Przyjęcie weselne – etykieta dla gości

Nie ma dwóch takich samych przyjęć weselnych, każde z nich jest różne od siebie tak, jak różne są Pary, które biorą ślub. Mimo tych kilku drobnych różnic, większość wesel rządzi się podobnymi zasadami, które można uznać za uniwersalne w przypadku każdego ślubu i wesela, takie jak na przykład, przybycie na miejsce ceremonii 15 minut wcześniej niż godzina, na którą jest zaplanowane czy potwierdzenie swojego przybycia w terminie, bez czekania na upomnienie ze strony Pary Młodej.

ślub wesele etykieta ślubna sala weselna Zdjęcie - Happy Moments Studio
Miejsce na wesele - Holiday Inn Dąbrowa Górnicza

Zebraliśmy dla Was kilka najważniejszych zasad, dzięki którym będziecie przykładnymi gośćmi na każdym weselu – zapraszamy!

Czy wolno nam publikować zdjęcia z ceremonii i wesela w social mediach?

Żyjemy w czasach uzależnienia od mediów społecznościowych, dlatego to zagadnienie nie powinno nikogo zdziwić. Czy możecie wrzucić fotkę z przyjęcia weselnego na Facebooka? Raczej tak, natomiast zanim wciśniecie klawisz "opublikuj", sprawdźcie dokładnie zaproszenie – Pary Młode coraz częściej decydują się na umieszczenie w zaproszeniu adnotacji z prośbą o niekorzystanie z telefonów i o brak publikacji zdjęć z ceremonii zaślubin i wesela. Jeśli Para Młoda nie ma nic przeciwko – śmiało możecie pokazać światu zdjęcia z wesela, jednak warto wtedy upewnić się, czy Para nie stworzyła odpowiedniego hashtagu, który ułatwi im później znalezienie wszystkich fotografii ze ślubu – jeśli tak jest, nie zapomnijcie oznaczyć Waszych znajomych odpowiednim "#" ;).

Kiedy zająć miejsce przy stole?

Większość Par Młodych decyduje się coraz częściej na przyjmowanie życzeń od gości weselnych nie bezpośrednio pod kościołem, ale tuż po przyjeździe na salę weselną. Zwykle podczas składania życzeń, obsługa częstuje gości lampką szampana i fingerfoodami, aby umilić czas oczekiwania w kolejce do składania życzeń Młodym. Kiedy usiąść do stołu? Najlepiej od razu po złożeniu życzeń skierować się na salę, odszukać swoje miejsce i pozostać w jego niedalekiej odległości. Zdarza się także, iż Para Młoda decyduje się na zatrudnienie konsultanta ślubnego, który zadba już o to, aby wszyscy goście zajęli swoje miejsca na czas – przeciąganie momentu zasiadania do stołu, wychodzenie "na dymek", czy prowadzenie zaciętych dyskusji w kącie sali może wprowadzić zamieszanie i wpłynąć na opóźnienia w wydawaniu potraw z kuchni. Każdą dyskusję można na chwilkę przerwać, z papierosem można też poczekać, dlatego aby nie sprawić Parze Młodej problemu, postarajcie się zasiąść do stołu równo ze wszystkimi innymi gośćmi.

Co z toastem?

Ta tradycja rodem z anglosaskich krajów coraz częściej gości na naszych rodzimych, polskich weselach. Najczęściej toasty wygłaszają rodzice Pary Młodej i świadkowie, a co w sytuacji, jeśli któryś z gości chciałby powiedzieć kilka słów na temat Młodych? No cóż, jeśli Para Młoda oficjalnie nie zaznaczyła w planie imprezy toastów lub po prostu, ma na to przeznaczony ściśle określony czas i zwyczajnie nie wystarczy go już na kolejne przemówienie, nie łap za mikrofon. Nawet, jeśli masz do powiedzenia najsłodszą i najmilszą rzecz o Nowożeńcach, zamiast wbiegać na scenę i walczyć o mikrofon, podejdź w wolnej chwili do stolika Pary Młodej i powiedz im to bezpośrednio.

Kiedy powinniśmy zacząć tańczyć?

Tak, jak wspominałyśmy na początku, większość wesel ma bardzo podobną oś czasową, z drobnymi odstępstwami. W Polsce przyjęło się, że goście weselni wchodzą na parkiet tuż po pierwszym tańcu Młodej Pary. Czasami może zdarzyć się, że oprócz pierwszego tańca Młodej Pary, odbędzie się także taniec Taty z Córką, czy Mamy z Synem, więc jeśli takowy ma mieć miejsce na weselu na które się wybieracie, jeśli Para nie zarządzi inaczej, wstrzymajcie się z wejściem na parkiet do końca tych specjalnych dedykacji. Jeśli wciąż nie jesteście pewni, czy już możecie zacząć tańczyć, śledźcie poczynania druhny i świadka – są oni na pewno dobrze zorientowani w planie całego przyjęcia, dlatego warto zwrócić uwagę na ich zachowanie. Podążajcie za resztą zaproszonych gości, zwracajcie uwagę na zapowiedzi zespołu lub DJ-a, a na pewno dacie sobie ze wszystkim radę. 

Kiedy powinniśmy wyjść z przyjęcia weselnego?

Tak właściwie, wszystko zależy od tego, jak się bawicie! ;) Zabawy weselne w Polsce trwają bardzo często niemal do białego rana, więc o ile kondycja i zdrowie Wam na to pozwalają, śmiało! Jeśli nie czujecie się najlepiej lub zwyczajnie, czujecie ogromne zmęczenie i chcielibyście opuścić przyjęcie, postarajcie się dotrwać choćby do krojenia tortu, które niejako zamyka blok oficjalnej części przyjęcia weselnego. Ważna uwaga - nie zapomnijcie zjeść kilku kęsów ciasta – przysłowie mówi, iż zjedzenie tortu przez gości przynosi Młodej Parze szczęście! ;)

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj