Historia Malucha

Fiat 126p popularnie nazywany Maluchem, rozpoczął swoją historię w rodzimych Włoszech w 1972 roku. Rok później zaczął być produkowany w Polsce i miało to miejsce aż do 2000 roku. Warto podkreślić, że ogólnie wyprodukowano nieco ponad 46701 tys. samochodów tego typu, z czego 2/3 w Polsce.

maluch samochód do ślubu do wesela 

Dane techniczne Fiat 126p

Oficjalnym poprzednikiem małego Fiata był Fiat 500 natomiast następcą Cinquecento. Maluch był popularnym samochodem małolitrażowym. Czterosuwowy silnik, 2 cylindrowy okazywał się wystarczającą jednostką napędową dla ówczesnych rodzin. Samochód ten posiadał moc od 23 do 30 KM oraz pojemność od 594 cm3 do nawet 652 cm3. Maksymalna osiągalna prędkość to 120 km/h. Fiat został wyposażony w mechaniczną skrzynię 4 biegową.
Ten niewielki pojazd pozwalał na niskokomfortową podróż 4 osób wraz z niewielkim bagażem. Warto zaznaczyć, że samochód posiadał niestandardowe rozwiązanie – bagażnik z przodu (pod maską). Mógł również holować przyczepę o masie do 400 kg.

Modernizacje Malucha

Fiat 126p doczekał się wielu oficjalnych i nieoficjalnych modernizacji. Wśród standardowych rozwiązań pojawił się Maluch w wersji kombi, BIS, dostawczy (Bombel), a nawet Wszędołaz. Najpopularniejszą nieoficjalną przebudową małego Fiata jest zastosowanie pojazdu jako pługu śnieżnego, poprzez dołączenie z przodu pojazdy specjalnej odpycharki śniegu.

Maluch obecnie

Mimo upływu lat Maluchy nie tracą na popularność, a wręcz przeciwnie, walczą o wysoką pozycję wśród samochodów zabytkowych. W internecie znajduje się wiele forów poświęconych temu modelowi, natomiast corocznie organizowane jest nawet kilkadziesiąt zlotów wielbicieli tego Fiata. Najpopularniejszym obecnie Maluchem jest auto, które mieszkańcy Bielska – Białej postanowili podarować znanemu amerykańskiemu aktorowi – Tomowi Hankosowi (również wielbicielowi modelu).

Cena Małego Fiata

Niegdyś szczyt marzeń, później wyśmiewany i pogardzany. Obecnie Fiat 125p jest jednym z najbardziej pożądanych zabytków rodzimego rynku motoryzacyjnego. Najtańsze modele można zakupić już od około 1500 złotych, jednak warto uważać. Atrakcyjna cena często wiąże się z koniecznością dużych inwestycji w pojazd. Sam zakup to nie wszystko, należy pamiętać o bieżącej konserwacji oraz ubezpieczeniu dla zabytków, takim jak to.

Dla kogo Maluch?

Maluch jest samochodem nietypowym, dla nietypowych ludzi. Głośny i charakterystyczny na drodze, pozwala na zwrócenie uwagi. Zdecydowanie nie jest dla osób, które kupują auto dla polepszenia swojego statusu społecznego. To model dla koneserów, którzy cenią klasykę i znają się na motoryzacji.

Tekst i zdjęcie: Sureterm Direct

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj