Ćwiczymy mózg, czyli kilka słów o wspieraniu pamięci

Mózg, podobnie jak cały organizm, potrzebuje aktywności. Takiej, która sprawia, że staje się on jeszcze bardziej sprawny niż dotychczas. Jest z nim podobnie jak z mięśniami naszego ciała. Poniżej kilka metod usprawnienia tego organu. Im wcześniej zaczniesz o niego dbać, tym lepiej!

zmęczenie rozrywka praca mózgu zdrowie herbaya inspiracje porady

Wsparcie umysłu. Zatroszcz się o dietę i suplementy

Dostarczenie organizmowi odpowiednich składników jest tu kluczowe. Wpływają one bowiem na właściwą produkcję chemicznych substancji, noszących nazwę neuroprzekaźników. Dodatkowo oddziałują na nasze hormony i enzymy. Także te, które decydują o tym, w jaki sposób przyswajamy wiedzę. Pomocne będą dobrze dobrane suplementy na pamięć. Niektóre z nich opierają się na składnikach ziołowych. Przykładem takiego produktu może być suplement na bazie Ginko biloba. Nie tylko wpływa on pozytywnie na koncentrację, ale też na słuch oraz pamięć. Ponadto sprawdzi się miłorząb japoński, który podobnie ma wpływ na naszą sprawność intelektualną (przeczytaj więcej).

Oprócz tego warto włączyć do diety węglowodany złożone. Ich źródłem są ziarna zbóż, nasiona, kasze, ryż, ziemniaki. Na plus jest tu także to, że zawierają w sobie dużo błonnika, a także witaminy. To one i suplementy na pamięć łącznie tworzą godne uwagi wsparcie prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Zadbaj o relaks, unikaj stresu, zrezygnuj z używek

Niestety stres ma destrukcyjny wpływ na cały nasz organizm. Dlatego tak ważny jest wypoczynek, wieczorny spacer lub wyjazd na urlop. Odpowiednia długość snu także jest tu kluczowa. Pozwoli na wytworzenie większej ilości szarych komórek, a do tego umożliwi właściwe przetwarzanie informacji. Przy okazji zrezygnuj z wszelkich używek. Nie od dziś wiadomo, że mają one destrukcyjny wpływ na sprawność intelektualną.  

Pamiętaj o regularnych badaniach

Warto na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia, nie tylko mózgu. Co sprawdzić? Na koncentrację i zdolności intelektualne wpływa wiele czynników. Kluczowy jest tu poziom cholesterolu i cukru oraz ciśnienie. Związane jest to z problemami takimi jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz z zaburzenia rytmu serca.

Sport to zdrowie – także dla mózgu!

Pod wpływem ruchu tworzą się nowe komórki nerwowe, proces ten określany jest jako neurogeneza. Taką tezę przedstawił Timothy Bussey z brytyjskiego Cambridge University. Wystarczy jedna godzina tygodniowo, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji. Ruch stanowi ponadto znakomity sposób na utrzymanie funkcji poznawczych na właściwym poziomie u osób starszych.[1]

Dbaj o wysiłek intelektualny

Wskazany jest tu także ciągły rozwój, czyli tzw. gimnastyka mózgu. Dlatego czytaj, ucz się języków obcych, oglądaj filmy, słuchaj muzyki, graj w planszówki. To wszystko jest potrzebne, aby Twój mózg działał prawidłowo.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj