Ślubne abc – obowiązki Mamy Pana Młodego

Czas przygotowań do ślubu i wesela bywa niezwykle stresujący, dlatego warto dobrze wszystko zaplanować i jasno podzielić się obowiązkami.

obowiązki mamy pana młodego ślub wesele suknia ślubna garnitur ślubny porady ślubne Zdjęcie - Perfect Love Wedding Photography
Suknia ślubna - Fasson Dorota Wróbel

Pisałyśmy już, jakie zadania powinnaś powierzyć swojej Mamie oraz czym może zająć się Twój Tata. Teraz – czas na przyszłą Teściową. Jakie obowiązki możesz oddać w jej ręce? Podpowiadamy!

Co możemy zaliczyć do tradycyjnych obowiązków Mamy Pana Młodego?

Tak naprawdę zarządzanie obowiązkami i przydzielanie konkretnych zadań okołoślubnych leży w gestii Panny Młodej, a stopień zaangażowania Mamy Pana Młodego zależy właśnie od niej. Właściwie to Mama Pana Młodego może zająć się wszystkim, na co tylko ma ochotę (i na co pozwoli jej przyszła Synowa ;)), jednak jest kilka działań, które można uznać za "flagowe". Mamie Pana Młodego warto zostawić:

  • pomoc przy wyborze menu weselnego
  • przygotowanie wstępnej listy gości ze strony Pana Młodego
  • pomoc w wyborze sukni ślubnej (oczywiście, jeśli Panna Młoda sobie tego życzy)
  • ustalenie wspólnego stroju z Mamą Panny Młodej

...a co z Tatą Pana Młodego? Czy ma jakieś szczególne obowiązki?

Tata Pana Młodego może uczestniczyć i pomagać w wielu zadaniach, jednak polecamy pomoc w typowo "męskich" sprawach, takich jak wybór alkoholu, wyszukanie odpowiedniego drink baru, pomoc w wyborze samochodu do ślubu czy wykonanie drobnych dekoracji, jeśli przyszły Teść ma dryg do majsterkowania.

Pierwsze spotkanie z rodziną Panny Młodej – kto robi pierwszy ruch?

Tradycyjne zaręczyny zwykle odbywały się w domu Panny Młodej - wybranek przychodził do domu, przynosząc bukiet kwiatów dla Mamy swojej ukochanej, a alkohol dla jej Taty i prosił o rękę swojej wybranki. Jeśli kandydat na męża został przyjęty, rodzice Panny Młodej zapraszali do siebie rodziców Pana Młodego, aby się lepiej poznać. W dobrym tonie jest, po takim spotkaniu, jeśli rodzice Pana Młodego zaproszą rodziców Panny Młodej na tak zwaną "rewizytę".
Takie spotkanie może przebiegać różnie: rodzice mogą się spotkać samodzielnie w domu rodzinnym Pana Młodego lub wybrać neutralny grunt ulubionej restauracji, dobrym rozwiązaniem jest także zaproponowanie wspólnego wyjazdu weekendowego, w którym uczestniczą także Narzeczeni. Oczywiście, nie stanie się nic złego, jeśli to rodzice Pana Młodego wykonają pierwszy ruch i zaaranżują spotkanie, równie dobrze sprawdzi się także wieczór przy lampce wina zaaranżowany przez Młodą Parę, jeśli Młodzi czują, że to najlepsze wyjście.

Co powinna założyć na ślub i wesele Mama Pana Młodego?

Idąc dalej drogą tradycji – przyjęło się, że to Mama Panny Młodej udaje się jako pierwsza na zakupy i informuje o wybranym przez siebie stroju Mamę Pana Młodego. Ważne, żeby przekazać informację co do koloru stroju, długości i poziomu elegancji. Jeśli jednak Mamy po pierwszym spotkaniu polubią się, spokojnie możesz zaproponować im wspólne babskie zakupy i wybrać się na nie razem z nimi. To także dobry pomysł ze względu na łatwość zacieśnienia więzi podczas zakupów, warto też zaprosić Mamy po wszystkim na wspólny posiłek, aby miło zakończyć dzień :).

Czy mama Pana Młodego powinna być zaproszona na wieczór panieński?

W tym przypadku najlepszą regułą przy organizacji wieczoru panieńskiego jest niezapraszanie żadnego z rodziców. Jednakże, w pewnych sytuacjach zdarza się, że Panowie Młodzi zapraszają swojego Tatę i przyszłego Teścia do uczestnictwa w imprezie. Co w takiej sytuacji? Wypada wtedy zaprosić również Mamy... Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie pytanie, czy chcesz, aby Twoja Mama ( i przyszła Teściowa) uczestniczyła w całym przyjęciu, ze wszystkimi "zabawnymi" grami i całą tą ilością alkoholu? Chyba raczej nie...

Czy Mama Pana Młodego powinna witać gości?

Oczywiście, tradycyjnie rodzice Młodych pełnią funkcję gospodarzy na weselu, więc jak najbardziej powinni przywitać wszystkich gości weselnych. Nie ma czym się martwić, to krótkie i bezbolesne przeżycie – większość gości podejdzie do Mamy, przedstawi się i uściśnie jej dłoń. W trakcie takich powitań nie ma za dużo czasu na długie rozmowy, dlatego nikt nie powinien denerwować się tym faktem. To bardzo miły obowiązek, który pomaga w poznaniu rodziny ze strony Panny Młodej i nawiązaniu więzi.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj