6 kroków jak zaplanować budżet weselny

Organizacja przyjęcia weselnego to niemały wydatek i wielu przekonuje się o tym dopiero, kiedy zaczynają planować własne wesele. Ceny rosną z roku na rok i jeśli na przykład kilka lat temu rozmawiałaś z kuzynką o wydatkach weselnych, to mogą się one obecnie znacznie różnić. Poza tym, często się zdarza, że rezerwując salę, zespół czy fotografa z wyprzedzeniem, mają oni przygotowane różne cenniki na następne lata. Niektórzy jednak idą na rękę Pary Młodej i zachowują ceny danego roku, szczególnie jeśli umowa podpisana jest wcześniej, a zaliczka wpłacona.
Tak czy owak, planowanie wesela to nie lada wyzwanie i warto przemyśleć, jak zaplanować budżet tej uroczystości. Sprawdź 6 kroków, jak zaplanować budżet weselny, który nie zrujnuje twoich planów na przyszłość.

 ślub wesele inspiracje obrączki  bukiet ślubny porady pożyczka pieniądze koszt ślubu koszty wesela matchbanker

1. Porozmawiajcie z partnerem i rodziną o budżecie

To podstawowa czynność, która powinna być wykonana przed rozpoczęciem planowania. Przemyśl i przedyskutuj wraz z partnerem, ile możecie zaoszczędzić na ten dzień. Pomyślcie razem, czy chcecie zwracać się o pomoc finansową rodziców. Ważne jest także, aby przemyśleć, jak bardzo chcecie ich zaangażować w planowanie uroczystości. Rodzice finansując wesele bądź wspierając Młodą Parę finansowo, mogą wziąć to za równowartość z podejmowaniem decyzji. Ustalcie to z nimi, zanim na dobre zaczniecie organizowanie przyjęcia. Zapytajcie się ich także, ile będą w stanie pomóc, aby wpisać to w budżet.

2. Zastanówcie się, jak duże przyjęcie chcecie zorganizować

Liczba osób to podstawa, szczególnie kiedy decydujecie się na salę. Koszt miejsca to największy wydatek, więc zastanówcie się dobrze, czy na pewno zależy wam na zapraszaniu dalszej rodziny czy niezbyt bliskich znajomych. Duże wesela mają także inny klimat niż te mniejsze, więc pomyślcie razem, jaki chcielibyście mieć w czasie waszego wielkiego dnia.

3. Rozpiszcie wszystkie wydatki

Warto stworzyć dokument, na przykład w excelu i rozpisać wszystkie wydatki i ile jesteście w stanie wydać na każdy z nich. Dzięki temu będziecie mieć lepsze rozeznanie waszego budżet. Warto dodać kolumnę z zaliczkami, bo większości przypadków, trzeba będzie je wpłacać, więc dobrze to kontrolować. W wielu przypadkach to właśnie zaliczka jest zarezerwowaniem terminu, więc jeśli został ci około rok do uroczystości, lepiej pospiesz się z rezerwacjami najważniejszych rzeczy, szczególnie sali, zespołu, fotografa i kamerzysty. Jeśli nie macie gotówki na opłacenie zaliczki, mała pożyczka bez BIK i KRD może okazać się dobrym rozwiązaniem.

4. Zastanówcie się, co jest ważne dla ciebie i partnera

Warto przedyskutować na czym wam najbardziej zależy. Jedni chcą mieć bardziej profesjonalny zespół, inni zaś nie są wybredni w tej kwestii, ale za to chcą mieć świetnego fotografa. Każda para ma inne wymaganie i wizję na wesele. Temu, na czym wam bardziej zależy, poświęćcie więc większą część budżetu.

5. Skupcie się na sobie i nie ulegajcie presji społeczeństwa

Ważne jest, aby odstawić na bok to co mówią inni, to jakie atrakcje mieli na weselu wasi znajomi i to, czego oczekują bliscy. Pamiętajcie, że to jest wasz dzień i powinien być taki, jaki oboje sobie wymarzycie. Jeśli chcecie małe, skromne przyjęcie i nie zależy wam na dodatkowych atrakcjach, takich jak na przykład fotobudka, pokaz ogni, fontanna czekoladowa itp., stwórzcie więc takie, o jakich naprawdę marzycie. Facebook, Instagram czy różne blogi weselne mogą naprawdę namieszać w głowie i sprawiać, że może się wydawać, że dane atrakcje, znany zespół czy świetne video, to standard. Nie ulegajcie presji mediów socjalnych i społeczeństwa.

6. Zaangażujcie znajomych i rodzinę

Kuzyn ma fajny samochód, a twoja znajoma jest makijażystką? Uruchom sieć swoich kontaktów, a dzięki temu możesz zaoszczędzić niemało. Nawet pozornie niewielkie wydatki, szczególnie przy większej liczbie gości, mogą się zebrać w spore kwoty, dobrze więc przemyślcie każdy.

 

Tekst i zdjęcie: Matchbanker.pl
www.matchbanker.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj