOTO

Przechowywanie sukni ślubnej na wieszaku

Jeśli przesunęliście datę ślubu i wesela o 2 do 4 miesięcy, a nie masz możliwości przechowywania sukni ślubnej położonej „na płasko”, możesz rozważyć powieszenie jej, jednak musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim, musisz rozważyć materiał, z jakiego wykonana jest suknia oraz zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca - pokrowiec z suknią nie powinien być ściśnięty przez inne wiszące ciuchy, bo może to spowodować trwałe jej odkształcenie. Jeśli suknia jest lekka, wykonana z delikatnego materiału, możesz rozważyć przechowywanie jej w formie wiszącej, jeśli jednak materiał jest stosunkowo elastyczny, a suknia jest ciężka lub bogato zdobiona, przechowywanie jej na wieszaku może doprowadzić do rozciągnięcia się materiału. Aby tego uniknąć, co 2, 3 tygodnie powinnaś zdjąć suknię z wieszaka, rozłożyć ją na płasko na czystej powierzchni i zostawić na dzień, dwa w chłodnym, suchym i bezpiecznym miejscu, bez bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. Ważne jest także to, aby wieszać suknię na odpowiednim wieszaku – wybierz taki tapicerowany o odpowiedniej szerokości, który rozłoży równomiernie ciężar sukni na sobie. Nie powinnaś także dotykać sukni ślubnej gołymi rękami – na dłoniach przenosimy zarówno pot, jak i pozostałości np. po kremach do rąk, dlatego aby bezpiecznie sprawdzać swoją suknię, powinnaś zaopatrzyć się w białe, bawełniane rękawiczki. Po wszystkim, zapakuj swoją suknię w pokrowiec (koniecznie biały, przewiewny, wykonany z muślinu lub bawełny, absolutnie nie plastikowy - w takim pokrowcu nie ma swobodnego dostępu powietrza i suknia może zżółknąć) i ponownie możesz wrócić do przechowywania jej w szafie. Pamiętaj, by zaglądać do swojej sukni raz w tygodniu i sprawdzać, jak zachowuje się materiał – jeśli widzisz, że coś jest nie tak lub suknia się odkształca, musisz zmienić sposób jej przechowywania.

Przechowywanie sukni ślubnej w pudełku 

Ten rodzaj przechowywania jest nieco bardziej czasochłonny w wykonaniu, ale bardzo bezpieczny dla sukni ślubnej. Zanim zaczniesz, powinnaś zaopatrzyć się w pudełko - najlepiej nowe, aby uniknąć jakichkolwiek zabrudzeń, do tego duży kawałek białej bawełny (nowe prześcieradło lub poszewka będzie w sam raz), białą bibułkę do pakowania oraz czyste, bawełniane ściereczki. Mając już wszystkie akcesoria, możesz przystąpić do pakowania sukni - na łóżku rozłóż prześcieradło lub poszewkę - to będzie nasze zewnętrzne zabezpieczenie. Następnie delikatnie złóż suknię, starając się możliwie jak najmniej zaginać materiał. Każde złożenie przełóż czystą ściereczką bawełnianą lub bibułą do pakowania. Na koniec, zawiń suknię w poszewkę lub prześcieradło i umieść bezpiecznie w przygotowanym kartonie. Następnie, szczelnie zamknięty karton przechowuj w bezpiecznym miejscu, bez dostępu do wilgoci, słońca i ewentualnych zagrożeń w postaci np. zwierząt. 

Przechowywanie sukni ślubnej w domu - jakich warunków potrzebujesz?

Niezależnie od tego, jaką metodę przechowywania wybierzesz, ważne jest, aby zapewnić sukni ślubnej odpowiednie warunki do oczekiwania na wasz wielki dzień. Na pewno dobrym miejscem do przechowywania sukni ślubnej NIE jest strych ani piwnica - oba miejsca mają różne temperatury i mikroklimat - przecież nie chcesz otworzyć pokrowca i znaleźć swojej sukni pachnącej stęchlizną lub, co gorsza, wilgotnej i zniszczonej? Strych z kolei może grozić inwazją moli odzieżowych, które na pewno nie wzgardziłyby twoją suknią ślubną. Odpowiednie warunki do przechowywania sukni ślubnej to miejsce suche, bez bezpośredniej ekspozycji na słońce, o stałej temperaturze. Górna półka w szafie lub, jeśli nie posiadasz zwierząt, przechowywanie pudełka pod łóżkiem powinno być dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj o tym, aby raz na jakiś czas (co tydzień w przypadku przechowywania na wieszaku, raz w miesiącu, jeśli przechowujesz suknię w pudełku) zajrzeć do swojej sukni i sprawdzić jej stan. 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj