Jak włączyć bliskich w przygotowania do ślubu i jednocześnie nie stracić kontroli?

Ślub i wesele od zawsze są obarczone ogromnymi pokładami emocji – od pełnego spektrum radości z przygotowań poprzez zdenerwowanie związane z chęcią aby wszystko wyszło tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Może być to stresujący czas, ale dobrze także pamiętać o tym, żeby spędzić go z najbliższymi, szczególnie, jeśli chcą pomóc w przygotowaniach do ślubu i wesela.

 ślub wesele pomoc rodziny ślub wspólnie organizowany organizacja ślubu wesela porady ślubneZdjęcie - Namysław Tomaka Wedding
Bukiet ślubny - Pracownia Florystyczna Anemony

Ważne jest, aby mieć pewność, że rozdzielając zadania pomiędzy członków rodziny i najbliższych, nie utracić kontroli nad wszystkim. Wiemy też, że pewne oferty pomocy jest bardzo trudno odrzucić, jednak nie można podporządkowywać całego ślubu i wesela do wyobrażeń innych. Jak zaangażować rodzinę w przygotowania do wesela, jednocześnie nie tracąc kontroli? Podpowiadamy!

Ustal priorytety

Najważniejsze na początek – nie zapominaj o sobie – pamiętaj, że to przede wszystkim Wasz dzień – Twój i Twojego ukochanego. Jeśli dla Ciebie priorytetem jest wybór odpowiedniej sukni, niekoniecznie chcesz, aby doradzała Ci dalsza kuzynka zamiast najlepszej przyjaciółki z perfekcyjnym wyczuciem stylu. To tylko przykład, jednak zastosuj go wobec wszystkich najważniejszych, Twoim zdaniem, punktów przygotowań do ślubu i wesela. Nie sugeruj się zdaniem innych, pozwól sobie zdecydować.

Weź pod rozwagę wszelkie ograniczenia

Nawet jeśli Twój wujek aż pali się do pomocy, ale wiesz, że mieszka za granicą, w innej strefie czasowej, nie obarczaj go zbyt trudnym zadaniem, którego nie będzie mógł zrealizować. Bądź o krok do przodu i zastanów się, jak realnie mógłby Ci pomóc przy jednoczesnym nie przeciążaniu go zbyt czasochłonnym i trudnym do zrealizowania tematem. Wujek jest duszą towarzystwa i jest w stanie rozkręcić każdą, nawet najbardziej drętwą imprezę? Poproś go o stworzenie playlisty idealnej na późniejsze godziny wesela lub na przerwy pomiędzy setami zespołu. Dzięki temu zaangażujesz go w przygotowania, jednocześnie nie przeciążając zbyt trudnym zadaniem :).

Pewne rzeczy zróbcie wspólnie

Jesteś blisko ze swoimi kuzynkami, ciociami i wujkami? Dlaczego by nie poprosić ich o pomoc, szczególnie jeśli pomoc wystąpi w towarzystwie dobrego jedzenia i lampki wina :)). Zdecydowaliście się na samodzielne przygotowanie prezentów dla gości? Zapakujcie je wspólnie! Nie jesteś pewna, czy przygotowaliście winietki dla wszystkich gości? Poproś kuzynki o sprawdzenie ich liczby wraz z listą gości. :)

Skup się na mocnych stronach najbliższych

Ważne jest, żeby nie przyporządkowywać zadań członkom rodziny przypadkowo, a skupić się na ich mocnych stronach. Wykorzystaj wszystkie ukryte talenty i predyspozycje swoich najbliższych, oddając w ich ręce odpowiednie dla nich aktywności. Siostra ma piękny charakter pisma? Poproś ją o zaadresowanie kopert z zaproszeniami. Mama kocha kwiaty i ogrodnictwo? Niech pomoże Ci w wyborze kwiatów na ślub i wesele oraz w spotkaniach z florystką.

Mów szczerze i otwarcie

Pamiętaj o tym, że na początku zapewne większość Twojej rodziny i bliskich znajomych wyrazi chęć pomocy przy organizacji ślubu i wesela, jednakże wraz z upływającym czasem może okazać się, że nie mają na to czasu lub po prostu -nie radzą sobie w takich kwestiach. Pozostawaj cały czas w kontakcie telefonicznym i mailowym z osobami, co do których masz podejrzenia, że mogą sobie nie poradzić lub po prostu, nie znaleźć czasu na pomoc mimo wcześniejszych zobowiązań. Dzięki temu unikniesz sytuacji w której będziesz niemile zaskoczona.

 

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj