Jak oszczędzić na urządzaniu mieszkania? Żelazne zasady

Urządzanie mieszkania nie należy do tanich przedsięwzięć. Im szybciej to zrozumiesz, tym łatwiej będzie nam później „przełknąć” wszelkie wydatki. Wśród opinii znajomych oraz w różnego rodzaju poradnikach internetowych i na forach www możesz spotkać się z ogromnymi wycenami, gdzie w przeliczeniu na metr kwadratowy aranżacja wnętrz może kosztować nawet... kilka tysięcy złotych. Spokojnie, wcale nie musisz liczyć się z takimi kwotami. Istnieje bowiem kilka żelaznych zasad, których warto się trzymać, aby nie przepłacać. Zebrałam dla Ciebie te najważniejsze.

Skorzystaj z usług architekta wnętrz

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to żadna porada prowadząca do oszczędzania. Zatrudnianie projektanta to spory wydatek, ale uwierz – opłaci się! Szczególnie jeśli masz niewielkie pojęcie na temat aranżowania wnętrz. Owocem tego typu współpracy będzie bardzo funkcjonalne, energomiczne i... „bezbłędne” mieszkanie. Warto zwrócić uwagę szczególnie na tę ostatnią kwestię – samodzielna aranżacja skutkuje sporą ilością błędów (np. brakiem wygospodarowania miejsca gospodarczego na sprzęt i środki do sprzątania, które potem są na widoku w łazience) kończących się kolejnymi wydatkami albo pozostaniem z Tobą przez lata powodując spory dyskomfort. Ważne jest także to, że najcenniejsze są Twoje zdrowie i spokój – pracując z dekoratorem unikniesz stresu, który podczas planowania rozmieszczenia wszystkich pomieszczeń i ich wyposażenia pojawia się bardzo często.

Kupuj przez internet

To, że nie warto oszczędzać na większości mebli i sprzętów, wiesz nie od dzisiaj (patrz punkt 4.). Po co jednak przepłacać np. za to samo dobre łóżko. To (prawdopodobnie) w sklepie stacjonarnym będzie sporo droższe niż w sklepie online. Kupując w „normalnym” salonie w cenie nabywanej rzeczy, płacisz też marżę. Internetowe zakupy są bardzo wygodne – siedzisz sobie wygodnie przed komputerem i popijając herbatę, wybierasz kanapę, stół itd. Nie dość, że nie przepłacasz, to jeszcze sprzęt dostarczany jest pod same drzwi. Oczywiście nie wszystko jest takie różowe – zdjęcie w internecie niekoniecznie oddaje stan rzeczywisty. Zwrot towaru jest dzisiaj możliwy, jednak dostawa kosztuje (nie tylko konkretną kwotę pieniędzy, ale i Twój czas). Zawsze możesz obejrzeć towary w sklepie stacjonarnym, by potem zamówić je online. Tu trzeba się jednak liczyć, że i to jest wymagające czasowo.

Kupuj na promocjach

Niezależnie czy to zakupy online, czy stacjonarne – kupuj w promocjach. Jeśli stół do kuchni miałeś/aś nabyć dopiero w przyszłym miesiącu, ale widzisz, że akurat teraz jest o wiele tańszy – nie zwlekaj. Poczeka na swój moment, a Ty zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych. To bardzo racjonalne rozwiązanie dla osób, których mieszkanie jest w trakcie kupna albo wykańczania i mają gdzie przechowywać zakupione przedwcześnie sprzęty i meble. Niezależnie od tego – warto zwracać uwagę na rabaty na każdym etapie zakupów.

Jakość przede wszystkim

Oczywiście możesz urządzić mieszkanie „po taniości”, ale wiele elementów trzeba będzie poprawiać już po kilku miesiącach, a po roku na pewno. Podłoga, blat w kuchni, stół, kanapa, łóżko w sypialni itd. – te i wiele innych mebli (o sprzętach nie wspominając) warto kupować od sprawdzonych producentów mając na uwadze materiały dobre jakościowo. Nie chodzi o to, by nabywać wszystko to, co najdroższe (w pewnym momencie płacisz już nie za jakość a za markę i prestiż), ale zachowaj zdrowy rozsądek. Prawdopodobnie nie lubisz remontów, więc jeśli chcesz ich uniknąć po krótkim okresie mieszkania w swoim nowym gniazdku – kupuj z głową.

Fachowcy z polecenia

Jak znaleźć dobrych fachowców? Prawdopodobnie masz profil na Facebooku – sprawa jest zatem bardzo prosta. Opublikuj post, w którym zapytasz o doświadczonych fachowców, którzy w rozsądnej cenie i przede wszystkim profesjonalnie wykończą Twoje mieszkanie. Warto wybierać taką ekipę, która wyceni wszystkie niezbędne do wykonania prace całościowo (żeby uniknąć potem denerwujących dodatkowych opłat za każdy nieprzewidziany szczegół typu powieszenie lampy czy przesunięcie gniazdka). Najlepiej decydować się na ekipę, która ma w składzie wszystkich potrzebnych fachowców. Korzystanie osobno z usług hydraulika, elektryka czy glazurnika często rodzi opóźnienia, a co za tym idzie - stres.
 
Warto pamiętać, że na urządzaniu mieszkania da się oszczędzić. Jednak by później uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto zaopatrzyć się w ekstra budżet na nieprzewidziane wydatki, bo takie prawdopodobnie się zdarzą, a jeśli nie... będziesz mieć dodatkową pulę na coś fajnego, na co wcześniej szkoda Ci było pieniędzy. Trzymam kciuki, powodzenia!

Tekst i zdjęcia: Irena Zajdel, Valent.pl
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj