PITy 2018. Czy nowożeńcy mogą wspólnie rozliczyć dochody?

Radosne, pełne wspaniałych wspólnych chwil narzeczeństwo, potem przygotowanie do najpiękniejszego dnia w życiu młodych, zakochanych osób  - ślubu. Szczęśliwa młoda para, zaproszeni goście, rodzina i przyjaciele, wyjątkowe miejsce i oprawa ceremonii. Jednym słowem: Ach co to był za ślub!

 

pir wspólne rozliczenie małżeńskie ślub wesele porady  ślubne porady prawne rozliczanie podatku pit

Po miodowym miesiącu wracamy do normalnego, codziennego życia pełnego miłych chwil ale też obowiązków każdego dorosłego człowieka. Pracujemy, utrzymujemy rodzinę, dom i niestety musimy również zapłacić podatki. Zawarcie związku małżeńskiego daje możliwość rocznego rozliczenia PIT w preferencyjnej formie, czyli złożenia wspólnego PIT 2018. Wspólne rozliczenie pit 2018 współmałżonków możliwe jest tylko w przypadku dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej.Oczywiście można skorzystać z tego przywileju, lub złożyć w urzędzie oddzielne dla każdego z małżonków rozliczenie roczne pit. Jeśli jednak małżonkowie będą chcieli złożyć jedno, wspólne rozliczenie PIT 2018 w którym uwzględnią wspólne dochody, muszą spełnić pewne warunki narzucone przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. ( art. 6 ust. 1-3a.).

W oparciu o jej zapisy nowożeńcy, którzy zawarli związek małżeński w 2017 r. będą mogli złożyć we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym wspólne rozliczenie pit dopiero w 2019 roku (opodatkowanie dochodów za 2018 rok). Czy małżeństwa mogą złożyć wspólne PITy 2018, czy nie uzależnione jest od stażu małżeńskiego. Para ma prawo do wspólnego rozliczenia podatku jeśli oprócz minimum rocznego stażu może “pochwalić się” istniejącą przez cały rok podatkowy wspólnotą majątkową (majątek zgromadzony w czasie trwania związku małżeńskiego w skład którego wchodzi wynagrodzenie za pracę, przychód z działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego i osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone w funduszach emerytalnych każdego z małżonków).Kolejnym czynnikiem, który decyduje o możliwości wypełnienia wspólnego formularza podatkowego są źródła uzyskania przychodów męża i żony.

PITy 2018 -czy można złożyć wspólną deklarację, jeśli jedno z małżonków nie osiąga przychodów?

Oczywiście, że tak. Regulacje podatkowe mówiące o wspólnym opodatkowaniu osób pozostających w związku małżeńskim uwzględniają również sytuację, gdy w roku podatkowym przychody uzyskało tylko jedno z małżonków. Małżonkowie uzyskają największe korzyści ze wspólnego rozliczenia wówczas, gdy jedno nie osiąga żadnych przychodów , a dochód drugiego przewyższa pierwszy próg podatkowy. W tym przypadku wspólny dochód będzie opodatkowany według stawki 18% a nie wyższej i w konsekwencji do urzędu skarbowego odprowadzą znacznie mniejszy podatek, niż gdyby rozliczali się osobno.Wypełnienie wspólnej deklaracji podatkowej małżonków (pit 37 lub pit 36 z załącznikami), oprócz wymiernych korzyści finansowych (można w znaczny sposób obniżyć wartość należnego urzędowi skarbowemu podatku ) daje również możliwość zaoszczędzenia czasu, papieru i nerwów. Zwłaszcza, jeśli większość pracy związanej z wyborem i wypełnieniem właściwego formularza podatkowego wykona za nas dobry program pit 2018. Świetne, bezpieczne i łatwe w obsłudze programy (np. PITax.pl Łatwe Podatki ) można znaleźć na portalach zajmujących się tematyką podatkową. Każda z takich stron zawiera również wiele przydatnych porad związanych z szeroko pojętą tematyką podatkową. Przy rozliczeniu PIT 2018 program podpowie, z jakich odpisów i ulg możemy skorzystać w tym roku.


PITy 2018 - jak obliczyć podatek dochodowy małżonków?

Program PIT 2018 podczas obliczania należnego podatku dochodowego małżonków odejmuje od dochodu każdego z nich przysługujące w tym roku ulgi, takie jak ulga rehabilitacyjna, na Internet oraz zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne. W ministerstwie finansów trwają prace dotyczące zmian w szeregowaniu wydatków na cele rehabilitacyjne. W konsekwencji więcej osób będzie mogło odliczyć koszty utrzymania samochodu osobowego służącego osobie niepełnosprawnej oraz koszty związane z zakupem i utrzymaniem psa asystującego. Jeśli chodzi o zapisy dotyczące ulgi na Internet, to małżeństwu przysługuje podwójny limit odliczenia tej ulgi. Każde z małżonków może odliczyć od dochodu maksymalnie po 760 złotych. Następnym krokiem jest podsumowanie dochodów po odliczeniach i odjęcie od dochodu wydatków na cele mieszkaniowe. W wyniku tego działania otrzymuje kwotę, którą dzieli na pół. wynik stanowi podstawę opodatkowania. Uzyskany wynik pomnożony razy dwa daje podatek małżonków.


PITy 2018 - terminy składania deklaracji podatkowych

Rozliczenie dochodów za trwający jeszcze rok podatkowy 2017, podatnicy zobowiązani są przekazać do właściwych urzędów skarbowych w terminach, które określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Daty składania deklaracji podatkowych PIT uzależnione są od rodzaju przychodów i wzoru wypełnionego formularza PIT. Jeśli podatnicy korzystają z deklaracji PIT 36 lub PIT 37, muszą przekazać fiskusowi rozliczenie podatku najpóźniej do 30 kwietnia 2018 roku. Podatnicy wypełniający formularz PIT 28 mają czas do ostatniego dnia stycznia 2018 roku.


Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Tekst i zdjęcie: PITax.pl

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza jola wtorek, 13 marzec 2018 12:23 napisane przez jola

    zaniedługo zmieniam stan cywilny, więc na pewno przydadzą mi się te informacje ;)

Skomentuj